Начало / Новини

   

Новини и събития

Президентът Румен Радев удостои проф. Кирил Топалов и проф. Любомир Стойков с висши държавни отличия

На 20 февруари 2025 г. на тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Румен Радев удостои с висши държавни отличия изтъкнати дейци на българската наука и култура, сред които проф. Кирил Топалов и проф. Любомир Стойков.

Проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен

На тържествена церемония в рамките на тържественото връчване на дипломите за завършено висше образование на бакалаврите от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Аулата в Ректората проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен. Тя получи отличието за цялостната си преподавателска и научноизследователска дейност.

Бакалаври от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха своите дипломи

На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 192 бакалаври от специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Предучилищна педагогика и чужд език“, „Медийна педагогика и художествена комуникация“ и „Физическо възпитание и спорт“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. Петдесет и осем от тях са с отличен успех. В рамките на тържеството проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната й преподавателска и научноизследователска дейност.

Факултетът по педагогика е партньор по проекта UPRISE по програма „Еразъм+“

През януари 2025 г. стартира проект UPRISE по програма „Еразъм+“ и съфинансиран от Европейския съюз, в който Факултетът по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще участва като партньор. Проектът е насочен към подобряване на религиозното приобщаване в гръцките държавни училища и се ръководи от Националния и Каподистрийски университет в Атина.

Третата национална научна конференция „Жените в българската литература и култура“ се проведе в Алма матер

На 6 и 7 февруари 2025 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ бе домакин на третата национална научна конференция „Жените в българската литература и култура“. Събитието бе организирано от Института за литература – БАН и Софийския университет.

В Алма матер бяха представени електронни учебни ресурси за обучението по български език като чужд

При голям интерес в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бяха представени дигитални учебни ресурси и тестове за самооценка за нуждите на обучение по български език като чужд.

Факултетът по класически и нови филологии проведе семинар „Добри практики“ в Кюстендил

В периода от 11 до 14 февруари 2025 г. Факултетът по класически и нови филологии за първи път проведе семинар „Добри практики“ в гр. Кюстендил. По време на семинара бяха обсъдени и представени добрите практики, които специалностите на факултета прилагат в професионалната работна среда.

In memoriam

С дълбоко прискърбие академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 16 февруари 2025 г. след кратко боледуване почина доц. д.б.н. Кирил Христов Ралчев – дългогодишен преподавател, ръководител на Катедра „Генетика“ и декан на Биологическия факултет.

В Алма матер се проведе международен научен семинар, посветен на геохимията и опазването на околната среда

Геолого-географският факултет бе домакин на международен научен семинар, посветен на геохимията и опазването на околната среда. В него участваха учени от факултета, БАН и изследователския екип на проф. Лю от Университета за наука и технологии в Китай.

Научен семинар за защита и реализация на интелектуалната собственост

На 10 и 11 февруари 2025 г. в Стопанския факултет на Софийския университет се проведе научен семинар на тема: „Защита и реализация на интелектуалната собственост“. Събитието бе част от стратегическата програма към дейност 3.5 „Защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер“ на проекта SUMMIT и събра учени и изследователи, които да обсъдят възможностите за патентоване на научни разработки.