Проф. д-р инж. Фантина Рангелова е родена през 1965 г. в гр. София.
Завършва висшето си образование през 1988 г. в УАСГ, специалност „Транспортно строителство“.
През 2004 г. придобива докторска степен при Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), ВАК, гр. София, на тема „Ефективни конструктивни, технологични и организационни решения за възстановяване и усилване на сгради след земетръс и стихийни бедствия, и при реконструкция и модернизация“.
Обучавала се е в следдипломна квалификация по „Социално управление“ и „Международни икономически отношения“ към УАСГ.
През периода 1997 – 1988 г. е Визитиращ научен изследовател в Орегонски държавен университет, Орегон, САЩ.
Работила е като главен експерт в Изпълнителна агенция „Пътища” към МРРБ и Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно почивно дело” към МО на Р България.
От 1995 г. е хоноруван преподавател в катедра „Организация и икономика на строителството” към Строителен факултет на УАСГ. От 2008 г. е доцент в катедрата, а от 2015 г. – професор. Преподава в Строителен и Архитектурен факултети на УАСГ по дисциплините „Организация и управление на строителството“, „Икономика на строителството“, „Стандарти за управление на проекти“, „Управление на строителни инвестиционни проекти“, „Управление на риска при опазване на недвижимо културно наследство“, „Анализ и оценка на проект за управление и опазване на недвижимо културно наследство“ и др.
Член на КИИП и проектант с пълна проектантска правоспособност по част „Конструкции. Организация и изпълнение на строителството“ и по част „Транспортно строителство и транспортни съоръжения“.
Сертифициран оценител и член на Камарата на независимите оценители в България (КНОБ) по:
- „Недвижими имоти“, вкл. REV сертификат за европейски оценител от TEGoVA, The European Group of Valuers’ Associations;
- „Интелектуална и индустриална собственост и други фактически обстоятелства“
- „Търговски предприятия и вземания“;
- „Земеделски земи и трайни насаждения“;
- „Машини и съоръжения“
Сертифициран експерт от ТУ в гр. София с Удостоверение за професионална квалификация по „Обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради“.
Създател, ръководител и преподавател в магистърска програма „Управление на проекти в строителството” към СФ на УАСГ.
Създател и организатор на научно-приложни конференции с международно участие по „Управление на проекти в строителството” и по „Възстановяване и усилване на сгради и съоръжения”.
Съръководител за УАСГ на проект „BG05M2OP001-1.001-0001 - Изграждане и развитие на център за върхови постижения „НАСЛЕДСТВО БГ“ с лаборатории към него: „Централна научноизследователска лаборатория за документиране и моделиране на недвижимото културно наследство“ (ЦНИЛ-ДМ-НКН) и „Централна научноизследователска лаборатория за консервация и реставрация на недвижимото културно наследство“ (ЦНИЛ-КР-НКН).
Инициатор и участник в проект „101083892 — EDICS — DIGITAL-2021-EDIH-01 Enabling Digitalisation In the Construction Sector” (Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство), EUROPEAN COMMISSION“, Directorate-General for Communications Networks, Content and Technology, CNECT.A – Artificial Intelligence and Digital Industry, A.4 – Digital Transformation of Industrial Ecosystems и прокт BG16RFPR002-1.001, Допълващо финансиране на избрани от Европейската комисия Европейски цифрови иновационни хъбове (ЕЦИХ) по Оперативна програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация”, Приоритетни оси „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема“.
Член на УС на Европейския цифров иновационен хъб в сектор строителство.
Член на Управителния борд на Съвет по иновации, дигитализация и нови технологии при БТПП.
Инициатор, учредител и председател на Управителния съвет на Българска асоциация по управление на проекти в строителството (БАУПС).
Вещо лице към СГС, СРС, Арбитражен съд към БТПП, Административен съд, Агенция по вписванията, НАП. Ръководител на колективи за изработване на експертни становища в областта на строителството.
Член на ТК – 106 „Управление на проекти” и на ТК – 94 „Опазване на културното наследство” към БИС;
Член на УС на НТС по строителство в България.
Член на PMI Chapter Bulgaria.
Декан на Строителен факултет към УАСГ от 2016 г. до 2020 г.
Заместник-декан на Строителен факултет към УАСГ от 2010 г. до 2016 г.
Ръководител катедра „Организация и икономика на строителството”, СФ, УАСГ от 2013 г. до 2020 г.
Собственик и управител на консултантска фирма „МАРК – ФРП КОНСУЛТ” ЕООД, гр. София.
Научни интереси:
- Фасилити мениджмънт
- Устойчиво строителство/развитие
- Енергийна ефективност
- Кръговост в строителството
- Дигитална трансформация на строителния сектор / Строително информационно моделиране
Видео интервю: https://www.youtube.com/watch?v=MbNS8JNG_7Q
- Управление на проекти в строителството
- Оценка на риска
- Оценка на инвестиционни проекти и активи
- Опазване на недвижимо културно наследство
- Организация и управление на строителството
- Икономика на строителството
- Строително право
- Противоземетръсното осигуряване на строителните конструкции
- Възстановяване и усилване на строителни конструкции след земетръс, природни бедствия и аварии, при рехабилитация, модернизация и реконструкция.
- Приложение на съвременните композитни материали (carbon and glass fiber reinforced plastic - FRP) при възстановяване и усилване на сгради и съоръжения и при тяхното армиране
Публикации