Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Представяне на резултатите от изпълнението на проекта CoDE за първите 6 месеца

   

26.06.2024

 

На 20.06.2024 г. в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе първата среща за представяне на напредъка по проекта CoDE. Събитието беше открито от декана на Стопанския факултет, доц. д-р Атанас Георгиев. В своето приветствие той постави важни акценти, свързани със значението на дезинформацията и нейното отражение върху обществото и академичната общност.

4aa56f11d45

Кратък обзор относно същността на проекта и представяне на включените организации направи неговият ръководител - гл. ас. д-р Ирена Младенова от Стопанския факултет, СУ. Беше демонстриран напредъкът по отношение на изработването на бизнес модел и предложение за стойност на екосистемата.

Screenshot 2024-06-26 133057
Screenshot 2024-06-26 133237

Концепцията за екосистемата за борба с дезинформацията представи главен асистент д-р Мария Юрукова от Философския факултет, СУ, която запозна аудиторията с предизвикателствата във връзка с локалните прояви на дезинформация. В своето представяне тя идентифицира ключови отправни точки по отношение на спецификите на информационната среда в България.

Picture6

Важни насоки по отношение на анализа на екосистемата в периода април – юли 2024 г., представи докторант Ралица Стойчева от Философския факултет, СУ. Тя отбеляза напредъка по оформянето на целите, методологията на изследването и процеса по набиране на информация за средата.

Девора Коцева и Тодор Киряков от A Data Pro допълниха дискусията, като представиха своята работа по методологията, която се използва в практиката на идентифицирането на различните видове дезинформация. Ключови компоненти бяха резултатите от извършените действия по отношение на идентифицирането на информационните операции и информационните събития в информационната среда.

Picture7

Платформа за съвместно сътрудничество, която се използва от общността срещу дезинформацията представи Йордан Терзиев от Уебцентрик. От представянето стана ясно, че това не е просто платформа за обмен на информация, а дигитален инструмент от нов тип за създаването на общност срещу дезинформацията.

Picture8

Ивайло Благоев от Contipso и главен асистент д-р Мария Юрукова представиха изготвената програма и постигнатите резултати по организацията на обученията. Участниците имаха възможност да надникнат в процеса, като бяха разгледани фрагменти от обучителната платформа и курсът за студенти. Стана известно, че създадената мрежа за обучения до момента обхваща пет университета, а досега са обучени 112 души, от които над 60 вече успешно са приключили своето обучение.

Picture9

Несин Вели от Айдентрикс и екип от A Data Pro, като технологичен партньор на проекта, представиха резултатите от прилагането на инструмента AnnX и показаха как системи за медийно разузнаване могат да бъдат трансферирани в среда за противодействие на дезинформацията. Беше представен конкретен казус „Войници в Украйна“, с който се демонстрира интеграцията на информационните сигнали от различни медии (онлайн и офлайн) за идентифицирането на целенасочена дезинформационна кампания. Аудиторията имаше възможност да се запознае с начините, по които се прави профилиране и систематизиране на информацията, като се демонстрираха техники за идентифициране на оригинално съдържание, език на омразата, синтетично съдържание и пропаганда.

Борислав Банков от Института „GATE“ към СУ представи методология за тестване, оценка, потвърждаване и валидиране на инструменти с крайна цел да демократизира тестовия процес.

Picture10

Георги Шарков от Европейския софтуерен институт показа методология и инструменти за прототипиране и валидиране на интелигентна платформа за анализ, които помагат за систематизирането на информацията в графи на знанието, идентифицирайки връзки между различните източници и темите, по които работят.

Picture12

Важни аспекти, относно динамиката на проекта и ценността на изпълнените задачи до момента представи доц. д-р Велизар Шаламанов от ИИКТ-БАН. Той посочи ключовите предизвикателства и приложените подходи, свързани с груповата динамика, организацията на осемте партньори и тяхното съвместно сътрудничество. В изложението бяха представени очакваните преки ползи, а именно: нови инструменти, нова онлайн обучителна платформа, обхващане на ключови играчи, събрани и систематизирани най-добри практики от ЕС и НАТО, създаване на акселератор за инструменти, разработване на собствена платформа за колаборация и не на последно място – изключително успешно сътрудничество между партньорите в организацията.

Picture11

Беше представена пътна карта до края на проекта в три вълни на развитие на две нива на способността (с фокус за следващите шест месеца върху обучение, последвано от първия хакатон, планиран за април-юни 2025 г.), като бяха представени и подложени на обсъждане резултатите, индикаторите за измерване и времевите линии за целия период на проекта. Представянето завърши с отворена дискусия, която даде възможност за обсъждане на важни теми и ключови аспекти.

Гости на събитието бяха представители от Министерство на отбраната, БАН, Фондация „Америка за България“, Посолството на САЩ в България, Посолството на Великобритания в България, Центъра за демокрация, информация и гражданство на Американския университет в България, неправителствени организации. Бяха обсъдени важни теми за диалога с правителствени организации, аспекти на националната сигурност и въвличането на млади хора с прилагането на геймификация под формата на хакатони и други активности.

CoDE е тригодишен проект, който стартира с идеята да изследва и анализира информационното пространство в България. Проектът се провежда в периода 2023-2026 г. с подкрепата на Фондация „Америка за България“. CoDE си поставя следните цели и задачи: консолидиране на добри практики; разработване на инструменти и провеждане на обучения; създаване на ефективна екосистема и демонстрацията ѝ чрез хакатони и учение. Повече информация за проекта: https://iict.bas.bg/code/

За контакт: codenetwork@googlegroups.com