На 28 май 2025 г. бяха връчени първите Национални награди за приобщаващо образование 2025. Организатори на наградите бяха Министерството на образованието и науката и Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - София-град, а Факултетът по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" бе техен партньор.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев беше гост на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на заседание, проведено на 28 май 2025 г.
В Аулата в Ректората на Софийския университет се състоя Пролетен концерт, подготвен от студентите от Катедра „Музика и мултимедийни технологии” към Факултета по науки за образованието и изкуствата.
На 26 май 2025 г. в Заседателна зала на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе тържествената церемония по награждаване на лауреатите в Третия национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“ 2025. Събитието бе организирано от Българското сдружение на родовете от Македония в партньорство с Историческия факултет на Софийския университет и Македонския научен институт.
На 23 май 2025 г. Центърът за компетентност Clean&Circle беше домакин на делегация от Университета Сока, Япония. Визитата се проведе в дух на академично сътрудничество и с фокус върху устойчивото развитие и иновациите в кръговата икономика. Посещението на японската делегация беше първото в новооткритата сграда на центъра, разположена в кампуса на Софийския университет в квартал „Лозенец“.
На 28 май 2025 г. в 148 аудитория в Ректората Факултетът по славянски филологии, Факултетът за класически и нови филологии и Катедрата по методика на чуждоезиковото обучение организираха публична лекция на проф. Джузепе Дел'Агата, утвърден българист и славист от Университета в Пиза, Италия.
На 27 май 2025 г. в Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се проведе информационно-дискусионен форум на тема "Младежко доброволчество“. Форумът е част от седмицата на детските права, която се реализира от Факултета по педагогика с партньорството на УНИЦЕФ - България.
На 21 и 23 май 2025 г. във Факултета по педагогика на Софийския университет се проведоха публични лекции по проект SUMMIT , дейност 3.3 (международни мобилности, активност "организиране на съвместни събития") с гост-лектори д-р Донатас Ленгвинас от факултет по педагогика към Klaipeda University, Литва и Шумана Акта, учител в Международното училище „Св. Георги“.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет бе открита фотоизложбата "Невинност без граници“. Експозицията представя фотографии на Добрин Минков и Николай Стойков, които разказват историите на деца и семейства мигранти и бежанци, включително на непридружени деца от Сигурна зона за непридружени деца в РПЦ Харманли. Изложбата ще гостува в Софийския университет до 31 май 2025 г.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с академично тържество.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, 125 магистри от випуск 2025 г. на Стопанския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 49 абсолвенти завършват с отличен успех, а пълните отличници със златна значка са трима.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев се срещна с извънредния и пълномощен посланик на Япония у нас Хисаши Мичигами и делегация от университета Сока. Посещението бе организирано по случай 40-годишнината от сключването на споразумение за сътрудничество между двата университета.
Третото издание на Кариерен форум 9.0 „Врата към успеха“, организирано от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Филиала на Софийския университет в Бургас, приключи успешно, затвърждавайки позицията си като водеща платформа за кариерна ориентация, вдъхновение и реален контакт между ученици, студенти, университетски преподаватели и представители на бизнеса.
В Галерията на открито в Градската градина на столицата Софийският университет „Св. Климент Охридски“ представя изложбата „Българските буквари“. Експозицията проследява развитието на букварите от епохата на Възраждането до края на XX век.
Пред Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“ една необичайна инсталация привлича погледи – висока отворена книга. В навечерието на Деня на славянската писменост, култура и книжовност, тя е достъпна за студенти, преподаватели, ученици, учители и посетители и приканва да станем част от визията за нов тип обучение по литература.
Научна статия, разработена в България, е приета за представяне на ICRA (IEEE International Conference on Robotics and Automation) – най-престижната научна конференция в областта на роботиката в света. Събитието се провежда тази седмица в Атланта, САЩ.
В навечерието на най-светлия български празник 24 май Факултетът по класически и нови филологии на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ организира за втора поредна година Студентски конкурс по превод на поезия от чужд на български език, в който тази година взеха участие 80 студенти.
Отборът по футбол на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще опита да защити миналогодишната си историческа титла от Националния университетски шампионат.
В новото издание на студентското телевизионно предаване „УниверситетЪТ“ гостува проф. Валери Стефанов – утвърден литературовед, писател, университетски преподавател и директор на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“ към Софийския университет.
Петдесетата юбилейна Национална студентска олимпиада по математика (НСОМ) се проведе в периода 16-18 май 2025 г. в гр. Русе. В Олимпиадата взеха участие над 120 студенти от над 10 висши училища в страната, разпределени в три групи. В най-тежката група А отборите на Факултета по математика и информатика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ завоюваха първите три места в отборното класиране и първо място в класирането по университети.
Делегация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в състав проф. Ренета Божанкова, заместник-ректор, и проф. Анна-Мария Тотоманова, координатор за Софийския университет на Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, участваха в генералната асамблея на Асоциацията "Европейски културен маршрут на св. Кирил и Методий" на 21 май 2025 г. в гр. Скопие, Република Северна Македония.
Факултетът по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе удостоен с наградата „Златна монета“ на тържествен концерт. Отличието се връчва от Съвета на европейската научна и културна общност за значим принос към развитието на българската наука и култура и към международното сътрудничество. Церемонията тази година бе организирана в чест на празника 24 май и на инициативата на Съвета „Международно сътрудничество“.
Д-р Трифон Трифонов, ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта „EXO-RESTART” към катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, е един от водещите автори на научна статия, публикувана в престижното списание „Нейчър“ (Nature).
Проектът “Лятно училище на колела за социокултурна еволюция на европейските ценности, принципи, идентичност и осведоменост” – EUROPIA (2022-1-PL01-KA220-HED-000086334) се реализира по програма „Еразъм+“. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е асоцииран партньор по проекта.
Проектът SINTACT (Social Innovation Methods and Tools for Communities Affected by Transition(s)) е първият проект за научни мрежи с обмен на учени, изпълняващи научни задачи по програма Horizon Europe – Marie Skłodowska-Curie Actions, Staff Exchange, спечелен от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Проектът е и първият, в който Алма матер е координатор на тази дейност в програмата Horizon-Europe.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората 130 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Историческия факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 60 са завършващите с отличен успех, 13 са пълните отличници.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе открита публична дискусия на тема: „EU SatCen: Сигурността на ЕС, наблюдавана от Космоса“. Специален гост на събитието бе контраадмирал Луи Тилие, директор на Сателитния център на Европейския съюз (EU SatCen) – ключов орган за сателитно наблюдение и геопространствено разузнаване на ЕС.
Във Факултета по химия и фармация се проведе Кариерен форум "Ден на кариерното развитие" 2025. Организатори на събитието са деканското ръководство, Факултетният студентски съвет и Кариерният център на факултета.
В Аулата в Ректората на Софийския университет започна международната научна конференция „Действие и бездействие в езика, литературата и културата“. Събитието, което ще се проведе в рамките на три дни, е организирано от Факултета по славянски филологии на Алма матер.
В периода 15-16 май 2025 г. в зала „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе първото издание на инициативата „EU Funds Forum“ с наименование „Защита на финансовите интереси на ЕС и инвестиционни възможности“.
В Театралната зала в Ректората се проведе Езикова работилница за всички чуждестранни студенти и любители на езиците. Тя се организира от Катедра „Български език като чужд“ и Факултета по славянски филологии.
На 14 и 15 май 2025 г. Факултетът по класически и нови филологии и Центърът за източни езици и култури бяха домакини на д-р Филипо Коста Буранели, старши преподавател (доцент) по международни отношения в Института за международни отношения на университета „St Andrews“, Великобритания.
На 16 и 17 май 2025 г. се проведе XXXVII Републиканска студентска олимпиада по програмиране, едно от най-значимите събития в областта на компютърните науки в България. Олимпиадата предизвика изключителен интерес и привлeче на рекорден брой участници. В надпреварата участваха деветнадесет отбора от десет различни университета, което представлява най-голямото участие през последните години.
На 5 май 2025 г. доц. д-р Искрен Иванов, преподавател в Катедра „Политология“ към Философския факултет на Софийския университет, изнесе публична лекция на тема The Ukraine War and The Future of NATO, организирана от School of International Studies към Macquarie University в Сидни, Австралия.
В периода 04 март - 16 май 2025 се проведе смесената интензивна програма “AI for Information Professionals” с участието на студенти и преподаватели от пет университета - Софийски университет, Философски факултет, катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“, Университет за приложни науки и изкуства, Хановер, Германия, Университет на Западна Атика, Гърция, Университет на Осло Метрополитън, Норвегия и Варшавския университет, Полша.
В Централното фоайе в Ректората бе открита гостуващата изложба на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ – Русе „Ex libris - от знак за собственост към белег за индивидуалност“.
В навечерието на 24 май Университетската библиотека представя историческото развитие на първите учебници в началното училище, които подпомагат ограмотяването на учениците и усвояването на умения за четене и писане. Изложбата „А, Б, В. Буквари. Автори. Изследователи“ е по повод 1170 години от създаването на първата българска азбука.
На 59-та Международна Менделеева олимпиада по химия, най-добрите ни гимназисти по химия, класирали се на първите четири места на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда, се представиха отлично и спечелиха четири медала - 1 сребърен и 3 бронзови. Българските участници се конкурираха със 188 състезатели от 40 държави.
На 13 май 2025 г. изследователската група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ проведе кръгла маса на тема „Глобалните предизвикателства и стойността на университетите“ като част от работата си по проекта SUMMIT , финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В периода от 11 до 17 май 2025 г. група от двадесет студенти и докторанти от Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ участва в смесена интензивна програма (Blended Intensive Programme – BIP) „Progress in Human Geography“, организирана съвместно с четири университета от България, Полша и Румъния.
С тържество, което се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Стопанският факултет отбеляза 35 години от своето възстановяване. Празникът бе под надслов „Винаги крачка напред – 35 години лидерство и иновации“.
В Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски се проведе традиционното събитие "Биофест". То е насочено към запознаването на кандидат-студенти, студенти, докторанти и по-широка аудитория с дейностите на катедрите и самостоятелните звена на Биологическия факултет.
В периода 23-24 април 2025 г. в Орлеан, Франция, се проведе заключителната среща на европейския проект PROMISCES, домакинствана от Френския геоложки институт - BRGM . В събитието участва и екипът на Софийския университет, представен от доц. д-р Евгения Бенова, доц. д-р Йована Тодорова и гл. ас. д-р Пламена Маринова от Центъра за компетентност Clean&Circle.
На 14 май 2025 г. в 130-та аудитория на Факултета по химия и фармация се проведе откриването на XXIII Национална конференция по химия за студенти и докторанти. Събитието е част от традиционните Майски дни на културата, организирани от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ще продължи до 16 май 2025 г.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 155 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Философския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. Над 73 са абсолвентите, които завършват с отличен успех, а 10 от тях - с пълно отличие.
Изследовател, класиран в топ 2% учени в света в известната като Станфордска класация, се присъединява към Института INSAIT, част от Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Това е пореден учен на световно ниво, който избира България за продължаване на своята кариера пред десетки предложения от някои от най-реномираните университети и изследователски центрове в света.
На 13 май 2025 г. Геолого-географският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе домакин на премиерата на новата книга на известния журналист, писател и пътешественик Симеон Идакиев „Тайните на Мачу Пикчу, Йети и гигантите на Тула“.
По случай Световния ден за дарителството на майчина кърма 19 май, проектът за отворена наука ОРБИТ , Биологическият факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Банката за майчина кърма към Столична община и Националният център за обществено здраве и анализи представят видеото “Кърмата е любов”.
По повод Деня на Европа 9 май студенти от магистърската програма „Европейска интеграция и дипломация на ЕС“ и бакалаври от специалност "Европеистика" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" организираха учебно посещение до институциите на Европейския съюз в Брюксел. Под ръководството на проф. д-р Ингрид Шикова групата се запозна отблизо с работата на Европейския парламент, представена от г-жа Есен Алиева.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет бакалаврите и магистрите от випуск 2024 г. на Факултета по журналистика и масова комуникация получиха дипломите си за завършено висше образование. 90 са абсолвентите, с отличен успех се дипломират 34, 9 завършват с грамоти, а двама са пълни отличници.