Новини и събития
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се срещна днес в Ректората на Софийския университет със Съвета на ректорите на висшите училища в България, синдикатите в сферата на висшето образование и представители на студентските съвети.
В централното фоайе на Ректората на Софийския университет бе открита пътуващата изложба за олимпийците по науки „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. В нея са представени успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и изкуствен интелект. Изложбата може да бъде разгледана в Алма матер до 31 януари 2025 г.
На официална церемония, организирана от вестник „24 часа“, бяха връчени академичните оскари, с които се отличават българските университети според мястото им в Рейтинговата система на висшите училища в България. За девета поредна година Софийският университет бе удостоен с отличието за университет с най-много първи места в професионални направления, в които обучава студенти. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е на първо място в 22 направления, в които обучава студенти, в Рейтинговата система на висшите училища в България за 2024 година.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев и кметът на община Банско Стойчо Баненски подписаха Меморандум за сътрудничество между двете институции.
На 14 януари 2025 г. във фоайето на Исторически факултет беше открита изложбата „Да търсиш дом, да намериш човек“. Изложбата е резултат от инициатива „В търсенето на убежище: хора, ценности и практики“, реализирана от Академично етноложко сдружение-СУ, ръководено от преподаватели от катедра „Етнология“, Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и студенти от специалност „Етнология и културна антропология“.
Софийският университет е класиран на 763 място и е в първите 15% на най-добрите университети в света в оповестената класация на Study Abroad Aide, предназначена за студенти, които желаят да продължат обучението си в чужбина. Study Abroad Aide е базирана в Южна Корея и се фокусира върху образователни институции, които предлагат едновременно достъпно и качествено образование.
В края на 2024 г. в Япония издателство "Сайрюша”, Токио, публикува монографията „История на отношенията между България и Япония. Среща между Балканската роза и Японската вишна” на доц. д-р Евгений Кандиларов от Катедра „Японистика“ на Факултета по класически и нови филологии и Вера Вутова-Стефанова, японист и дългогодишен дипломат.
На 15 януари 2025 г. дългогодишният ръководител на Университетската ботаническа градина в Балчик Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка. За 33 години трудов стаж в ботаническите градини на Софийския университет тя има огромен принос за развитието, обогатяването и утвърждаването им като образователна и научна институция.
В Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет се състоя премиерата на колективната научна монография „Телевизията в България: 1954 - 2024. Програма - Журналистика - Регулация - Нови медии”. Съставители и научни редактори са проф. д-р Маргарита Пешева и доц. д-р Катя Михайлова, научен консултант е проф д.н. Милко Петров.
На 9 януари 2025 г. в рамките на работата по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“ с ръководител проф. д-р Надежда Сталянова по проекта на Софийския университет SUMMIT, финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, се проведе лекция с последващ семинар на тема: „Преводът на „Времеубежище“ на Георги Господинов и проблемите на адекватността и еквивалентността при превод“.