
Националният университетски център за творчество и иновации към Софийския университет организира академичната конференция на тема: „Творчество и иновации – измерения на бъдещето“, която бе официално открита в Заседателна зала 1 в Ректората на Алма матер.
Иновациите и творчеството в хоризонта на бъдещето са осъществители и ускорители на промяна, носители са на вдъхновение за нови времеви и пространствени изменения, предимство за овладяване на предизвикателствата. Форумът предлага научна платформа за дискусии и добри примери от практиката в полето на съвременните методи и приложения в образованието, върховите постижения в науката, знанието и културата, визиите и политиките в управлението, подпомагани от дигиталните приложения, креативността и проективността на новите поколения. Събитието е насочено към изследователи, преподаватели, учители, директори на училища, експерти, представители на институциите и бизнес организации, студенти, граждани.
Гл. ас. д-р Деница Хинкова от Философския факултет бе модератор на събитието и отбеляза, че е щастлива да види всички заедно като посочи, че се надява да използват своето въображение, за да погледнат отвъд измеренията на бъдещето, но и да бъдат конструктивни и креативни.
Тематичните направления на събитието включват: История, традиции и нови хоризонти; Дигиталната реалност и изкуствения интелект; Стратегии и програми; Публични политики; Индикатори за оценка; Методология и методи; Ролята на детските градини, училищата, университетите и академиите; Социални и управленски предизвикателства – съпротиви, противопоставяне, приемане, сътрудничество, подкрепа и други; Предприемачество; Личностно развитие; Примери, добри практики, приложни и изследователски проекти.
Проф. Соня Милева, заместник-ректор на Софийския университет, отправи приветствие от името на ректора и изтъкна значимостта на конференцията, която събира на едно място водещи изследователи, преподаватели, иноватори в областта на творчеството и образованието. Тя изтъкна, че съвременните предизвикателства и динамика на събитията около нас променят ролята и значението на образованието, средствата, методите и начина, по който се предава знание. По думите й Софийският университет винаги е бил водещ като място за знания, образование, вдъхновение и също така място, което създава среда, която насърчава творческото мислене, иновациите, откриването, подкрепата, развитието на талантите, на всички онези ярки умове, които ще имат водеща роля в научни, технологични пробиви.
„Вярваме, че събития като настоящото са от изключително значение и имат ключова роля в стимулирането на новаторско мислене, развитието на креативния потенциал на младите хора“, посочи проф. Милева и допълни, че ролята на университета е да бъде именно дом, място, среща за дискусии, за търсене на решения за бъдещи проблеми и предизвикателства. Тя благодари на организаторите за това събитие и че се провежда именно в Софийския университет. Пожела на всички успешна работа, вдъхновяващи дискусии, ползотворни контакти и призова заедно да продължим да насърчаваме талантите, да изграждаме бъдещето чрез знания и иновации.
Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа на Република България, посочи, че за него е чест да участва в откриването на събитието. Посочи, че обичайно думите на приветствие са опит да заредят публиката с нездравословен оптимизъм, затова той ще се опита влезе в ролята на провокатор. Той изтъкна, че голямата тема според него е как по никакъв начин да не се пренебрегва добросъвестният академичен дух, който е свързан с рециклиране на познато знание и в същото време да правим възможно новото и различното. Той посочи, че раждането на новата парадигма означава смърт за старата и това е конфликт, а не хармония. „Иновацията не винаги е продукт на добросъвестните академични знания. Някой път е изцяло в стилистиката на провокацията и отрицанието“, посочи Томислав Дончев и отбеляза, че у нас имаме проблем с консервативния уклон да рециклираме непрекъснато старото, защото ни поддържа в удобна зона на комфорт, което е сигурно, но не ни позволява да растем достатъчно бързо.
По думите му талантът не винаги се показва пред нас прилично облечен и сресан, понякога дразни, а понякога ни провокира. Томислав Дончев пожела успех на събитието, а на присъстващите – мъдрост и дързост, за да имат професионалната доблест да оценяват усилията на старателните студенти и в същото време да забелязват таланта на тези, у които дреме новото, съзнавайки, че иновациите и откритията понякога са на ръба на глупостта и безумието.
Зам.-деканът на Философския факултет доц. д-р Борис Попиванов поднесе приветствие от името на декана проф. Соня Карабельова и изрази респекта си от мащабите, амбициите и многобройните перспективен, които събитието разкрива пред участниците – осем отделни панели, шест сесии кръгли маси, където всички възможни жанрове на подобен форум могат да намерят място – дискусии, постери, доклади и др., които събират на едно място хора, които могат да бъдат съмишленици в смисъл да мислят заедно и така форумът обещава много добри резултати.
По думите му заглавието за пореден път демонстрира, че тези три думи – творчество, иновации и бъдеще се намират в едно семантично гнездо, че могат да бъдат мислени една през друга и една с друга, че трябва да вървят заедно. Доц. Попиванов засегна и въпроса за подходите, ориентирани към образованието, към децата, към технологиите и към личността. В заключение той пожела успех на форума и участниците и очаква резултати не просто за иновации, но и за растеж.
Началникът на кабинета на министъра на образованието и науката г-жа Наталия Михалевска поздрави всички от името на министър Красимир Вълчев. Тя посочи, че в професионален план дълго време се е занимавала с иновативните училища и този модел в образованието. По думите й, учителите повече не могат да преподават по начина, по който го правят, трябва да се променят и начините на комуникация с родителите и учениците. В изказването си тя посочи, че иновацията трябва да бъде мислена не просто като нововъведение, като хрумка и идея, а да я свързваме с изключително спешно предизвикателство, с което трябва да се справим. Тя разгледа предизвикателствата, с които са се сблъскали, когато са въведени иновативните училища в българското образование преди десет години.
Приветствени думи поднесоха още изпълнителният директор на Фондация „Еврика“ Григор Цанков и проф. Веселин Дафов, един от организаторите и главен инициатор на създаването на Националния университетски център за творчество и иновации заедно с проф. Давидков и целия екип.
Конференцията има за цел да постави темите за измеренията на бъдещето, отразени в перспективите на знанието за иновациите и творчеството и приложенията им в живота (образование, наука, изкуство, култура, право, икономика, спорт, обществен живот, гражданско общество, технологии и други). Участниците ще имат възможност да представят на конференцията своите научни доклади, проекти и резултати от изследвания, които ще бъдат публикувани в рецензиран и рефериран сборник с научни доклади, включен в електронните бази данни.
Конференцията е подкрепена финансово от Фондация „Еврика“ по договор 2134/20.11.2024.