В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна Българо-корейски форум за мир в Източна Азия и на Балканите. Домакин на събитието е Историческият факултет на Алма матер.
Огромен интерес предизвика лекцията на Майкъл Лопес-Алегрия, американски бивш астронавт на НАСА и настоящ главен астронавт във водещата частна космическа компания Axiom Space, във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на 26 юни 2024 г.
Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет бе домакин на лятната докторантска школа на Европейската асоциация по японистика в периода 25-28 юни 2024 г. Водещи учени от европейски университети и 20 докторанти от 19 университета от цял свят участваха в тазгодишното издание на докторантската школа, което се провежда за първи път в България.
Проф. Андрю Коутс от Университетския колеж в Лондон, Великобритания, изнесе лекция на тема „Изследване на Слънчевата система“ в Аулата на Ректората. Проф. Коутс има ключови приноси в редица минали и бъдещи мисии към тела в Слънчевата система.
В Ректората на Софийския университет се състоя разговор представяне на книгата "Интердисциплинарни и интеркултурни изследвания в чест на проф. д-р Мадлен Данова".
В Аулата в Ректората на Софийския университет бе открита международната конференция, посветена на Малтийския орден по повод 30 години от установяването на дипломатически отношения между Ордена и Република България. Организатори на събитието са посолството на Малтийския орден и Историческият факултет на Софийския университет.
На заседание на Академичния съвет проф. д-р Мадлен Данова беше удостоена от ректора проф. Георги Вълчев с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Заместник-ректорът получи отличието за своята дългогодишна преподавателска и научноизследователска дейност.
В края на месец май 2024 г. Софийският университет чрез Факултета по класически и нови филологии се присъедини към мрежата PETRA-E (Plateforme Européenne pour la traduction littéraire - Education). Мрежата обединява европейски академични и неакадемични институции, ангажирани с образованието и подготовката на литературни преводачи. Общото между тях е, че прилагат Референтната рамка за образованието и подготовката на литературните преводачи в учебните си програми, като застъпват отворен подход към нея – описаните в Рамката компетентности и нива на владеене се адаптират към конкретна учебна програма съобразно спецификите ѝ.
В Аулата в Ректората бяха представени първите стипендианти по 4-годишната програма EXPLORER (EXcellence Program in technoLOgy and REseaRch) на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет. Осем ученици от водещи математически гимназии в страната ще получат образование и стаж в областта на информатиката и изкуствения интелект на световно ниво в България и избират да останат тук пред предложения от водещи университети като Оксфорд, ETH Цюрих, ТУ Мюнхен и др.
На 19 и 20 юни 2024 г. в Института за литература – БАН се проведе Първата национална научна конференция с международно участие за студенти, млади учени, докторанти, постдокторанти, експерти, преподаватели и изследователи на тема „Образът на жената в литературата“.
От 18 юни до 18 юли 2024 г. Българският културен институт в Будапеща представя изложбата на проф. д-р Бисера Вълева и проф. д-р Анна Цоловска "Любов по време на Армагедон".
В специалност „Тюркология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е установена традиция студентите да организират годишно тържество. Със своите изяви те не само демонстрират наученото, но и целят да представят по-отблизо тюркските култури.
В Аулата в Ректората в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна втората годишна конференция на Съвета за икономически анализи. Събитието се организира съвместно от Министерския съвет на Република България, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Европейската икономическа асоциация и ще продължи и на 25 юни 2024 г.
На 24 юни 2024 г. проф. дфн Павел Павлович представи на научна конференция в Рабат сборника „Ролята на арабския език в културния и търговския обмен по пътищата на коприната“. Сборникът и конференцията са тристранен проект на ЮНЕСКО, Фондация „Принц Султан бин Абдулазиз Ал Сауд“ и Ислямската организация по въпросите на образованието, науката и културата (ICESCO).
„Призовавам всички колеги от българските университети да засилим връзките си с университетите в Украйна, това е наш дълг. Широко да отворим вратите си пред децата от Украйна, които имат желание да дойдат в България, за да получат качествено висше образование, и да започнем много по-активен диалог с Министерството на образованието и науката, за да може този процес да бъде подпомаган чрез устойчиви политики“. Това каза ректорът на Софийския университет ,,Св. Климент Охридски'' проф. д-р Георги Вълчев по време на панел от дискусии на тема „Науката и университетите в българските медии“ в рамките на 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция в Одеса, Болград и Измаил (Украйна). Дискусията се проведе в залата на Измаилския държавен хуманитарен университет.
В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе дискусия за българската дипломация и изтокознанието, организирана от Факултета по класически и нови филологии. Събитието бе осъществено по проект „Далечният Близък изток, близкият Далечен изток“, който има за цел да насърчи взаимодействието между изтоковедските катедри и специалности, развивани през последните десетилетия в Центъра за източни езици и култури на Софийския университет, придобивайки все по-голяма тежест в науката, образованието и обществото.
В 14.00 ч. в 292 аудитория стартира кандидатстудентският изпит по география. За полагането му днес са подадени 61 заявления. В присъствието на заместник-декана на Геолого-географския факултет доц. д-р Биляна Борисова, на проф. д-р Марин Русев и на изпитната комисия, кандидат-студент изтегли вариант № 8 на теста. Председател на изпитната комисия е доц. Борисова.
В 9.00 ч. в зала 292 в Ректората започна изпитът по френски език за кандидат-студенти. Председател на изпитната комисия е проф. Ирена Кръстева. В присъствието на декана на Факултета по класически и нови филологии проф. Гергана Петкова кандидат-студент изтегли вариант 2.
На 30 и 31 май 2024 г. в рамките на работата по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“ с ръководител проф. д-р Надежда Сталянова в рамките на проект „Софийски Университет – Маркер за Иновации и Технологичен Трансфер (SUMMIT)“ се проведе практически семинар по проблемите на устния превод, насочен към студенти и преподаватели от Факултета по славянски филологии и Факултета по класически и нови филологии. Водещ на семинара беше доц. д-р Елена Крейчова от Масариковия университет в Бърно, Чехия.
На 14 и 15 юни 2024 г. в СУЕО „Ал. С. Пушкин“ във Варна се проведе семинар на тема: „Връзката между различните етапи в българската образователна система като трансфер на знания в хуманитарните науки“, организиран от Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в партньорство с училището. Ръководител на проекта, реализиран в рамките на програма SUMMIT, е доц. д-р Антония Цанкова.
На 19 юни 2024 г. в заседателната зала на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе среща с главния редактор на издателство Springer д-р Томас Хемпфлинг (Thomas Hempfling).
На 19 юни 2024 г. в платформата Zoom се проведе откриващо събитие по проект № КП-Н75/6 от 07.12.2023 г. на тема „Изследване на медийната среда в България – метаанализ, методология и подходи в проучванията на въздействието на медийните трансформации върху обществените процеси“ с ръководител проф. д-р Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Проектът е финансиран чрез „Конкурс за фундаментални научни изследвания – 2023 г.“ към Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката.
Интердисциплинарният проект El Español en Europa цели да изследва състоянието на испанския език в обществата на държавите от континента, като го опише в количествени и качествени показатели от гледна точка на демолингвистиката.
На 18 юни 2024 г. в галерия „Алма Матер“ бе открита самостоятелната изложба на Юлиан Станкулов „Мечтите са нещо лично“ с подзаглавие „Отвъд хоризонта“.
През юни Британското училище в София за пореден път покани ученици и гости за годишния Международен фестивал на нациите. Фестивалът се превърна в спектакъл на културното многообразие, представящ изпълнения, традиционна музика и кухня от над 40 държави, сред които България, Азербайджан, Грузия, Турция, Полша, Ирак, Румъния, Унгария, Италия, Нидерландия и др.
На 16 юни 2024 г. на стадион „Юнак“ се състоя представянето на новия запис на песента на Емил Димитров „Ела в София“ от 1968 г., в изпълнение на Стефан Вълдобрев, „Обичайните заподозрени“ и „Акага“ със съдействието на преподаватели и студенти от специалност „Медийни технологии и тонрежисура“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата.
На 17 юни 2024 г. в Заседателна зала 1 в Ректората Катедра „Стара история, тракология и средновековна история“ на Историческия факултет откри Международния семинар „Myth and Reality in Late Antiquity and the Middle Ages: ancient origins and modern interpretations“.
На тържествена церемония в зала "България" 300 абсолвенти от випуск 2023 г. на специалност „Право“ на Юридическия факултет на Софийския университет получиха дипломите си за завършено висше образование. От тях 71 са с отличен успех.
В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет започна конкурсният изпит по химия, за участие в който са подали заявления 769 кандидат-студенти.
В 9.00 часа в 272 аудитория в Ректората на Софийския университет започна изпитът по английски език, за явяване на който са подали заявления 796 кандидат-студенти. Кандидат-студент изтегли вариант № 2 в присъствието на заместник-ректора проф. Мадлен Данова. Председател на изпитната комисия е доц. Божил Христов.
Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за класиране е електронизирана и се извършва единствено на адрес: https://online.uni-sofia.bg с линк от главната страница на Университета – http://www.uni-sofia.bg .
Студентите от специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия” към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет проведоха за втора година културното събитие „Дни на ЮИЮА”, този път с темата „Мит и ритуал”. Фестивалът беше проведен в три отделни дни.
В публикуваната на 12 юни 2024 г. класация на Impact Rankings 2024 на Times Higher Education (THE) Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран на 401-600 място от 1963 университета в света. Алма матер участва за шеста поредна година в класацията и подобрява с 200 места позицията си спрямо 2023 година, когато бяха класирани 1591 университета.
На 3 юни 2024 г. Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ стана пълноправен член на Европейската фондация за развитие на мениджмънта (European Foundation for Management Development EFMD). Членството е официално потвърдено от ресорната комисия на EFMD. Пълноправното членство в EFMD Global бе одобрено от Общото събрание на организацията на 10 юни 2024 г. в Болоня, Италия, където за първи път от името на факултета участва и деканът доц. д-р Атанас Георгиев.
Катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“ (ФПОХ) във Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проведе своя ежегоден научен семинар от 31 май до 2 юни 2024 г. в учебно-научната база "Проф. Цв. Бончев", Гьолечица.
В периода от 13 май до 23 май 2024 г. делегация от Софийския университет “Св. Климент Охридски” посети Япония с цел развитие на академичния обмен с традиционни и нови партньори. Делегацията осъществи над 15 работни срещи, участва в научен форум по българистика в Осакския университет, срещна се със студенти японисти, с представители на българската диаспора в Япония и взе участие в различни инициативи, организирани от посолството на Република България в Япония. Ректорът на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ получи най-високото отличие на Университета Сока, Япония. Тържествената церемония се проведе на 14 май 2024 г. в официалната зала на Университета Сока.
Заключителният художествен рецитал от програмата на Научноприложния студентски семинар „Лузофонски литературни четения – 100 години от рождението на Антонио Рамош Роза“ се проведе в рамките на Деня на Португалска филология във ФКНФ. Лузофонските литературни четения се организират за четвърта поредна година от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания и Научноизследователска катедра „Жозе Сарамаго“ при Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“.
Националният фотографски конкурс и фотоизложбата на тема „Портрети на Португалия – българският фотообектив в страната на Камойш“ бяха организирани съвместно от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания и Научноизследователска катедра „Жозе Сарамаго“ при Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет и Центъра по португалски език и култура „Камойш“ – София при посолството на Португалия.
Студентската научноприложна сесия ,,Светът на лузофонията“ бе част от първото издание на Деня на Португалска филология, организиран от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания и Научноизследователска катедра „Жозе Сарамаго“ при ФКНФ. В сесията участваха студенти от всички курсове на специалността, които представиха своите разработки и постижения по различните дисциплини, в които се обучават по време на следването си.
На официална церемония в Пловдив на 7 юни 2024 г. Университетското издателство „Св. Климент Охридски“ бе удостоено с престижната награда „Христо Г. Данов“, която се връчва за 25-и път от Министерството на културата и Община Пловдив за принос в българската книжовна култура.
Доц. д-р Дария Карапеткова и проф. дфн Амелия Личева получиха наградата в категорията "Представяне на българската книга" за организирането на Софийския международен литературен фестивал.
На 26 май 2024 г. катедра „Африканистика и Индо-тихоокеански изследвания“ и Африканско-карибският културен център към Факултета по класически и нови филологии в Софийския университет „Св. Климент Охридски “ отбелязаха Деня на Африка в Аулата на Ректората на Софийския университет.
В края на месец май Катедрата по англицистика и американистика към Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира конференция на тема Literature at the Borders: Biofiction Studies Today с над 50 участници. С доклади се включиха над 25 учени в областта, както утвърдени изследователи и преподаватели, така и докторанти и студенти по литература от Европа, Азия и САЩ.
В 9.00 часа в 272 аудитория в Ректората на Софийския университет започна изпитът по биология, за участие в който са подали заявления 892 кандидат-студенти.
В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет бе дадено началото на конкурсния изпит по математика, с който стартира втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет за учебната 2024/2025 г. Кандидат-студент изтегли тема № 1, по която ще работят 836 кандидати, подали заявления за явяване на изпита.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" с дълбоко прискърбие съобщава, че на 6 юни 2024 г. след кратко боледуване почина доц. д-р Валери Голев от Физическия факултет – известен български астроном, дългогодишен преподавател, учен и популяризатор на науката.
Поклонението ще се състои на 10 юни 2024 г. (понеделник) от 11:00 ч. в храм „Св. София“ – гр. София.
Проф. д- р Мира Маркова - Декан на Историческия факултет на Софийския Университет „Св. Климент Охридски“, дава обстойно интервю в студиото на телевизия „Алма Матер“, в което разказва за историята, настоящето и бъдещето на факултета.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ тържествено бе отбелязан 50-годишният юбилей на Съюза на преводачите в България.
Премиерата на книгата „От ръкопис към алгоритъм“ събра в препълнената Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация преподаватели, бивши и настоящи студенти, издатели, журналисти, IT специалисти. Студентите по книгоиздаване от втори курс представиха своя сборник, създаден в дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ – 1 и 2 с преподавател д-р Георги Александров. Изданието е посветено на 50-годишнината от основаването на Факултета по журналистика и масова комуникация и разработва актуалната тема за навлизането на изкуствения интелект в книгоиздаването.
За четвърта поредна година бяха връчени Националните музикални награди за независима музика. Церемонията се проведе в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието се организира от „4 МЕДИЯ“ съвместно с Катедра „Музика и мултимедийни технологии“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет.
На 4 юни 2024 г. в Графичното ателие на Факултета по науки за образованието и изкуствата се състоя демонстрация – отпечатване на дълбокопечатна гравюра. За целта бе използвана за пръв път новата придобивка на катедра „Визуални изкуства“ – офортната преса JPV-70. На събитието присъстваха деканът на факултета проф. дпн Милен Замфиров и представители на академичния и неакадемичния състав на факултета.