Начало / Новини / Новини и събития

   
Проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен

На церемония в рамките на тържественото връчване на дипломите за завършено висше образование на бакалаврите от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Аулата в Ректората проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен. Той получи отличието за цялостната си преподавателска и научноизследователска дейност.

Бакалаври от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха своите дипломи

На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 203 бакалаври от специалностите „Социална педагогика“, „Специална педагогика“, „Логопедия – редовно обучение“, „Начална училищна педагогика и чужд език“, „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ и „Графичен дизайн“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. Един от тях се дипломира с пълно отличие, а 48 са с отличен успех. В рамките на тържеството проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната му преподавателска и научноизследователска дейност.

Президентът Румен Радев удостои проф. Кирил Топалов и проф. Любомир Стойков с висши държавни отличия

На 20 февруари 2025 г. на тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Румен Радев удостои с висши държавни отличия изтъкнати дейци на българската наука и култура, сред които проф. Кирил Топалов и проф. Любомир Стойков.

Проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен

На тържествена церемония в рамките на тържественото връчване на дипломите за завършено висше образование на бакалаврите от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Аулата в Ректората проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен. Тя получи отличието за цялостната си преподавателска и научноизследователска дейност.

Бакалаври от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха своите дипломи

На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 192 бакалаври от специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Предучилищна педагогика и чужд език“, „Медийна педагогика и художествена комуникация“ и „Физическо възпитание и спорт“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. Петдесет и осем от тях са с отличен успех. В рамките на тържеството проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната й преподавателска и научноизследователска дейност.

Факултетът по педагогика е партньор по проекта UPRISE по програма „Еразъм+“

През януари 2025 г. стартира проект UPRISE по програма „Еразъм+“ и съфинансиран от Европейския съюз, в който Факултетът по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще участва като партньор. Проектът е насочен към подобряване на религиозното приобщаване в гръцките държавни училища и се ръководи от Националния и Каподистрийски университет в Атина.

Третата национална научна конференция „Жените в българската литература и култура“ се проведе в Алма матер

На 6 и 7 февруари 2025 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ бе домакин на третата национална научна конференция „Жените в българската литература и култура“. Събитието бе организирано от Института за литература – БАН и Софийския университет.

В Алма матер бяха представени електронни учебни ресурси за обучението по български език като чужд

При голям интерес в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бяха представени дигитални учебни ресурси и тестове за самооценка за нуждите на обучение по български език като чужд.

Факултетът по класически и нови филологии проведе семинар „Добри практики“ в Кюстендил

В периода от 11 до 14 февруари 2025 г. Факултетът по класически и нови филологии за първи път проведе семинар „Добри практики“ в гр. Кюстендил. По време на семинара бяха обсъдени и представени добрите практики, които специалностите на факултета прилагат в професионалната работна среда.

In memoriam

С дълбоко прискърбие академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 16 февруари 2025 г. след кратко боледуване почина доц. д.б.н. Кирил Христов Ралчев – дългогодишен преподавател, ръководител на Катедра „Генетика“ и декан на Биологическия факултет.

В Алма матер се проведе международен научен семинар, посветен на геохимията и опазването на околната среда

Геолого-географският факултет бе домакин на международен научен семинар, посветен на геохимията и опазването на околната среда. В него участваха учени от факултета, БАН и изследователския екип на проф. Лю от Университета за наука и технологии в Китай.

Научен семинар за защита и реализация на интелектуалната собственост

На 10 и 11 февруари 2025 г. в Стопанския факултет на Софийския университет се проведе научен семинар на тема: „Защита и реализация на интелектуалната собственост“. Събитието бе част от стратегическата програма към дейност 3.5 „Защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер“ на проекта SUMMIT и събра учени и изследователи, които да обсъдят възможностите за патентоване на научни разработки.

Учени от Алма матер участваха в международен научен форум в Берлин

В Leibniz-Zentrum für Literatur- und Kulturforschung в Берлин се състоя тридневна научна среща, в която участваха учени от научно-изследователския екип на проекта „Поп-култура, поп-политика: дигиталният обрат. Интердисциплинарни анализи на пресечността между медии, култури и политики“, по ФНИ-МОН, договор № КП-06-Н55/2, от 15.12.2021 г.

Студенти и преподаватели от специалност „Българска филология“ приготвиха ястия по рецепти на Петко Р. Славейков

В края на лекциите по „История на новобългарския книжовен език“, в които студентите българисти от задочна форма проследяват развойните тенденции при оформянето на книжовния език през Възраждането, се поражда идеята да бъдат приготвени ястия по „Готварска книга или наставления за всякакви гостбы според както ги правят в Цариград и разни домашни справи“, издадена от Петко Славейков през 1870 година.

Академична конференция „Творчество и иновации – измерения на бъдещето“

Националният университетски център за творчество и иновации към Софийския университет организира академичната конференция на тема: „Творчество и иновации – измерения на бъдещето“, която бе официално открита в Заседателна зала 1 в Ректората на Алма матер.

Открита бе новата научна лаборатория към българската база в Антарктида

В българската база в Антарктида бе открита сградата на новата научна лаборатория. В рамките на церемонията беше връчена и иконата на Светата Божия майка с Младенеца – дар от Негово Светейшество Патриарх Даниил.

Среща по проект „Иновативни решения за получаване на енергия и продукти при оползотворяването на биоразградими отпадъци“

На 7 февруари 2025 г. беше проведена среща на научно-изследователския екип по договор № КП-06-ИП Китай / 4 от 16.12.2024 г. на тема: „Иновативни решения за получаване на енергия и продукти при оползотворяването на биоразградими отпадъци“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката.

Заключителен семинар по въпросите за чуждоезиковото обучение в средното и висшето образование

В Заседателна зала 1 в Ректората се проведе заключителен семинар по въпросите на чуждоезиковото обучение в средното и висшето образование, организиран от Факултета по класически и нови филологии. Ръководител на проекта „Връзката между различните етапи в българската образователна система като трансфер на знания в хуманитарните науки“ по програма SUMMIT на Софийския университет беше доц. д-р Антония Цанкова.

In memoriam

С дълбоко прискърбие Софийският университет "Св. Климент Охридски" съобщава, че ни напусна проф. дн Райна Крумова Сергиенко български икономист и преподавател от Стопанския факултет на Алма матер.

In memoriam

С дълбоко прискърбие Софийският университет "Св. Климент Охридски" съобщава, че на 7 февруари 2025 г. ни напусна проф. дпн Любен Йоакимов Димитров (1936–2025), дългогодишен преподавател във Факултета по педагогика.

Софийският университет беше домакин на международен семинар и зимно училище за докторанти, посветени на отворената и отговорна наука

Водещи изследователи, експерти и докторанти се събраха между 4 и 7 февруари 2025 г. на международен семинар и зимно докторантско училище, организирани по проект ОРБИТ. Как да направим научните изследвания по-достъпни, прозрачни и полезни за обществото и предизвикателствата за развиване на отворена и отговорна наука в България отново бяха във фокуса на дискусиите, организирани от Софийския университет.

Кръгла маса по информационно право „UPDATa: Актуални аспекти на достъпа и обработката на данни“

В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе трето поредно издание на Кръгла маса по информационно право на тема „UPDATa: Актуални аспекти на достъпа и обработката на данни“.

Завърши випуск 2024 г. на Факултета по математика и информатика

На тържествена церемония, която се проведе в 272-ра аудитория в Ректората, 350 магистри и бакалаври от випуск 2024 година на Факултета по математика и информатика получиха дипломите си за завършено висше образование. 60 от абсолвентите завършват с отличен успех над 5.50. Девет са пълните отличници.

In memoriam

С дълбоко прискърбие Софийският университет "Св. Климент Охридски" съобщава, чe на 3 февруари 2025 г. ни напусна проф. д-р Симеон Тасев (1943-2025) - изтъкнат учен и преподавател по гражданскоправни науки.

Поклонението ще се състои на 8 февруари 2025 г. (събота) в 13.00 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.

Изложба „Аз, Венера“ – проект на проф. д-р Бисера Вълева и проф. д-р Анна Цоловска

На 3 февруари 2025 г. в Галерия-книжарница „София Прес“ се откри изложбата „Аз, Венера“ – проект на проф. д-р Бисера Вълева и проф. д-р Анна Цоловска, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет.

Проф. Мира Маркова и доц. Румяна Христиди бяха отличени с почетен знак на Суверенния Малтийски орден

Деканът на Историческия факултет проф. д-р Мира Маркова и председателят на Общото събрание на Историческия факултет и ръководител на специалност “Хебраистика” доц. д-р Румяна Христиди бяха отличени с почетен знак от Н. Пр. Урсула Дзуколи, посланик на Суверенния Малтийски орден, по повод приноса им за развитието на двустранните връзки и отбелязването на 30 години дипломатически отношения между Република България и Суверенния Малтийски орден.

 

Седемнадесет студенти от Софийския университет бяха отличени със стипендии на Фондация „Еврика“ 2024/25

На тържествена церемония в София бяха връчени удостоверенията на стипендиантите на Фондация „Еврика“ за учебната 2024-2025 г. Сред отличените са седемнадесет студенти от различни факултети на Софийския университет. 44 ученици и студенти с изявени способности получиха сертификатите си на тържеството.

140-та годишнина от Съединението на България ще бъде отбелязана в Софийския университет с поредица от събития

През 2025 г. Историческият факултет и Геолого-географският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще обединят усилия в организирането на поредица от събития по повод 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.

Проф. Д-р Анела Иванова – декан на Факултета по химия и фармация, гостува в студентското предаване „УниверситетЪТ“ на Телевизия „Алма Матер“

Проф. д-р Анела Иванова - декан на Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, гостува в предаването „УниверситетЪТ“ на телевизия „Алма Матер“ и разказва за възможностите и перспективите, които Факултетът предлага на студентите, изследователите и преподавателите.

In memoriam

С дълбоко прискърбие Софийският университет "Св. Климент Охридски" съобщава, че на 29 януари 2025 г. след кратко боледуване почина проф. дпн Лиляна Александрова Грозданова – известен български англицист, дългогодишен обичан и уважаван преподавател и учен в областта на английското езикознание и преподаването на английски език, кандидат на филологическите науки и доктор на педагогическите науки (Методика на обучението по чужд език).

Поклонението ще се състои на 3 февруари 2025 г. от 10.00 ч. в Ритуалната зала на Централни софийски гробища.

Академичният съвет прие документите за кандидатстудентската кампания на Софийския университет през 2025 г.

На заседание на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проведено на 29 януари 2025 г., бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2025 г. – правилник, балообразуване за специалностите и график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии.

Представяне на новия етап от програмата на Софийския университет и Института INSAIT за задържане на млади таланти в България

В зала „Яйцето“ в Ректората бе представено новото издание на „EXPLORER“ - програмата за задържане на млади таланти в България на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Най-добър младежки стартъп в България - 2025“ беше открит официално в Дома на Европа в София

Конкурсът се организира за четвърта поредна година от Фонда на фондовете. Регистрацията за него е отворена до 16 март 2025 г.

Проф. дфн Амелия Личева е новият председател на Съвета на деканите

На заседание на Съвета на деканите, проведено на 29 януари 2025 г., проф. дфн Амелия Личева бе избрана с пълно единодушие за председател. В съвета са включени деканите на факултетите и директорите на департаментите на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Международно събитие на алианс Transform4Europe "Букви, наследство, идентичности"

В рамките на европейския алианс Transform4Europe в периода 28-30 януари 2025 г. Софийският университет организира международно събитие под надслов "Букви, наследство, идентичности", включващо кръгла маса, machmaking работилница и stakeholder предизвикателство. Поканени са повече от 50 преподаватели и студенти от университетите партньори в Алианса. В събитието участват и Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“ и Центърът за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към Алма матер.

Първокурсничка от Софийския университет и INSAIT с пробив на световен форум за изкуствен интелект

Мария Дренчева е сред първите стипендианти на INSAIT в програмата за задържане на млади таланти „EXPLORER“ и първокурсник във Факултета по информатика и математика на Софийския университет.

Софийският университет е класиран в три престижни световни рейтингови системи

За поредна година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран на 401-500 място в областта на физическите науки в Глобалната класация на академичните дисциплини за 2024 г. на Шанхайската класация, обявена през м. декември 2024 г.

Софийският университет обявява Осемнадесетия национален литературен конкурс за стихотворение и разказ

За наградите могат да кандидатстват студенти с българско гражданство, обучаващи се у нас и в чужбина. Участието в конкурса е с непубликуван разказ или стихотворение. Носителите на наградите се определят от специално назначено жури.

Езикови бележки по актуални проблеми на българския език

На 19 януари 2025 г. в Аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ повече от 100 студенти от специалност „Българска филология“ (първи курс) представиха своите езикови бележки по актуални проблеми на българския език. Събитието беше открито от доц. д-р Владислав Миланов, който в своето слово изрази благодарност към студентите и ги поздрави за съвместната ползотворна работа през семестъра.

В Софийският университет бе открита изложбата живопис на Мирон Мутаович „Край на сезона“

Галерия „Алма Матер“ стартира събитийния си календар за 2025 година със самостоятелната изложба на сръбския художник Мирон Мутаович „Край на сезона“. На 14 януари 2025 г. доц. Милена Блажиева, ръководител на катедра „Визуални изкуства“ във Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет, официално откри експозицията в залите на галерията. Изложбата може да бъде разгледана до 28 януари 2025 г.

Министър Вълчев на среща с ректорите: заедно ще набележим националните приоритети във висшето образование

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се срещна днес в Ректората на Софийския университет със Съвета на ректорите на висшите училища в България, синдикатите в сферата на висшето образование и представители на студентските съвети.

В Алма матер бе открита изложбата за олимпийците по науки „Фантастични умове“ - „Моите будители“

В централното фоайе на Ректората на Софийския университет бе открита пътуващата изложба за олимпийците по науки „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. В нея са представени успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и изкуствен интелект. Изложбата може да бъде разгледана в Алма матер до 31 януари 2025 г.

За девета поредна година Софийският университет получи наградата на „24 часа“ за най-добро висше училище в България

На официална церемония, организирана от вестник „24 часа“, бяха връчени академичните оскари, с които се отличават българските университети според мястото им в Рейтинговата система на висшите училища в България. За девета поредна година Софийският университет бе удостоен с отличието за университет с най-много първи места в професионални направления, в които обучава студенти. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е на първо място в 22 направления, в които обучава студенти, в Рейтинговата система на висшите училища в България за 2024 година.

Софийският университет и община Банско сключиха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев и кметът на община Банско Стойчо Баненски подписаха Меморандум за сътрудничество между двете институции.

Представяне на изложбата „Да търсиш дом, да намериш човек“

На 14 януари 2025 г. във фоайето на Исторически факултет беше открита изложбата „Да търсиш дом, да намериш човек“. Изложбата е резултат от инициатива „В търсенето на убежище: хора, ценности и практики“, реализирана от Академично етноложко сдружение-СУ, ръководено от преподаватели от катедра „Етнология“, Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и студенти от специалност „Етнология и културна антропология“.

Софийският университет е единственият български университет в първите 15% в престижната южнокорейска класация Study Abroad Aide

Софийският университет е класиран на 763 място и е в първите 15% на най-добрите университети в света в оповестената класация на Study Abroad Aide, предназначена за студенти, които желаят да продължат обучението си в чужбина. Study Abroad Aide е базирана в Южна Корея и се фокусира върху образователни институции, които предлагат едновременно достъпно и качествено образование.

Монографията на доц. Евгений Кандиларов и Вера Вутова-Стефанова бе публикувана в Япония

В края на 2024 г. в Япония издателство "Сайрюша”, Токио, публикува монографията История на отношенията между България и Япония. Среща между Балканската роза и Японската вишна” на доц. д-р Евгений Кандиларов от Катедра „Японистика“ на Факултета по класически и нови филологии и Вера Вутова-Стефанова, японист и дългогодишен дипломат.

Университетската ботаническа градина в Балчик е с ново ръководство

На 15 януари 2025 г. дългогодишният ръководител на Университетската ботаническа градина в Балчик Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка. За 33 години трудов стаж в ботаническите градини на Софийския университет тя има огромен принос за развитието, обогатяването и утвърждаването им като образователна и научна институция.

Представяне на четиритомника „Телевизията в България: 1954 - 2024. Програма - Журналистика - Регулация - Нови медии”

В Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет се състоя премиерата на колективната научна монография „Телевизията в България: 1954 - 2024. Програма - Журналистика - Регулация - Нови медии”. Съставители и научни редактори са проф. д-р Маргарита Пешева и доц. д-р Катя Михайлова, научен консултант е проф д.н. Милко Петров.

Цикъл лекции на доц. д-р Елена Крейчова от Масариковия университет в Бърно

В началото на януари 2025 г. в рамките на работата по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“ с ръководител проф. д-р Надежда Сталянова по проекта на Софийския университет SUMMIT, финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, се проведе лекция с последващ семинар на тема: „Преводът на „Времеубежище“ на Георги Господинов и проблемите на адекватността и еквивалентността при превод“.