Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Проекти / Новини от проектната дейност на Стопанския факултет / Стопански факултет публикува изследване относно факторите, влияещи върху цените на природния газ и икономическите последствия от ценовите скокове през 2022 г.

   

28.02.2023

 

Енергийната криза, която обхвана всички пазари на електроенергия и природен газ в Европейския съд, остави своите икономически последствия и в България в периода 2021 - 2022 г. За изминалата година на българските индустриални потребители се налага да се справят с четири до десет пъти по-високи разходи за доставки на природен газ и да заплатят шест до десет пъти по-високи цени за електроенергия. В резултат на по-скъпите енергоизточници, българското население се сблъсква с изключително високи инфлационни нива, оценени на четири до пет пъти над средните равнища от предходните години. Тази енергийна криза послужи като сигнал за събуждане за България относно ефектите от енергийната зависимост от Русия като единствен доставчик на природен газ и отключи процеси на преход на бизнеса към алтернативни енергийни източници. В отговор на екстремните цени, през 2023г. индустрията в България съществено намалява своето потребление на газ с над 30%, независимо че промишленото производство на стоки нарасна с 2% през първото тримесечие на 2023 г. спрямо същия период през 2022 г.

Публикуваният от Стопански факултет доклад разглежда основите на българския пазар на природен газ и националните му особености. Екип от преподаватели и докторанти от катедра „Икономика и управление по отрасли“ анализира факторите, които влияят на динамиката на цените на природния газ в последните години, използвайки статистически методи. Очертани са пазарни тенденции и препоръки за политики въз основа на дискусия, организирана от Стопански факултет по темата в началото на 2023 г.

Можете да се запознаете с доклада ТУК.

Screenshot 2023-09-14 085529

 

Видео от семинар относно последните тенденции и динамиката на пазара на природен газ в България: