Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се срещна днес в Ректората на Софийския университет със Съвета на ректорите на висшите училища в България, синдикатите в сферата на висшето образование и представители на студентските съвети.
В централното фоайе на Ректората на Софийския университет бе открита пътуващата изложба за олимпийците по науки „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. В нея са представени успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и изкуствен интелект. Изложбата може да бъде разгледана в Алма матер до 31 януари 2025 г.
На официална церемония, организирана от вестник „24 часа“, бяха връчени академичните оскари, с които се отличават българските университети според мястото им в Рейтинговата система на висшите училища в България. За девета поредна година Софийският университет бе удостоен с отличието за университет с най-много първи места в професионални направления, в които обучава студенти. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е на първо място в 22 направления, в които обучава студенти, в Рейтинговата система на висшите училища в България за 2024 година.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев и кметът на община Банско Стойчо Баненски подписаха Меморандум за сътрудничество между двете институции.
На 14 януари 2025 г. във фоайето на Исторически факултет беше открита изложбата „Да търсиш дом, да намериш човек“. Изложбата е резултат от инициатива „В търсенето на убежище: хора, ценности и практики“, реализирана от Академично етноложко сдружение-СУ, ръководено от преподаватели от катедра „Етнология“, Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и студенти от специалност „Етнология и културна антропология“.
Софийският университет е класиран на 763 място и е в първите 15% на най-добрите университети в света в оповестената класация на Study Abroad Aide, предназначена за студенти, които желаят да продължат обучението си в чужбина. Study Abroad Aide е базирана в Южна Корея и се фокусира върху образователни институции, които предлагат едновременно достъпно и качествено образование.
В края на 2024 г. в Япония издателство "Сайрюша”, Токио, публикува монографията „История на отношенията между България и Япония. Среща между Балканската роза и Японската вишна” на доц. д-р Евгений Кандиларов от Катедра „Японистика“ на Факултета по класически и нови филологии и Вера Вутова-Стефанова, японист и дългогодишен дипломат.
На 15 януари 2025 г. дългогодишният ръководител на Университетската ботаническа градина в Балчик Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка. За 33 години трудов стаж в ботаническите градини на Софийския университет тя има огромен принос за развитието, обогатяването и утвърждаването им като образователна и научна институция.
В Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет се състоя премиерата на колективната научна монография „Телевизията в България: 1954 - 2024. Програма - Журналистика - Регулация - Нови медии”. Съставители и научни редактори са проф. д-р Маргарита Пешева и доц. д-р Катя Михайлова, научен консултант е проф д.н. Милко Петров.
На 9 януари 2025 г. в рамките на работата по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“ с ръководител проф. д-р Надежда Сталянова по проекта на Софийския университет SUMMIT, финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, се проведе лекция с последващ семинар на тема: „Преводът на „Времеубежище“ на Георги Господинов и проблемите на адекватността и еквивалентността при превод“.
Благотворителната фотографска изложба „Непознатите земи“ бе открита в столичната галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5. Експозицията, организирана от „Новините на Нова“ и Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, показва кадри от различни точки на света, заснети от журналисти на Нова телевизия.
Сдружение „Защита на Боянското блато" откри на 13 януари 2025 г. в централното фоайе на Ректората на Софийския университет изложба с фотографии на редки видове птици, наблюдавани на територията на Боянско блато в полите на Витоша планина.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 13 януари 2025 г. ни напусна проф. дхн Стоян Александров, дългогодишен преподавател във Факултета по химия и фармация.
Поклонението ще се състои на 16 януари 2025 г. от 11.00 ч. в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.
Югозападният университет „Неофит Рилски“ в Благоевград е избран за домакин на четири международни турнира по тенис на корт с награден фонд от по 20 000 долара. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е съорганизатор на престижните състезания.
Българският институт INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите - ACM-SIAM SODA 2025.
Ново откритие с българско участие показва наличието на три екзопланети в една от най-интересните мулти-планетни системи, откривани до момента. Планетната система се намира на 1100 светлинни години от Земята около звездата TOI-4504 в съзвездието Кил.
В началото на 2025 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ получи официално потвърждение и сертификат за акредитация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) на магистърската програма „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“ с преподаване изцяло на английски език. Това е първата програма по технологии, мениджмънт и иновации в ядрената сфера в България, която получава подобно международно признание.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, проф. Роберт Шльогл бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по химия и фармация.
Катедра „Арабистика и семитология“ към Факултета по класически и нови филологии връчи годишните Айкелманова стипендия и награда на Фондация „Проф. Цветан Теофанов“ за 2024/2025 г., отличавайки с грамоти свои изявени студенти.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Министерството на отбраната и ще си сътрудничат в областта на иновациите, компютърните науки, изкуствения интелект, научните изследвания, кибер сигурността и развойната дейност. Това става по силата на Меморандум за сътрудничество, който бе подписан днес между министъра на отбраната ген. Атанас Запрянов и изпълнителния директор на научната организация инж. Борислав Петров.
За десета поредна година Студентският съвет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ зарадва хиляди семейства в цяла България с инициативата „Минута за Коледа“.
Студентите Полина Младенова и Буден Стоянов бяха наградени със сребърни медали и диплом в категория "Пиано" на провелия се на 14 декември 2024 г. IV национален клавирен конкурс „Орион“ в къща музей "Панчо Владигеров", гр. София.
Софийският университет с дълбоко прискърбие съобщава, че на 20 декември 2024 г. ни напусна завинаги проф. дбн Елисавета Божилова, дългогодишен преподавател от Катедрата по ботаника и учен с международна известност, посветила десетилетия от живота си за развитието на българската палеоботаника и обучението на поколения студенти, дипломанти и докторанти.
На сцената на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ се състоя премиерата на авторския мюзикъл „Малкият принц“, създаден по едноименния текст на Антоан дьо Сент-Екзюпери. Проектът е дело на композитора Георги Арсов, хореографа Петя Йосифова-Хънкинс и режисьора Николай Георгиев. Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
В зала „Яйцето“ на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Центърът за азербайджански език и култура с подкрепа на Azerbaijan Kelagayi организира събитието „Келагаи – копринена перла на Азербайджан“, посветено на 10-годишнината от вписването на шал „Келагаи“ в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
На 17 декември 2024 г. в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе благотворителен коледен концерт в подкрепа на Тихомир Стоянов Христов, който е диагностициран с тежко заболяване. Събраната сума е 3250 лева.
За поредна година студентите от специалност „Скандинавистика“ организираха и отбелязаха традиционния за Швеция (и Скандинавия) празник на светлината - Санкта Лусия, като изпълниха типични за празника шведски песни в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 18 декември 2024 г. изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ и ръководител на Управляващия орган на ПНИИДИТ по приоритет 1, приоритетни направления 1 и 2 проф. Георги Вайсилов официално връчи първия договор по процедура „Устойчиво развитие на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност“, в т.ч. и на конкретни инфраструктури или техни обединения от НПКНИ по ПНИИДИТ.
На заседание на Академичния съвет на Софийския университет ректорът проф. д-р Георги Вълчев удостои проф. д.пс.н. Ирина Зиновиева с Почетен знак със синя лента на Софийския университет. Проф. Зиновиева получи отличието за своите високите постижения и принос като психолог, преподавател, изследовател и администратор.
За седма поредна година Факултетният студентски съвет на Геолого-географския факултет на Софийския университет организира традиционния Коледен куиз. Тази година той отново е благотворителен и цели да подкрепи инициативата на президента на Република България Румен Радев „Българската Коледа".
На 16 декември 2024 г. се проведоха два семинара, посветени на предизвикателствата и възможностите за популяризирането на принципите на отворената наука и нейното институционализиране.
Антонио Милев, Иван Тончев и Петър Милев бяха избрани за стипендианти на INSAIT в магистърската програма "Логика и алгоритми" на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Програмата осигурява индивидуални стипендии на стойност 50 000 лв. за период от 18 месеца, финансирани чрез дарения към INSAIT.
В Аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ студенти българисти и техни преподаватели от Катедрата по български език обобщиха резултатите от наблюденията си върху журналистическата реч и отличиха български журналисти за проявено отношение към актуалните проблеми на българския език.
Геолого-географският факултет отбеляза Деня на картографията с поредица от прояви. Събитията са част от честванията на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Алма Матер, а инициативата за провеждането им – на доц. д-р Евгения Сарафова от Катедра "Геопространствени системи и технологии".
Проф. дфзн. Георги Райновски – декан на Физическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отговаря на въпросите на студентите в поредното издание на „УниверситетЪТ“ на Телевизия „Алма Матер“.
Симеон Карпузов, изследовател в екип „Дигитално здравеопазване“ в института GATE към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното здраве.
Започна 51. Софийски международен панаир на книгата , мотото тази година е "Създаваме истории. Създаваме история".
В сградата на Българската национална телевизия се състоя продуктивна среща с участието на г-жа Лиз Корбин, директор на "Новини" в Европейския съюз за радио и телевизия European Broadcasting Union - EBU.
Гл. ас. д-р Лилия Желева спечели III награда в чуждоезиковата категория на 29-ия международен конкурс за хайку „Kusamakura“, който се организира в Кумамото, Япония.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев разговаря с председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова. На срещата, която беше по инициатива на председателя на парламента, присъства и председателят на Общото събрание на най-старото висше училище в България проф. Александър Николов.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е единствената българска организация, представена на престижната конференция за изкуствен интелект NeurIPS 2024, която се провежда между 10 и 15 декември 2024 г. във Ванкувър, Канада. Със седем приети статии INSAIT демонстрира значителен принос в глобалната научна общност за изкуствен интелект (AI).
За втора поредна година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран в световния рейтинг на QS World University Rankings: Sustainability 2025, обявен на 10 декември 2024 г.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет 170 бакалаври и магистри получиха дипломите си за завършено висше образование. Петима лекари са отличниците на випуска, които получиха „Златен Хермес с Кадуцей“.
На 5 декември 2024 г. в рамките на Климентовите дни на Софийския университет за поредна година Факултетът по педагогика организира два свои традиционни форума – представяне на резултатите от научноизследователските проекти, финансирани в рамките на конкурсна процедура по НИС през 2024 г., и факултетен докторантски семинар.
На 5 декември 2024 г. по инициатива на Катедра „Испанистика“ в Конферентната зала В Ректората беше представена книгата „България и Латинска Америка, с поглед към бъдещето“, публикувана наскоро от Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.
На 5 декември 2024 година се проведе IX студентски конкурс по украински правопис, организиран от Катедрата по славянско езикознание във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
За поредна година Катедра „География на туризма“ в Геолого-географския факултет организира трудова борса за студентите от трети курс на бакалавърската програма „Туризъм“, на които им предстои производствен стаж за практическо обучение по специалността за един семестър от обучението им.
В Аулата на Софийския университет се състоя тържествено честване на 70-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Индия, организирано от специалност „Индология“ в Софийския университет, Клуб „Приятели на Индия“ и Посолството на Република Индия в София. Вечерта бе посветена на приятелството, продуктивния многогодишен културен обмен и споделените ценности между двете страни, на общия стремеж към знание, мъдрост и взаимно уважение.
По покана на Българския културен институт в Братислава проф. д.ф.н. Анна-Мария Тотоманова участва в тържествата, посветени на Кирило-Методиевата традиция в Словакия.
Проф. д-р Гергана Петкова – декан на Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, приема поканата на студентите от предаването „УниверситетЪТ“ на телевизия „Алма Матер“ и превръща интервюто в увлекателен и интересен за широката аудитория разказ за традициите и бъдещето на факултета.