31.03.2019
На 29 март 2019 г. екип от Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ представи Модел за прогнозиране замърсяването на въздуха в София чрез гео локации по време на Софийска работилница за Иновации, организирана от Столична община (Асоциация за развитие на София) с финансовата подкрепа на ГД „Съвместен изследователски център“ (JRC – Joint Research Center) на Европейската комисия.
Г-жа Чарлина Вичева, зам.-директор на JRC присъства на представянето на изследването, което бе поръчано от JRC на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и осъществено от екип в състав: доц. Боряна Богданова и доц. Ангел Марчев – старши изследователи; студентите от Стопанския факултет Владимир Заков, Денис Стефанов и Кирил Генов – младши изследователи, и доц. Атанас Георгиев – проектен координатор. Данните и методологията вече са публикувани на sofiaPM10.report и могат да се ползват от всеки.
Чарлина Вичева и Йорданка Фандъкова, кмет на София, подписаха меморандум за разбирателство по време на церемония в София. JRC ще си сътрудничи с властите в столицата в областта на климата, качеството на въздуха, околната среда, транспорта, енергийната недостатъчност и ефективност, защитата и сигурността на публичните места, специализацията в интелигентни технологии, цифровата трансформация и киберсигурността. Специално внимание ще бъде отделено на градовете, в това число креативните градове и бъдещето на градовете.
Това сътрудничество се основава на успешна поредица от вече съществуващи обмени в различни области, включително цифрова трансформация, културни и креативни градове и качество на въздуха.
Партньорите ще организират заедно международна конференция на местните власти относно качеството на въздуха „SOFAIR2“, която ще се проведе на 12 април 2019 г.
Целта на пилотния проект „Науката среща Парламента – Науката среща Регионите“ беше на този лагер за иновации е да се измислят иновативни, нестандартни решения за основните обществени предизвикателства в града: енергийна недостатъчност, устойчив транспорт и мобилност, социални ефекти от иновациите. Лагерът за иновации е предприемачески процес на откриване, изискващ по-висока степен на ангажираност и взаимодействие от участниците, отколкото при традиционната конференция. Методологията е разработена от СИЦ в тясно сътрудничество с Комитета на регионите.