Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Успешно завърши Лятното училище по моделиране, изкуствен интелект и комплексни системи

04.07.2024

Лятното училище по моделиране, изкуствен интелект и комплексни системи за 2024 година, проведено от 21 до 30 юни в Гюлечица, Рила, завърши успешно. Това събитие, организирано от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в сътрудничество с други институции, предостави обогатяващо преживяване за над 30 участници и лектори от повече от 15 организации.

summer-school-2023-1

Интензивната програма включваше над 70 учебни часа и 40 часа за упражнения и семинари, покривайки повече от 20 теми в областта на изкуствения интелект, сложни статистически анализи и моделирането на комплексни системи. Учебните сесии бяха внимателно проектирани да подобрят теоретичните знания и практическите умения на участниците чрез съчетание от лекции, уъркшопи и екипни проекти.

Лятното училище включваше четири реални казуса, всеки от които представяше сложни проблеми, изискващи иновативни решения. Участниците работеха в екипи, за да разработят множество решения, което допринесе за по-дълбоко разбиране на материята и подобри техните способности за решаване на проблеми.

Всички лекционни материали, видеозаписи и решения на казусите вече са достъпни в секцията на програма на уебсайта на събитието, предоставяйки безценни ресурси за бъдещи справки и изследвания.

Целите на Лятното училище бяха ясни: да насърчат научно мислене сред участниците, да ги вдъхновят да прилагат научни методи в своите изследвания и да променят трайно отношението им към научното изследване. Тази мисия беше постигната чрез спазването на разнообразен график, който балансираше лекции, практически уъркшопи и екипни задачи. Участниците трябваше да изградят солидна основа в Python, R и други основни софтуерни инструменти, което гарантираше, че са добре подготвени за предизвикателствата на програмата.

Организаторите създадоха удобна и благоприятна за учене среда, която улесни сътрудничеството и създаването на контакти. Ежедневният график беше структуриран така, че да максимизира ученето, с отделени времена за лекции, уъркшопи и самостоятелна работа по екипните задачи.

summer-school-2023

Значими приносители за успеха на Лятното училище бяха лектори и експерти от индустрията от различни институции и компании, като Bosch, Teva Pharma, Smule и FetchAI. Тяхната експертиза и отдаденост играеха ключова роля за предоставяне на висококачествено образование и наставничество на участниците.

Лятното Училище беше подкрепено от Фонда за научни изследвания на Софийския университет. Това финансиране гарантираше, че събитието може да бъде предложено безплатно на участниците, като разходите за настаняване бяха частично покрити от организаторите.

Лятното училище по моделиране, изкуствен интелект и комплексни системи за 2024 г. беше огромен успех. То предостави платформа за младите изследователи да разширят своите знания, да се справят със сложни реални проблеми и да създадат мрежи от контакти с колеги и експерти в областта. Наличието на обширни ресурси онлайн гарантира, че въздействието на това събитие ще продължи да се усеща и след неговото приключване, като продължи да облагодетелства участниците и по-широката академична общност.