На 27 септември 2024 г. приключи международната конференция Week of Mathematics and Informatics, която се проведе в курорта Дюни на Българското Черноморие. Конференцията бе посветена на 135 години от основаването на Факултета по математика и информатика при Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
На 27-28 септември 2024 г. Стопанският факултет на Софийския университет е домакин на Научната конференция "Бариери пред стопанското развитие в историческа перспектива", организирана от Центъра за стопанско-исторически изследвания.
На 26 септември 2024 г. Театър-лаборатория „Алма Алтер“ отпразнува рождения ден на великия български писател Ран Босилек с мюзикъла „Патиланци“. След края на спектакъла, вдъхновени от енергията и думите на Ран Босилек, актьори и публика се отправиха към дома му на улица „Иван Асен“, за да поднесат цветя.
Събранието на академиците на Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти в областта на математическите науки, химическите науки и науките за Земята. Сред тях са проф. Надежда Рибарска от Факултета по математика и информатика, проф. Георги Вайсилов от Факултета по химия и фармация и проф. Николай Бонев от Геолого-географския факултет на Алма матер.
На 10 и 11 септември 2024 г. партньорите по проект Disinfo Academy се срещнаха в Сараево (Босна и Херцеговина), за да обсъдят предстоящите задачи за изпълнение на Работен пакет 4. На срещата екипът дискутира напредъка си в разработване и пилотно тестване на онлайн курса за обучение по проверка на фактите и опровергаване на дезинформация, решение за представяне и публикуване на методологията на сайта на проекта и завършване на системата за визуално обозначаване на различни видове вредна информация.
Между 16 и 20 септември 2024 г. Софийският университет беше домакин на краткосрочно обучение за преподаватели от различни университети на тема „Мултикултурната класна стая“. Повече от 50 участници от България, Турция, Чехия, Белгия, Румъния и Испания се събраха, за да проучат методи, подходи и добри практики, които да направят университетите по-отворени към студенти от различни държави и различни култури.
Събранието на академиците на Българската академия на науките избра нови академици в областта на хуманитарните и обществените науки. Сред тях са проф. дин Иван Илчев от Историческия факултет и два мандата ректор на Софийския университет (в периода 2007-2015 г.) и проф. д.ю.н Иван Русчев от Юридическия факултет на Алма матер.
Във връзка с изпълнението на дейности по проект „Развитие на новите български общности в диаспора“, дейност 3.4 на проект SUMMIT на Софийския университет, с ръководител доц. Виолета Коцева, проф. д-р Мира Маркова – декан на Историческия факултет, и доц. д-р Милена Петкова, зам.-декан на Историческия факултет на Софийския университет, посетиха Истанбул в периода 16- 21. 09. 2024 г.
Събранието на академиците на Българската академия на науките избра нови академици в областта на природоматематическите науки. Сред тях са проф. Стефан Иванов от Факултета по математика и информатика, проф. Александър Драйшу от Физическия факултет и проф. Тони Спасов от Факултета по химия и фармация на Софийския университет.
На 23 септември 2024 г. в курорта Дюни на Българското Черноморие бе открита международната конференция Week of Mathematics and Informatics. Конференцията е посветена на 135-годишнината от основаването на Факултета по математика и информатика при Софийския университет „Св. Климент Охридски”. В програмата са включени пленарни и приносни доклади в различни области на математиката, компютърните науки и методите в образованието.
Пекинското издателство World Affairs Press публикува монографията на чл.-кор. проф. дин Иван Илчев „Розата на Балканите. История на България“. Книгата излиза в навечерието на 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китайската народна република.
На 12 септември 2024 г. световноизвестният компютърен учен проф. Моше Варди изнесе открита лекция в Софийския университет “Св. Климент Охридски” пред пълната аудитория 65. Визитата бе по покана на българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет и е част от инициативата INSAIT Tech Series.
В периода 13-15 септември 2024 г. в Ректората на Софийския университет се проведе международната конференция „Видове репрезентации“ (Varieties of Representations). В нея участваха изследователи от 16 различни университета и изследователски центрове, базирани в 10 различни държави.
В периода от 17 до 30 септември 2024 г. галерия „Алма Матер“ е домакин на юбилейната изложба „СИЛИГРАФИЯ – 20 години в България“ с куратор проф. д-р Снежина Бисерова. Изложбата бе открита от доц. Милена Блажиева, ръководител на Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Катедра „Японистика“ на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ имаше честта да бъде избрана отново за домакин (след конференцията през 2019 г.) на 34-та конференция на Европейската асоциация на специалистите по японистични ресурси (EAJRS). Престижният форум се проведе от 11 до 14 септември 2024 г. под надслов „Японистичните ресурси в епохата на дигиталната свързаност и изкуствения интелект“.
С дълбоко прискърбие Софийският университет съобщава, че след кратко боледуване на 16 септември 2024 г. почина доц. д-р Виктор Атанасов Тодоров, дългогодишен преподавател в катедра „Арабистика и семитология“ на Факултета по класически и нови филологии.
Поклонението ще се състои на 19 септември 2024 г. (четвъртък) от 11.00 ч. в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
На 17 септември 2024г. в гр. Велико Търново беше открита Втората международна научно-приложна конференция „Контакт на езици и култури“, организирана от изследователи и преподаватели от Алма матер. Темата на тазгодишното издание е „Съвременни ресурси в обучението по български език като чужд/втори“.
На 12 септември 2024 се проведе работна среща между заместник-ректора на Софийския университет проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова и проф. д-р Джаба Самушия, ректор на Тбилиския държавен университет „Иване Джавахишвили“, проф. Иракли Астахишвили, зам. ректор по интернационализацията, проф. д-р Кетеван Куцишвили, ръководител на департамента по Етнология и културна антропология и доц. д-р Розета Гуджеджани от факултета по хуманитарни науки.
Деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев бе избран за и.д. директор на Института по право, икономика и интелектуална собственост (ИПИИС) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Решението бе утвърдено от Управителния съвет на Института, в който участват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, деканът на Юридическия факултет проф. д-р Даниел Вълчев и деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев.
За първа година Международният симпозиум по ядрени науки (International Symposium on Nuclear Science) се проведе в София в периода 9-13 септември 2024. На 11 септември част от научните доклади и дискусии се състояха в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Аулата в Ректората на Софийския университет се проведе ХII Национална конференция „Иновативни решения за интегриране на информационните технологии в българското образование“. На форума, организиран от Факултета по науки за образованието и изкуствата и „Нимеро“ ООД, бяха представени най-новите технологии и средства за интегриране на информационните технологии в образованието.
В юбилейната за Факултета по журналистика и масова комуникация академична 2024/2025 г. 84 новоприети студенти в бакалавърските програми по „Журналистика“ и „Връзки с обществеността“, задочно обучение, получиха своите студентски книжки и влязоха в аудиториите за първия учебен семестър. Академичната година беше открита в Аула Магна на факултета в присъствието на преподаватели и служители.
На 5 септември 2024 г. Архитектурно-парковият комплекс „Двореца“ – Балчик, чиято паркова част е превърната в Университетска ботаническа градина на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отбелязва годишнина от нейното създаване (1955 г.), годишнина от Крайовската спогодба, с която в пределите на България се връща Южна Добруджа, както и годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Отборът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ спечели трето място на Националните летни студентски игри „Летен университет“ 2024 г. в конкуренция с 25 висши училища в страната.
В националната футболна база „Бояна“ бе подписано споразумение за сътрудничество между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Българския футболен съюз. На срещата присъстваха президентът на БФС Георги Иванов и директорът „Стратегическо управление“ Андрей Петров, деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев, заместник-деканът доц. д-р Иван Ангелов, проф. Георги Игнатов и главен асистент Николай Стайков от Департамента по спорт.
За попълване на незаети след окончателното класиране места, субсидирани от държавата съгласно т. 1 и т. 8 от РМС № 478 от 4 юли 2024 г., за попълване на незаети след окончателното класиране места за обучение срещу заплащане, съгласно т. 2 и т. 8 от РМС № 478 от 4 юли 2024 г., както и за места, субсидирани от държавата и места за обучение срещу заплащане съгласно т. 1, 2 и 8 от РМС № 478 от 4 юли 2024 г. за специалности, за които в балообразуването участват оценки от кандидатстудентски изпити, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обявява допълнителен прием .
В периода 5-11 август 2024 г. в Благоевград се проведе 31-то изданиe на Международното математическо състезание за студенти (IMC) - едно от най-престижните състезания от този вид в света. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ беше представен от Любен Балтаджиев, студент в трети курс на специалност „Приложна математика”.
На 12 август 2024 г. ръководителят на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ" с водеща организация Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дин Иван Илчев подписа договори за шестгодишно сътрудничество с кмета на община Царево Марин Киров и с кмета на Малко Търново Илиян Янчев. Предвидено е през месец септември към тях да се присъедини и кметът на община Приморско.
Събитието е част от съпътстващата програма към домакинството на България на 61-вата сесия на най-влиятелната международна научна организация в областта на изменението на климата - Междуправителствения панел на ООН по изменение на климата (IPCC-61).
От 12 август 2024 г. стартира кандидатстването за новата магистърска програма „Астробиология“ в Алма матер. Програмата е съвместна между Биологическия, Физическия, Геолого-географския, Философския и Факултета по химия и фармация на Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Проф. Гергана Петкова, декан на Факултета по класически и нови филологии, гостува в бургаския филиал на Софийския университет с публична лекция на тема: „Японската рецепта за успех - от извора на дзен до тоталното управление на качеството“.
На 5 август 2024 г. Софийският университет бе посетен от делегация на Групата за приятелство с България в Горната камара на парламента на Япония – г-н Джуничи Ишии (председател на групата), г-н Кадзухико Аоки (главен секретар на групата) и г-н Масахито Фуджикава (член на групата). Гостите бяха придружени от посланика на Япония в България – Н.Пр. Хисаши Мичигами.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 6 август 2024 г. ни напусна д.ф.н. Петя Янева, професор в Катедра „Класическа филология“ на Факултета по класически и нови филологии.
Опелото ще се състои на 7 август 2024 г. в Хасково.
На 4 юли 2024 г. проф. д.н. Десислава Йорданова, ръководител на научната група „Дигитализация на МСП“ по проект SUMMIT на Софийския университет, представи доклад на тема „The Human Element in Digital Transformation: The Role of Talent Management for SMEs“ в съавторство с проф. д-р Албена Пергелова в рамките на сесията по Дигитално предприемачество на 68-тия Световен конгрес на Международния съвет за малък бизнес „Empowering Entrepreneurship for a Better Future“ ( 68th ICSB World Congress ) в Берлин, Германия.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 3 август 2024 г. на 95 години почина проф. д-р Георги Стефанов – основоположник на българската теория на международните отношения.
В края на юли 2024 г. представители на Университетските ботанически градини към Алма матер участваха във втория международен конгрес на историческите ботанически градини, който се проведе във Виена, Австрия.
Традиционният летен семинар по български език и култура, който се проведе за 61-ви път в Националния учебен център на Българския червен кръст в с. Лозен, бе официално закрит с тържествена вечер, посветена на българския фолклор. Традиционният семинар се организира от Софийския университет с подкрепата и съдействието на Министерството на образованието и науката. 80 студенти, преподаватели и преводачи от Европа и Азия участваха в изданието тази година.
В периода 21-30 юли 2024 г. се проведе 56 Международна олимпиада по химия с домакин King Saud University, Рияд, Саудитска Арабия. В състезанието участваха 327 ученици - представители на 84 страни и 8 индивидуални състезатели.
В края на месец юли 2024 г. Университетската ботаническа градина в гр. Балчик навърши седем десетилетия. Ботаническата градина в гр. Балчик отваря врати за посетители в далечната 1955 г. Създател и пръв директор на градината е видният български ботаник акад. Даки Йорданов, който по това време е и ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В края на юли 2024 г. в Хуманитарния факултет на Университета на Порто се проведе Първата световна среща на катедрите от международната академична мрежа на „Камойш“. Дейността на НИК „Жозе Сарамаго“ и на Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания при Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе представена от проф. д-р Яна Андреева.
На международната конференция Speech prosody 2024, която се проведе от 2 до 5 юли 2024 г. в Лайден, Нидерландия, проф. д-р Бистра Андреева представи резултати от работата по проект „Прозодични аспекти на българския език в съпоставителен план с други езици с лексикално ударение“ (№ КП-06-Н40/11 от 12.12.2019). Проектът е на Факултета по славянски филологии на Софийския университет и е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерството на образованието и науката.
Резултатите от втория и окончателен етап на класирането на кандидат-студентите в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за учебната 2024/2025 г. бяха обявени на 23 юли 2024 г.
Милена Миленова, изследовател от Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет, представи резултати от работа по проекта „Прозодични аспекти на българския език в съпоставителен план с други езици с лексикално ударение“ (№ КП-06-Н40/11 от 12.12.2019 към Фонд „Научни изследвания“ на МОН) на XIII международен семинар по проблемите на речевото продуциране (13th International Seminar on Speech Production / ISSP 2024). Научният форум е триенален и 13-тото издание се проведе в гр. Отран, Франция от 13 до 17 май 2024.
След края на международната конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания, на която Софийският университет „Св. Климент Охридски“ беше домакин, Университетската библиотека получи ценно дарение. 39 книги с актуални научни изследвания на библейска тематика ще могат да се ползват от преподаватели, докторанти и студенти в читалните на Университетската библиотека.
Във втория ден на международната конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания (15-18 юли 2024 г.) беше открита още една изложба - „Под закрилата на святото“ в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Научната група 3.2.4 “Микробиологични рискове в околната среда“ към проект „Софийски Университет – Маркер за Иновации и Технологичен Трансфер (SUMMIT)“ № BG-RRP-2.004-0008 SUMMIT извършва редовни изследвания на отпадните води.
Изложбата "Македония в европейската етническа картография" (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.), подготвена от Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ съвместно с ГЕОПАН, гостува в бургаския филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с подкрепата на Община Бургас. Експозицията е разположена в Културен дом НХК, фоайе (ет.2) и включва 40 табла с карти, съставени от някои от най-добрите специалисти в етнологията и картографията от периода.
В Централната университетска библиотека бе открита изложбата „Библията и нейните изследователи“. Изложбата е включена в програма на годишната конференция на Европейската асоциация по библейски изследвания, която се провежда в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ до 18 юли 2024 г.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе открита традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания, която ще се проведе от 15 до 18 юли 2024 г. в Ректората на Алма матер.
Представители на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Университета Бенгази - най-големият и най-стар университет в Република Либия, създаден през 1955 г., обсъдиха в Бенгази споразумение за сътрудничество, подписано от двамата ректори.