14.12.2021
Стопанският факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, в партньорство с гост-лектори от енергийния сектор, организира през декември 2021 г. поредица от обучителни семинари на тема ценообразуване в енергийния сектор. Сертификационното обучение беше предназначено за журналисти и експерти връзки с обществеността. Темите на обучението засегнаха фактори и предпоставки за рекордното покачване на цените на енергията и енергийни суровини в глобален план през изминалите месеци и ефектите в национален и регионален контекст. Тази инициатива продължава усилията на Стопанския факултет да отвори вратите на своите аудитории и да предостави платформа за обмен на знания и различни перспективи по актуални икономически и социални проблеми.
Последният модул 3 от обучението разгледа пазара на електроенергия, природен газ и енергийни продукти в България и региона през призмата на търговците. Красимир Живачки, изпълнителен секретар на Асоциацията на търговците на енергия в България (АТЕБ), описа особеностите на българския пазар на електроенергия, неговото историческо развитие и сходства в настоящия момент с други европейски пазари. Той обърна специално внимание на управлението на покупките, като анализира концентрацията на българските пазарните играчи в краткосрочната търговия на електроенергия, което обуславя и тяхната зависимост от пазар „Ден-напред“, където актуално се търгува около 80% от енергията на свободния пазар.
Дискусията обхвана и регионалната перспектива, вкл. факторите, влияещи върху цените на регионалните пазари на едро, като цените на природния газ на европейските газови хъбове, цените на вносни въглища, цени на квоти на парникови газове, зависимости с движенията на финансовите пазари, планови и аварийни ремонти на големи централи, метеорологичните условия, както и трансгранични потоци и влияния от съседни пазари. Обучението приключи с обобщение на новите пазарни реалности, плановете на съседните на България държави за големи енергийни проект и възможните решения на ценовата криза като инвестиции в междусистемна свързаност и евтини източници на възобновяема енергия.