Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Румънски студенти от партньорска енергийна магистърска програма посетиха Стопанския факултет

12.07.2024

От 2023 г. Стопанският факултет на Софийския университет си сътрудничи с Букурещкия университет по икономически науки въз основа на подписано споразумение. В рамките на установените партньорски отношения, студенти от магистърската програма MBA Energy бяха посрещнати в София от гл. ас. д-р Мария Трифонова, координатор на МП „Енергийни пазари и услуги“. Целта на посещението беше обмен на знания, опит и създаване на полезни професионални контакти.

Picture177

Програмата MBA Energy на Букурещкия университет по икономически науки е сходна както по профил на обучаващите се, така и по съдържание с предлаганата от Стопанския факултет МП „Енергийни пазари и услуги“. През изминалата година двете програми осъществиха обмен на преподаватели, а през юни 2024 г. румънските колеги гостуваха за седмица в България. Гостите имаха възможност да се срещнат с обучаващи се и вече завършили специалисти в областта на енергийната икономика от Стопанския факултет.

Picture178

В рамките на посещението бяха организирани съвместни посещения на стратегически енергийни обекти в България, включително АЕЦ „Козлодуй“, ДП „Радиоактивни отпадъци“, ВЕЦ „Момина клисура“ и ПАВЕЦ „Белмекен“. С цел получаване на задълбочени познания относно актуалното състояние на българската енергийна система, бяха проведени професионални срещи с български експерти и посещение на обучителни модули на Дипломатическия институт към МВнР на тема енергийна дипломация.

Picture179

Това сътрудничество не само укрепва връзките между двете институции, но също така предоставя възможност на студентите и преподавателите да разширят своите хоризонти и да се запознаят с добри практики и опит в областта на енергийната икономика.

Picture180
Picture181