На сцената на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ се състоя премиерата на авторския мюзикъл „Малкият принц“, създаден по едноименния текст на Антоан дьо Сент-Екзюпери. Проектът е дело на композитора Георги Арсов, хореографа Петя Йосифова-Хънкинс и режисьора Николай Георгиев. Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
В зала „Яйцето“ на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Центърът за азербайджански език и култура с подкрепа на Azerbaijan Kelagayi организира събитието „Келагаи – копринена перла на Азербайджан“, посветено на 10-годишнината от вписването на шал „Келагаи“ в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
На 17 декември 2024 г. в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе благотворителен коледен концерт в подкрепа на Тихомир Стоянов Христов, който е диагностициран с тежко заболяване. Събраната сума е 3250 лева.
За поредна година студентите от специалност „Скандинавистика“ организираха и отбелязаха традиционния за Швеция (и Скандинавия) празник на светлината - Санкта Лусия, като изпълниха типични за празника шведски песни в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 18 декември 2024 г. изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ и ръководител на Управляващия орган на ПНИИДИТ по приоритет 1, приоритетни направления 1 и 2 проф. Георги Вайсилов официално връчи първия договор по процедура „Устойчиво развитие на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност“, в т.ч. и на конкретни инфраструктури или техни обединения от НПКНИ по ПНИИДИТ.
На заседание на Академичния съвет на Софийския университет ректорът проф. д-р Георги Вълчев удостои проф. д.пс.н. Ирина Зиновиева с Почетен знак със синя лента на Софийския университет. Проф. Зиновиева получи отличието за своите високите постижения и принос като психолог, преподавател, изследовател и администратор.
За седма поредна година Факултетният студентски съвет на Геолого-географския факултет на Софийския университет организира традиционния Коледен куиз. Тази година той отново е благотворителен и цели да подкрепи инициативата на президента на Република България Румен Радев „Българската Коледа".
На 16 декември 2024 г. се проведоха два семинара, посветени на предизвикателствата и възможностите за популяризирането на принципите на отворената наука и нейното институционализиране.
Антонио Милев, Иван Тончев и Петър Милев бяха избрани за стипендианти на INSAIT в магистърската програма "Логика и алгоритми" на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Програмата осигурява индивидуални стипендии на стойност 50 000 лв. за период от 18 месеца, финансирани чрез дарения към INSAIT.
В Аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ студенти българисти и техни преподаватели от Катедрата по български език обобщиха резултатите от наблюденията си върху журналистическата реч и отличиха български журналисти за проявено отношение към актуалните проблеми на българския език.
Геолого-географският факултет отбеляза Деня на картографията с поредица от прояви. Събитията са част от честванията на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Алма Матер, а инициативата за провеждането им – на доц. д-р Евгения Сарафова от Катедра "Геопространствени системи и технологии".
Проф. дфзн. Георги Райновски – декан на Физическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отговаря на въпросите на студентите в поредното издание на „УниверситетЪТ“ на Телевизия „Алма Матер“.
Симеон Карпузов, изследовател в екип „Дигитално здравеопазване“ в института GATE към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното здраве.
Започна 51. Софийски международен панаир на книгата , мотото тази година е "Създаваме истории. Създаваме история".
В сградата на Българската национална телевизия се състоя продуктивна среща с участието на г-жа Лиз Корбин, директор на "Новини" в Европейския съюз за радио и телевизия European Broadcasting Union - EBU.
Гл. ас. д-р Лилия Желева спечели III награда в чуждоезиковата категория на 29-ия международен конкурс за хайку „Kusamakura“, който се организира в Кумамото, Япония.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев разговаря с председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова. На срещата, която беше по инициатива на председателя на парламента, присъства и председателят на Общото събрание на най-старото висше училище в България проф. Александър Николов.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е единствената българска организация, представена на престижната конференция за изкуствен интелект NeurIPS 2024, която се провежда между 10 и 15 декември 2024 г. във Ванкувър, Канада. Със седем приети статии INSAIT демонстрира значителен принос в глобалната научна общност за изкуствен интелект (AI).
За втора поредна година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран в световния рейтинг на QS World University Rankings: Sustainability 2025, обявен на 10 декември 2024 г.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет 170 бакалаври и магистри получиха дипломите си за завършено висше образование. Петима лекари са отличниците на випуска, които получиха „Златен Хермес с Кадуцей“.
На 5 декември 2024 г. в рамките на Климентовите дни на Софийския университет за поредна година Факултетът по педагогика организира два свои традиционни форума – представяне на резултатите от научноизследователските проекти, финансирани в рамките на конкурсна процедура по НИС през 2024 г., и факултетен докторантски семинар.
На 5 декември 2024 г. по инициатива на Катедра „Испанистика“ в Конферентната зала В Ректората беше представена книгата „България и Латинска Америка, с поглед към бъдещето“, публикувана наскоро от Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.
На 5 декември 2024 година се проведе IX студентски конкурс по украински правопис, организиран от Катедрата по славянско езикознание във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
За поредна година Катедра „География на туризма“ в Геолого-географския факултет организира трудова борса за студентите от трети курс на бакалавърската програма „Туризъм“, на които им предстои производствен стаж за практическо обучение по специалността за един семестър от обучението им.
В Аулата на Софийския университет се състоя тържествено честване на 70-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Индия, организирано от специалност „Индология“ в Софийския университет, Клуб „Приятели на Индия“ и Посолството на Република Индия в София. Вечерта бе посветена на приятелството, продуктивния многогодишен културен обмен и споделените ценности между двете страни, на общия стремеж към знание, мъдрост и взаимно уважение.
По покана на Българския културен институт в Братислава проф. д.ф.н. Анна-Мария Тотоманова участва в тържествата, посветени на Кирило-Методиевата традиция в Словакия.
Проф. д-р Гергана Петкова – декан на Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, приема поканата на студентите от предаването „УниверситетЪТ“ на телевизия „Алма Матер“ и превръща интервюто в увлекателен и интересен за широката аудитория разказ за традициите и бъдещето на факултета.
На 5 декември 2024 г. проф. дпн Милен Замфиров - декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, получи наградата „ПроСпорт“ за 2024 година за цялостен принос.
Kатедра „Музика и мултимедийни технологии“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет организира лекция на проф. Маркус Бургер – координатор в отдел „Музикално-технологични дисцпилини“ към департамент „Музика“ на Фулъртън Колидж, Калифорния, САЩ. Лекцията бе в рамките на майсторски клас пред студентите и екипа преподаватели от специалност „Медийни технологии и тонрежисура“.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет 145 магистри от випуск 2024 г. на Стопанския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. С отличен успех завършват 35 абсолвенти, от които един е пълен отличник със значка.
На 4 декември 2024 г. в Заседателна зала 1 на Софийския университет се проведе церемонията по награждаване на отличените в инициативата за младежко доброволчество "Спасимир". Събитието се организира за втора поредна година в памет на възпитаника на Геолого-географския факултет и изявен доброволец в различни граждански инициативи Спасимир Пилев (1989-2021). Съорганизатори на събитието са ГГФ, Географ БГ, Издателство „Клет България“, Българско географско дружество, "Сурикактус" ЕООД, Creativo.com и приятелите на Спасимир от Уикипедия.
На тържествена церемония в зала „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за поредна година бяха връчени стипендиите "Робърт и Нели Гипсън" за български студенти, учещи в български висши училища и постигнали високи академични успехи. През 2024 г. бяха връчени 100 стипендии, а общата сума, предоставена от семейство Гипсън до момента, е над 3 милиона лева.
В Аулата в Ректората на Софийския университет се проведе тържествена церемония по повод дипломирането на бакалаврите от випуск 2024 г. на Стопанския факултет. На нея 130 абсолвенти получиха дипломите си за завършено висше образование. Седем от тях са с отличен успех.
Софийският университет “Св. Климент Охридски” и “Аурубис България” сключиха споразумение за партньорство. Net-Zero Lab, учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет ще си сътрудничи с най-големия германски инвеститор в страната за подпомагане на технико-икономически изследвания, адаптиране на бизнес модели и специализирани обучения, свързани с процеса по намаляване на въглеродния отпечатък от индустрията.
В Централното фоайе на Ректората оркестър “Симфониета – Видин“ и солисти и хор „Кончерто Антико“ отправиха музикален поздрав към всички студенти, преподаватели и служители на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ по повод предстоящия 8 декември и настъпващите Коледни и Новогодишни празници.
181 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Геолого-географския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. Близо 60 са с отличен успех, а един е пълен отличник. Тържествената церемония по дипломирането се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет.
Ежегодният Докторантски семинар „Медии и комуникации“ на Факултета по журналистика и масова комуникация започна на 4 декември 2024 г. онлайн в платформата за видеоконферентна връзка Zoom. В рамките на два дни 36 докторанти, обучаващи се във Факултета по журналистика и масова комуникация, ще представят резултатите от изследванията си през последната година.
На 30 ноември 2024 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе научната конференция „Между травмата и триумфа. 150 години от рождението на Уинстън Чърчил.“
В Заседателна зала 1 на Ректората се проведе Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност". Седемнадесет студенти от специалност „Педагогика“ представиха резултатите от своите самостоятелни изследвания върху училищни управленски практики в период от две столетия и откроиха техните съвременни рефлексии.
На 3 декември 2024 г. доц. д-р Румяна Христиди, ръководител на програма “Хебраистика” в Историческия Факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, изнесе публична лекция на тема “How was it humanly possible? World War II, war of extermination and the Holocaust” в престижния Милански католически университет.
По повод Деня на Антарктида 1 декември, на който през 2024 г. се отбелязва 65-ата годишнина от подписването на Договора за Антарктика през 1959 г., Националният център за полярни изследвания на Софийския университет и Българският антарктически институт организираха в Аулата в Ректората международно събитие, посветено на европейската политика за полярни изследвания на тема: „Европейска политика за устойчива планета“.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, близо 150 бакалаври и магистри от Факултета по журналистика и масова комуникация получиха дипломите си за завършено висше образование. 27 абсолвенти завършват с отличен успех, а петима са пълни отличници.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет бе открита изложба „50 години Факултет по журналистика“, припомняща важни моменти от академичния живот на факултета и развитието на журналистическата професия в България. Експозицията представя архивни материали, снимки и документи, които разказват за постиженията и традициите на преподавателите, студентите и възпитаниците на факултета през годините.
За десета поредна година Студентският съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира най-топлото си събитие, приканвайки студенти, преподаватели и приятели на Алма-матер да се включат в доброволческата инициатива „Минута за Коледа“.
В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе тържествено открита тридневната Международна научна конференция „Изтокът – близък и далечен: Текстове, общества и култури“ (28 – 30 ноември 2024 г.), провеждана по повод 50-годишния юбилей на специалност „Арабистика“ в Алма матер. Катедрата по арабистика и семитология отбеляза и обявения през 2010 г. от ЮНЕСКО Международен ден на арабския език – 2024 г.
На 28 ноември 2024 г. Центърът по компетентност „Clean & Circle“ участва в Деня на кариерното развитие в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието имаше за цел да представи катедрите, центровете и лабораториите с информация за ученици, бакалаври и магистри, свързана с участие в проекти, реализация в сферата на науката, практиката и бизнеса и разработване на докторантури.
На 27 ноември 2024 г. студенти от специалност „Скандинавистика“ участваха в уъркшоп в Народния театър, в рамките на програмата „Театър +“, съдържаща образователен модул.
На тържествена церемония в „Яйцето“ в Ректората за шести път бяха връчени отличията „Знак за качество“ на Софийския университет. Катедра „Икономика“ към Стопанския факултет получи знак за качество в категорията „Устойчиво развитие“. Мария Гурева от сектор „Кариерно развитие“ бе отличена в категорията „Успешна промяна“. В категорията „Значима иновация“ бяха отличени Университетският театър „Алма Алтер“ и екип на Бургаския филиал на Софийския университет и Стопанския факултет.
На 27 ноември 2024 г. в Заседателна зала 1 в Ректората се проведе традиционната среща разговор на студентите и преподавателите от специалност „Италианска филология“ с Н. Пр. Джузепина Дзара, посланик на Република Италия в България.
В Аулата на Софийския университет започна двудневната международна научна конференция на тема: "Комуникация във времена на глобални кризи", финансово подкрепена от Фонд "Научни изследвания" на Министерството на образованието и науката. Събитието е организирано от Катедра „Комуникация, връзки с обществеността и реклама“ на Факултета по журналистика и масова комуникация на Алма матер по случай 30-годишнината на специалността „Връзки с обществеността“ и на Катедрата „Комуникация, връзки с обществеността и реклама“.