На 21 март 2024 г. студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ посетиха Народното събрание на Република България, където проведоха дискусия на тема: „Парламентарната реч в България в миналото и днес“.
В Аулата в Ректората на Софийския университет започна научно-практическа конференция с международно участие на тема: ,,Социалната работа в променящия се свят – образование, изследвания, политики и практики“. Събитието се провежда по случай световния ден на социалната работа, който тази година е под надслов „Споделено бъдеще за трансформираща промяна“ и се организира от Българската асоциация за образование по социална работа в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Европейската асоциация за образование по социална работа и Българската асоциация на социалните работници.
На 20 март 2024 г. в Ректората на Алма матер пред студентите и преподавателите от специалност „Италианска филология“ към Факултета по класически и нови филологии бе представена книгата „Италия – вечната приказка“ на възпитаничката на специалността Михаела Манасиева.
От 26 февруари до 1 март 2024 г. проф. д-р Лиляна Стракова и хоноруван преподавател д-р Жулиета Величкова-Борин от Факултета по педагогика участваха в поредна работна среща в гр. Катания, Италия, по проект TERAPI 2 (Територия за иновативно обучение) със заглавие „Осмелете се! Работни колективи, обучаващи се за по-добра подкрепа на промяната“ („Osez! Des collectifs de travail apprenants pour mieux accompagner le changement“) в рамките на програма „Еразъм+“, с партньори от Франция, Италия, Гвиана и островите Сен Пиер и Микелон.
Софийският университет „Св. Климент Охридски” чрез своя Стопански факултет е приет в Global Business School Network (GBSN). На 15 март 2024 г. Стопанският факултет получи официалната покана да стане част от GBSN общността – престижна мрежа от над 150 водещи бизнес училища от 58 държави, ангажирани с мисията да въздействат върху устойчивото развитие в световен мащаб чрез образование, научни изследвания и ангажираност на общността.
В Централното фоайе на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя официалното представяне на Explorers Club Bulgaria - първата неправителствена научна организация в страната, която е посветена изцяло на глобалния напредък в научните изследвания за развитието, опазването и съхранението на Земята.
В Биологическия факултет на Софийския университет започна Кариерен форум 2024. Събитието се провежда в два панела и ще продължи два дни - 20 и 21 март 2024 г. То се организира от Факултетния студентски съвет съвместно с деканското ръководство и Кариерния център на факултета.
От 18 до 30 март 2024 г. галерия „Алма Матер“ представя изложбата „Пратеници на съдбата“ на проф. д-р Орлин Дворянов. Експозицията визира персонажи и събития, описани в последната книга на автора „Моите пърформанси. Ъндърграунд групите „Кукув ден“ и „ДЕ“, чиято премиера се състоя на откриването на самата изложба.
На 18 март 2024 г. в Заседателна зала 1 в Ректората бе представен сборникът "Кюстендилски четения 2022", посветен на отишлия си без време проф. Тодор Попнеделев от Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет извънредният и пълномощен посланик на Република Казахстан у нас Виктор Темирбаев изнесе публична лекция на тема: „Съвременен Казахстан“.
На 7 март 2024 г. в Заседателната зала на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе научен семинар по проект AI-BEST (AI and Big data for Education, Software and information Technologies), дейност 3.4 на проекта SUMMIT, финансиран със съдействието на ЕС- Next Generation по НПВУ.
На 16 март 2024 г. Факултетният студентски съвет и Факултетът по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски” организираха Ден на отворените врати във ФЖМК. Събитието събра кандидат-студенти, които имат интерес към бакалавърските програми на факултета - „Журналистика”, „Връзки с обществеността”, „Книгоиздаване” и „Комуникационен мениджмънт”.
В периода 12-15 март 2024 в Аулата и в Заседателна зала 1 на Ректората се проведе срещата на инициативата „Адриа Арей“ (Adria Array). Над 100 участници от 30 държави на Европа участваха в нея, а домакини бяха Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Физическият факултет и Националният институт по геофизика, геодезия и география на БАН. Участниците обединяват усилия в изучаването на геоложкия строеж и сеизмичната активност в региона на Адриатическата плоча и нейните околности.
По покана на декана проф. дпн Милен Замфиров посланикът на Република Индия у нас Санджай Рана посети Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. На срещата, която се състоя на 18 март 2024 г., присъстваха и заместник-деканът по научната, проектна и международна дейност проф. дн Маргарита Бакрачева и специалистът по езиково обучение проф. д-р Екатерина Софрониева.
38 магистри от Академията за държавно управление към президента на Република Казахстан проведоха 14-дневен учебен стаж в Софийския университет „Св. Климент Охридски. 24 от участниците са от магистърска програма „Регионално развитие”, 14 – от магистърска програма „Управление на човешки ресурси”.
На 16 март 2024 г. се проведе математически турнир между математическите гимназии на Видин, Монтана, Враца и Ботевград. Турнирът води началото си от 1972 г. След известно прекъсване е възстановен през 2019 г. със съдействието на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Оля Божекова, студентка от IV курс „Славянска филология“ (профил „Украинистика“) в Софийския университет, спечели първо място на международен конкурс по правопис в Полша.
На 13 март 2024 г. пред Господа се представи предстоятелят на родната ни църква Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит.
Директорът от китайска страна на Института „Конфуций“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Лиу Сиумин бе отличен с Почетен знак на ректора на Софийския университет. Отличието, което му се присъжда за значителен принос за разгръщане на дейността на Института „Конфуций“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и постигнати значими резултати, проф. Сиумин получи от проф. Георги Вълчев.
Конференция за отворени и свободни географски информационни системи (ГИС), отворени пространствени данни и отворени методи в дистанционните изследвания се проведе в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
От 3 до 8 март 2024 г. в Ашхабад, Туркменистан, се проведе Open Mathematical Olympiad for University Students (OMOUS). В състезанието участваха над 500 студенти от над 70 университета от 10 страни.
На 10 март 2024 г. в Централното фоайе в Ректората при голям интерес от над хиляда кандидат-студенти се проведе Денят на отворените врати в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието бе организирано от Студентския съвет на Алма матер.
В Конферентната зала в Ректората се провежда международна конференция за дигитализирането на църковното културно наследство. Научното събитие е организирано по програма „NARRATE Необходимост от дигитализиране на документиране на църковни културни съкровища в манастири и храмове“ на „Еразъм +“ и ще продължи до 13 март 2024 г.
София посрещна над 40 представители на 37 водещи европейски университети и технологични компании като Thales, ST Microelectronics, Немския изследователски център за изкуствен интелект (DFKI), ETH Zürich, Сорбоната, Немския Аерокосмически център (DLR) и др.
В края на февруари и началото на март 2024 г. делегация от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ посети Arizona State University в САЩ, където бе договорено и официално сключено споразумение за сътрудничество между двата университета.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет бе открита изложбата „Аспекти на Балканската история от XIX век в творчеството на Луи Дюпре“. Тя е част от многостранната дейност на фондация „Солей“, насочена към съхранение на най-добрите традиции, свързани с отразяване влиянието на Международната франкофония.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" с дълбоко прискърбие съобщава, че на 8 март 2024 г. ни напусна обичаният колега и приятел проф. дпн Надежда Витанова, дългогодишен преподавател във Факултета по педагогика на Алма матер.
Деканът на Геолого-географския факултет проф. д-р Климент Найденов участва в българска делегация в Украйна начело със заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова, в която бяха включени столичният общински съветник Драгомир Младенов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, заместник-генералният директор Жени Друмева, българските писатели Йордан Евтимов и Северина Маркова.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ японският посланик Н. Пр. Хисаши Мичигами изнесе лекция на тема: “Преоткриване на Япония“. Официален повод за лекцията бяха трите годишнини, които България и Япония отбелязват тази година: 115 години от началото на официалните контакти (1909 г.), 85 години от установяването на дипломатически отношения (1939 г.) и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония (1959 г.).
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, магистрите от випуск 2023 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. От 570 абсолвенти от 19 магистърски програми, 38 са пълни отличници.
На 6 март 2024 г. на посещение в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе Петър Манджуков – председател на Фондация „Петър Манджуков“. Един от най-големите дарители на Биологическия факултет се запозна с процеса на обучение на студентите и развитието на научно-изследователски проекти в Учебния център по молекулярна генетика и функционална геномика (УЦМГФГ) към Катедра „Генетика“.
В Аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя публична лекция на Светлана Тихановская на тема: ,,Съпротивата на беларуската опозиция срещу войната в Украйна и режима в Беларус“.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и изпълнителният директор на ИА „Главна инспекция по труда“ инж. Екатерина Асенова подписаха споразумение за сътрудничество. На срещата присъства и заместник-ректорът по кариерно развитие, алумни, връзки с работодателите и бизнеса проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова.
В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет официално бяха посрещнати 38 магистри от Академията за държавно управление към президента на Република Казахстан. Те са в България за провеждането на 14-дневен учебен стаж в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Приключи първият съвместен хакатон на Американската търговска камара в България (АТК) в партньорство с Техническия университиет София и Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, с който се надграждат предишни общи инициативи. Победителят в първото издание на AmCham Bulgaira Hackathon е Отбор „RAMAC” на IBM България с проекта „Проект AI Lifeline“, който предлага решение за помощ на хора с аутизъм.
Чат приложението може да се ползва безплатно на адрес https://chat.bggpt.ai
На 5 март 2024 г. от 8.30 ч. започна приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет. Крайният срок е в 17.00 часа на 1 април 2024 г. за първата кандидатстудентска сесия и в 17.00 часа на 3 юни 2024 г. за втората кандидатстудентска сесия.
В периода 23-26 февруари 2024 г. в гр. Дъблин, Ирландия, се проведе един от регионалните кръгове на международното състезание по права на човека – Helga Pedersen Moot Court Competition. В него взеха участие отбори от цяла Европа, които се състезаваха за достигане на финалните кръгове на състезанието, които ще се проведат през месец май 2024 г. в гр. Страсбург, Франция.
На 26 февруари 2024 г. Юридическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ подписа споразумение за сътрудничество с Националната агенция по приходите.
Със съдействието на Националната агенция по приходите, Ernst & Young Bulgaria, Rödl & Partner Bulgaria, Адвокатско дружество "Савов и партньори" и „Таксакта“ ООД в Юридическия факултет бе създадена Правна клиника по данъчно право, която към настоящия момент набира участници.
В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се провежда работна среща, посветена на допирните точки между медицината и лингвистиката, през/чрез които може да се разработи система от упражнения за възстановяване на речевите способности при пациенти, загубили речевите си умения след тежки онкологични заболявания, след инсулт и други.
В зала „Арена София“ започна инициативата „Дни на визуалната наука“. Организатор на събитието е Центърът за визуална наука „Калейдоскоп“ към Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Дни на визуалната наука ще се проведат в периода 29 февруари - 2 март 2024 г. Прожекциите са безплатни, необходимо e да бъда направена предварителна резервация в сайта на инициативата.
Във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, сграда Б, ет.1, официално бе открит нов стол, който ще работи за студенти, преподаватели и служители от факултетите и институтите в Кампус "Лозенец".
Студенти и преподаватели от специалностите „Публични информационни системи“ и „Библиотечно-информационни науки“ на Катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“ към Философския факултет гостуваха на Българската телеграфна агенция в рамките на Деня на отворените врати на 22 февруари 2024 г. Те бяха специално посрещнати от ръководството на БТА в лицето на заместник-генералния директор Евгения Друмева и ръководители на дирекции, отдели и проекти в мултимедийния център зала „Максим“.
За поредна година студентите от специалност „Етнология и културна антропология“ съвместно с Академично етноложко сдружение – Софийски университет и Катедра „Етнология“ на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проведоха Мартенска работилница в Ректората на Алма матер. В рамките на събитието студенти от различни специалности се забавляваха заедно в изработването на традиционни мартеници.
На път към България от българската база на остров Ливингстън в Антарктида Ръководителят на 32-рата българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев и група от експедицията посетиха най-големия град на провинция Чубут в Патагония – Комодоро Ривадавия. Те пътуваха с българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий”. Проф. Христо Пимпирев предаде писма с предложения за партньорство на аржентинския град от името ректора на Софийския университет “Св. Климент Охридски” проф. д-р Георги Вълчев и на кмета на Бургас Димитър Николов. В града живеят около 2 000 потомци на преселили се преди век българи.
На 24 февруари 2024 г. във фоайето пред 65-а аудитория в Ректората се проведе Ден на отворените врати на специалност „Новогръцка филология“ към Факултета по класически и нови филологии. Организатори бяха студентите от 3-ти и 4-ти курс, които разказаха за учебното съдържание на специалността, за перспективите за професионална реализация и поведоха гостите на своеобразно пътешествие из традициите и съвремието на Гърция и Кипър.
В Аулата на Софийския университет се състоя публично събитие под надслов: "Българският жестов език не е за изпускане", организирано от Deaf.bg, „Фулбрайт България“, Софийския университет и Университета „Галодет“ в САЩ.
Доц. д-р Мирена Пацева от Факултета по славянски филологии на Софийския университет представи резултати по проекта „Прозодични аспекти на българския език в съпоставителен план с други езици с лексикално ударение“(№ КП-06-Н40/11 от 12.12.2019 към Фонд „Научни изследвания“ на Министерството на науката и образованието) на годишната конференция на Американската асоциация на преподавателите по славянски и източноевропейски езици (AATSEEL).
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ студенти от Юридическия факултет на Алма матер се срещнаха с изпълнителния директор на Европейския орган по труда Козмин Боянджиу. Събитието е част от официалното посещение на Козмин Боянджиу в България. В срещата участваха министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова и председателят на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ инж. Екатерина Асенова.