
В Заседателна зала 1 в Ректората се проведе заключителен семинар по въпросите на чуждоезиковото обучение в средното и висшето образование, организиран от Факултета по класически и нови филологии. Ръководител на проекта „Връзката между различните етапи в българската образователна система като трансфер на знания в хуманитарните науки“ по програма SUMMIT на Софийския университет беше доц. д-р Антония Цанкова.
Заключителният семинар се превърна в отлична възможност за учители от гимназиалния етап на образование и преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ да обменят опит, виждания и идеи.
Форумът беше открит с изказвания на проф. д-р Гергана Петкова, декан на Факултета по класически и нови филологии, и доц. д-р Антония Цанкова, ръководител на проекта по SUMMIT. От Министерството на образованието и науката участие в семинара взе Ангел Апостолов, главен експерт в дирекция „Международно сътрудничество“.
В първия панел на семинара бяха разгледани взаимовръзките между средното и висшето образование в областта на чуждоезиковото обучение и добри практики и перспективи за сътрудничество и съвместни проекти. Темите на изнесените презентации бяха разнообразни, включващи взаимодействието между НГДЕК и Катедра „Класическа филология“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, добрите практики при преподаването на френски език в гимназиален етап и трудностите и техните възможни решения при преподаването на китайски език на деца.
Вторият панел на семинара беше посветен на навлизането на новите технологии в чуждоезиковото обучение, като бяха представени най-различни начини компютърните технологии и изкуствен интелект да бъдат включени в образователния процес с цел той да бъде по-мотивиращ и ефикасен.
Заключителният панел на семинара беше насочен към дуалното образование, международното сътрудничество и ролята на владеенето на източен език за професионалната реализация.
През трите панела участниците в семинара активно и непредубедено обсъждаха изложените идеи, практики и подходи към представените проблеми на чуждоезиковото обучение. Участниците единодушно стигнаха до извода, че трансферът на знания между училищното и висшето образование е ключов елемент към подготвяне на квалифицирани специалисти за трудовия пазар. Подобни семинари значително допринасят за взаимното разбиране на проблемите в двата образователни етапа, беше друго мнение, около което участниците се обединиха. Беше изразено убеждението, че представените идеи и добри практики ще намерят практическа реализация в бъдещи съвместни проекти и инициативи.
Проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.
Текст: Николай Бакалов