Начало / Университетът / Факултети / Биологически факултет / Новини / ПЪТЕВОДИТЕЛ НА СТУДЕНТА

Уважаеми КОЛЕГИ,
Добре дошли! Благодарим ви, че избрахте да се обучавате в Биологически факултет.
ПОЖЕЛАВАМЕ ВИ УСПЕХ!!!

НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ:

• Кога започва учебната година?

За студентите в редовна форма на обучение – 01.10.2024 г.
За студентите в задочна форма на обучение – началото на септември.

• Как се осъществява обучението?

Съобразно разписите на учебните занятия, публикувани на ТОЗИ ЛИНК.

• Как да разбера какви дисциплини ще изучавам по време на обучението си?

Запознайте се с учебния план на вашата специалност на ТОЗИ ЛИНК

• Как да ативирам акаунтите си в електронните системи на СУ?

Присъствието ви в електронните системи на университета и работата с тях е особено важно за вашето обучение. Активиране на акаунтите - на ТОЗИ ЛИНК.

• Какво е СУСИ?

СУСИ е ОСНОВНАТА система за управление на студентската информация.
Адрес за достъп: СУСИ

В СУСИ се съхраняват лични данни – име, единен граждански номер, адрес, телефон и други данни за студента, както и информация за курсовете, изпитите и оценките, които е получил в университета. През СУСИ студентите са задължени да избират дисциплини, когато е активна кампания за избираеми дисциплини. Препоръчително е студентите да влизат в профила си поне веднъж седмично и да следят за съобщения от преподаватели или администратори.

• Какво е МУДЪЛ?

Moodle e система за електронно обучение. Достъпът се осъществява с потребителско име и парола за СУСИ. Адресът на портала е http://elearn.uni-sofia.bg/. Той е предназначен за всички студенти от различните специалности на Университета. Системата има за цел да помага преподавателите в осигуряване на необходими учебни материали за техните студенти, да общуват с тях по електронен път (включително в реално време). Преподавателите имат възможност да организират и провеждат онлайн проверка на знанията, да оценят студентските постижения, да окажат помощ при необходимост (виртуално консултиране).

Важно е да знаете, че не всички преподаватели използват системата, за да споделят учебни материали със студентите.

• Университетски (служебен) имейл адрес

Задължително активирайте университетската си пощенска кутия (ZIMBRA )
на адрес https://email.uni-sofia.bg/.
Достъпът се осъществява с потребителско име и парола за СУСИ.
На този имейл адрес ще получавате всички съобщения, изпратени от преподавателите и администраторите. Само с този имейл адрес можете да кандидатствате за общежитие, обучение по Еразъм, да създадете профил в лицензирани продукти и услуги на Майкрософт и др.

• Какво трябва да знам за избираемите дисциплини?

Задължение и отговорност на всеки студент е да се записва за необходимия брой избираеми дисциплини всеки семестър. Броят на зъдалжително изираемите дисциплини за всеки семестър ще откриете в учебния план на вашата специалност - ТУК
Избор на дисциплини се прави през системата за студентска информация СУСИ.
В рамките на учебната година се обявяват ДВЕ кампании.
СЛЕДЕТЕ САЙТА НА БФ И СЪБЩЕНИЯТА В СУСИ.

• Кои са преподавателите, които ще ми преподават?

Тази информация ще намерите в СУСИ и/или Мудъл.

• Как да се свържа с преподавател?

Биологичеки факултет – Академичен състав – ТУК
Факултет по химия и фармация - Академичен състав - ТУК
Факултет по математика и информатика - Академичен състав -ТУК
Геолого-географски факултет - Академичен състав - ТУК
Факултет по класически и нови филологии - ТУК

• Към кого да се обърна, ако имам въпроси, свързани с учебния план и учебния процес?

Към инспекторите Учебна дейност

• Към кого да се обърна, ако имам въпроси за студентския ми статут, имам нужда от уверение, и др.?

Към инспекторите от Сектор студенти

• Здравно осигуряване

Всички пълнолетни учащи се – студенти и докторанти до 26–годишна възраст във висшите училища следва да подават декларация за здравно осигуряване независимо от това дали подлежат на осигуряване по реда на чл. 40,ал. 1,т. 2 от ЗЗО.
За учащи се във висше учебно заведение се считат и прекъсналите по болест, прекъсналите поради бременност и раждане, прекъсналите поради слаб успех и всички видове студенти, които са прекъснали, но са запазили студентските права.
Български студенти, учащи в чужбина по двустранни спогодби или договори, по които страна е България, подлежат на здравно осигуряване за сметка на републиканския бюджет.
Декларацията се подава задължително в началото на всяка учебна година, както и при промяна на декларираните обстоятелства.
Ако студентът не подаде декларация и не се осигурява на друго основание, отговорността е изцяло върху студента – той следва да се самоосигурява.
Студентите не следва да бъдат осигуряване след датата на първа сесия за защита на дипломна работа или държавен изпит.
Студент, който има доходи, не следва да бъде осигуряван, но задължително подава здравна декларация.
Здравно осигуряване в летните месеци за новоприети студенти

• Административни услуги и срокове – ТУК
  • Учебни процедури и срокове -ТУК
  • Заплащане на административни услуги - ТУК
  • Как да кандидатствам за общежитие?

Кампанията по настаняване на СУ ще бъде обявена на уебсайта на университета https://www.uni-sofia.bg/ , на страницата на Студентски общежития

• Как да се запиша за задължителната факултативна дисциплина Спорт?

Посетете страницата на Департамента по спорт - ТУК Записването е САМО онлайн.

• Бланки за изтегляне - ТУК