
В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна Втората годишна конференция за отчитане на дейностите и резултатите по проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer). Паралелно в Централното фоайе е представена постерна сесия, в която може да бъдат разгледани постигнатите до момента резултати на голяма част от вътрешноуниверситетските проекти, финансирани по проекта SUMMIT.
Официалното откриване в Аулата се състоя в присъствието на представители на различни държавни институции, чуждестранни учени и изследователи, на академичната общност.
Сред присъстващите бяха заместник-ректорите на Алма матер проф. Соня Милева, акад. Тони Спасов и проф. Ренета Божанкова, заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, изпълнителният директор „Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов, проф. д-р Елиза Стефанова – председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, Стефка Пилева-Малиновска, главен директор на Главна дирекция „Верификация“ към Изпълнителната агенция „Програма за образование“ и Николай Шопов, главен експерт към отдела. Гости бяха и проф. Тодорка Костадинова, д.и. от Медицинския университет – Варна, директор, Дирекция „Акредитация, качество и проектна дейност“, представители на различни университети, членовете на Съвещателния борд на проекта SUMMIT, водещите учени на научните групи, представители на МОН, декани и членове на академичната общност на Софийския университет, студенти и докторанти.
Доц. Владислав Божилов, заместник-декан на Физическия факултет, бе модератор на събитието. Той приветства присъстващите в Аулата и припомни, че проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer) стартира през 2023 г. и ще приключи на 30 юни 2026 г. По думите му проектът има за цел да привлече учени и изследователи от цял свят, а дейностите са насочени към насърчаване и подкрепа на научни приноси със силно въздействие в съответствие с най-добрите практики и стандарти на европейското изследователско пространство. Доц. Божилов посочи, че проектът SUMMIT обхваща области от стратегическо значение за Софийския университет като природни науки, медицина, математика, компютърни науки, образование, икономика, хуманитарни науки, социални науки и психология.
От името на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев участниците в научния форум и гостите бяха приветствани от заместник-ректора проф. дикн Соня Милева, която заяви, че днес е празник за Алма матер. Тя допълни, че предстоят вълнуващи дни, в които ще успеем да се запознаем с напредъка на всички онези блестящи умове, на усилията на научните ръководители, техните екипи, младите учени и докторанти, които ще покажат най-доброто от това, което Софийският университет и научните групи и изследователите, които работят. „Надявам се това да бъде по изключително интересен начин, с който нашата общност, нашите приятели от различните мрежи и водещи университети да имаме какво да покажем, да споделим и да затвърдим водещото място на Софийския университет като водещ изследователски университет във всички онези професионални области и направления, които бяха изброени преди малко“, посочи проф. Милева.
Тя пожела на добър час на всички и изрази надеждата си двата дни да бъдат ползотворни и да продължим все така устойчиво, стабилно напред и в останалата част на проекта SUMMIT, който навлиза във финалната си фаза. Проф. Милева изрази надеждата си, че ще видим всички онези резултати, които сме обещали и към които вървим целеустремено и целенасочено.
По повод провеждането на научния форум бе получен поздравителен адрес от президента на Република България Румен Радев. В обръщението си към ректора на Софийския университет, ръководителите на научните групи и към членовете на академичната общност държавният глава заявява, че мащабният проект, финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост и обединяващ 22 изследователски екипа в различни сфери на науката, се утвърждава като стратегическа научна и иновативна програма с амбицията и възможностите да генерира върхови резултати на европейско ниво.
„Приветствам целенасочените и последователни усилия на целия академичен състав на Софийския университет, както и на чуждестранните Ви партньори, за постигането на поставените цели в рамките на проекта. Работата Ви надгражда и развива високия изследователски стандарт и авторитет на Вашата Алма матер. Споделям увереността Ви в същественото значение на изпълнението на проекта SUMMIT – повишаването както на наукометричните показатели на академичната ни общност, така и патентната активност и създаваните приложни разработки в приоритетните за страната и Европа сектори“, казва още президентът Румен Радев в поздравителния си адрес. Накрая той пожелава на всички успех в бъдещите им начинания и изразява убедеността си, че със своите учени Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще продължи да бъде един от двигателите на просперитета на България.
Поздрав отправи и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, който посочи, че екипът на Министерството на образованието и науката е много доволен от постигнатите резултати от Софийския университет по проекта. По думите му програмата е била направена в много съкратени срокове и се е оказала много успешна не само в Софийския университет, а и в останалите изследователски университети. Той посочи, че в МОН се обсъждат планове какво да се случи след края на програмата и има политическа воля да продължи финансирането на изследователските университети, има работна група, преглеждаща критериите за изследователските университети, които са се оказали много занижени. „Софийският университет като флагман на всички университети и като най-добрият изследователски университет – това е нещо, което не трябва да го безпокои“, посочи акад. Витанов и подчерта, че целите на програмата са както научни, така и иновативни, което не бива да се подценява.
По думите му има финансиране, насочено към патентна дейност и връзка с индустрията. „В заключение да заявя, с удоволствие, че за МОН е видно, че екипите по проекта SUMMIT имат ентусиазма и желанието за неговото реализиране, това виждаме от резултатите, и се надяваме резултатите от него да бъдат от полза не само с научната си дейност, но и да допринасят за обществото и икономиката, и вече виждам това в някои от постерите“, изтъкна акад. Витанов и пожела на всички да продължат да работят все така усърдно по изпълнение на проекта и да постигнат заложените в него резултати, цели, задачи, с които да завършат успешно проекта със съзнание за изпълнен дълг пред обществото.
В своето приветствие изпълнителният директор на „Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов поздрави екипа на Софийския университет като един от водещите изследователски университети в България с достигането на този важен етап от изпълнението на проекта SUMMIT - втората годишна конференция. По думите му до момента са постигнати редица важни резултати и изтъкна някои от тях – над 300 учени работят по научно-изследователската стратегическа програма на Софийския университет, привлечени са 23 водещи изследователи, 70 млади учени, над 400 програми за мобилността са реализирани. Той говори за финансовото изпълнение на проекта, както и на значението на провежданите изследвания за нуждите на индустрията и на обществото.
Иван Попов подчерта, че е изключително важно този проект да утвърди Софийския университет като изследователски. Той насърчи да се работи в мрежа с останалите изследователски университети, както и в сътрудничество и партньорство с изградените вече Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност и техните високотехнологични лаборатории.
В заключение изпълнителният директор на „Изпълнителна агенция „Програма за образование“ заяви, че се отчитат постигнатите до момента резултати и те са действително значими. Той пожела да има широк отзвук на работата, която се извършва по проекта, за да може да достигне до всяка една фирма, всяко едно предприятие, до българските граждани. „Защото наистина това, което правите, е значимо за важно за българската икономика и за обществото“, каза в заключение Иван Попов и пожела успех на всички.
Проф. дфн Анастас Герджиков, ръководител на проекта, отбеляза, че Софийският университет „Св. Климент Охридски“ изпълнява проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer) от началото на 2023 г. Проектът е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“. Той е с продължителност от 42 месеца и ще приключи на 30 юни 2026 г. Финансирането е в размер на 44 милиона лева.
Проф. Герджиков подчерта, че по своята същност проектът SUMMIT e комплексна програма - Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. По думите му тя включва 115 относително самостоятелни проекта и допълващи дейности, в които към момента участват над 700 преподаватели, изследователи, докторанти и служители от Софийския университет.
„Основната тежест в стратегическата програма се пада на дейността на 22 предварително избрани научни групи, всяка от които разполага с бюджет между 1,1 и 1,8 млн. лв. Научните групи работят в широк кръг стратегически за Софийския университет области на научни изследвания като изкуствен интелект, зелена енергия и околна среда, климат, време, природни бедствия и рискове, квантова информатика, медицина, разработване на нови материали, европейски ценности и социални предизвикателства, дигитално образование, дигитална хуманитаристика, дигитализация на малки и средни предприятия и други“, посочи проф. Герджиков. По думите му 17 от научните групи са формирани около водещи изследователи от Софийския университет с най-високи наукометрични показатели, а другите 5 научни групи са формирани около водещи изследователи от чуждестранни университети и от индустрията. Проф. Герджиков посочи, че дейността на научните групи ще бъде представена по-конкретно в рамките на отделни научни сесии на 1 и 2 април.
„Наред с това в рамките на стратегическата програма на конкурентен принцип са финансирани 93 проекта от всички факултети на Софийския университет, голяма част от които ще представят своите резултати в постерна сесия на 1 април. Чрез компонента за международно сътрудничество до края на 2024 г. са финансирани 452 мобилности на изследователи“, каза проф. Анастас Герджиков и изтъкна компонента на програмата за защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер. По думите му той е насочен към създаване на интегрирана система за защита на интелектуалната собственост, технологичен трансфер и предприемачество и осигуряване на подкрепа на изследователите за зашита на тяхната интелектуална собственост, в т.ч. чрез подготвянето на заявки за международен патент.
В изказването си проф. Герджиков обърна внимание на въпроса защо програмата е важна за Софийския университет и какви са очакваните резултати –повишаване качеството и количеството на изследванията, привличане на утвърдени учени, но и млади изследователи, подобряване на изследователската инфраструктура; увеличаване броя на публикациите в световно признати бази данни; повишаване на патентната дейност и успешното сътрудничество с индустрията; подобряване на позицията на Софийския университет в международните класации. В края на словото си проф. Герджиков благодари на всички, свързани с проекта, на членовете на Съвещателния борд, на ректора и заместник-ректорите на Софийския университет за подкрепата, на административния екип на проекта, на „Изпълнителна агенция „Програма за образование“ за доброто сътрудничество, както и на гостите, присъстващи на събитието.
Проф. д-р Васил Маринов, координатор научни групи, представи доклад, в който изложи напредъка в изпълнението на основните дейности до момента и някои от предизвикателствата, които трябва да бъдат преодолени. По думите му по-конкретни резултати ще бъдат представени в конферентните сесии на изследователските групи, както и в постерната сесия. Проф. Васил Маринов припомни основните характеристики на проекта. По думите му въпреки че е обозначен като проект, SUMMIT по своята същност е сложна програма, включваща голям брой относително независими, но стратегически свързани проекти и допълващи се дейности. Проф. Маринов изтъкна, че това е стратегическата програма за изследвания и иновации за развитие на Софийския университет.
В изказването си проф. Маринов проследи очакваните ползи, основните стратегически дейности – тяхната същност, очаквания и резултати. По думите му целите на по-голяма част от показателите са постигнати и дори многократно надхвърлени - броя водещи изследователи, привлечени млади учени, споразумения с индустрията и споразумения за международно сътрудничество и участие в мрежи. „Два от показателите обаче се нуждаят от повече внимание и усилия: броят на публикациите, индексирани в WoS, и международни патентни заявки. Разбира се, това са индикатори, които се нуждаят от повече време за отчитане на напредъка, но въпреки това постигането им трябва да се насърчава като ключов приоритет“, изтъкна проф. Васил Маринов. Той добави още, че са необходими повече усилия по отношение на финансовото усвояване, за да се гарантира пълното усвояване на отпуснатите средства и призова всички отговорни лица да анализират изпълнението на бюджетите си и да се запази постигнатата скорост и подобри качеството на финансовата отчетност.
Цялата презентация на проф. Маринов можете да видите тук .
След официалното откриване на Втората годишна конференция за отчитане на дейностите и резултатите по проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer) бе открита постерната сесия, разположена в Централното фоайе в Ректората, която представя постигнатите до момента резултати на голяма част от вътрешноуниверситетските проекти, финансирани по проекта SUMMIT. Техните ръководители са:
Проф. Надя Златева – Факултет по математика и информатика
Ръководител на проект Advanced Variational Analysis and Applications (AVAA)
Доц. д-р Лора Спиридонова, Факултет по науки за образованието и изкуствата
Ръководител на проект “Съвременни аспекти в подготовката на предучилищни педагози от перспективата на студенти, детски учители, директори на образователни институции и университетски преподаватели”
Доц. д-р Биляна Рангелова, Департамент по спорт
Ръководител на проекта "Иновативна система от вербални и невербални средства за комуникация в учебния процес по физическо възпитание и спорт за ученици със СОП"
Доц. Симеон Гройсман, Юридически факултет
Ръководител на проекта „Произход, рецепция и приложение на съвременната юридическа терминология”
Проф. д.ик.н. Невяна Кръстева, Стопански факултет
Ръководител на проекта „Геймификация в образованието и на работното място“
Проф. дн Ивайла Панчева, Факултет по химия и фармация
Ръководител на проект "Комплексен подход за изследване на координационното поведение на природни антибиотици"
Проф. дпн Николай Попов, Факултет по науки за образованието и изкуствата
Ръководител на проект „Сравнително изследване на национални модели за педагогическо съветване в училище“
Проф. д-р Роберт Пенчовски, Биологически факултет
Ръководител на проект „Дизайн на антисенс олигонуклеотиди свързани с клетъчно проникваващи олигопептиди като нови антибактериални агенти срещу резистентни патогенни бактерии при човека за кандидатстване за европейски патент”
Проф. д-р Роберт Пенчовски, Биологически факултет
Ръководител на проект „Създаване на софтуерни системи за компютърен дизайн на бързи алостерични рибозими, които усещат присъствието на олигонуклеотиди с точно дефинирана секвенция и база данни за клинично значими генетични вариации при човека за кандидатстване за два патента”
Доц. Антония Вълчева, Физически факултет
Ръководител на проект „Изследване на обекти с висока светимост в полето на галактики от Местния обем“
Проф. Неда Балканска, Факултет по науки за образованието и изкуствата
Ръководител на проект „Приложение на средствата за алтернативна и допълваща комуникация при деца и ученици със специални образователни потребности в България“
Проф. Адриана Дамянова, Факултет по славянски филологии
Ръководител на проект "Читателските практики на българските ученици /у нас и по света/“
Доц. д-р Вихра Найденова, Философски факултет
Ръководител на проект „Влияние на психологически и социални фактори върху ангажираността и благополучието в организационен контекст“
Проф. Ивайла Попова, Исторически факултет
Ръководител на проект "Влияние на споделените академични пространства върху мотивацията и академичните постижения на студентите (теоретико-емпирично изследване)".
Проф. дбн Клара Тонева, Богословски факултет
Ръководител на проект "Православното богословие в диалог"
Проф. д-р Веселин Дафов, Философски факултет
Ръководител на проект „Проекции на „Философия с деца“ в детските градини, началните и основните училища: иновации във философията, гражданското образование и училищния живот“
Доц. д-р Иванка Дакова, Факултет по химия и фармация
Ръководител на проект „Нови композитни материали за селективно определяне на токсични форми на химични елементи в проби от околната среда“
Проф. д-р. Силвия Илиева, Институт GATE
Ръководител на проект „Методология и аналитични модели за изследване степента на познание относно деменция в България“
Доц. Мая Чолакова, Факултет по науки за образованието и изкуствата
Ръководител на проект „Компетентностен подход в обучението на студенти по Социална педагогика“
Доц. д-р Гергана Фъркова-Ангелова, Факултет по класически и нови филологии
Ръководител на проект „Повишаване ефективността на обучението по чужд език и мотивацията на студентите чрез игровизация като иновативен инструмент в образователния процес 4.4“
Доц. д-р Катерина Щерева, Факултет по науки за образованието и изкуствата
Ръководител на проект „Модел за оценка на експресивния език на българските деца в предучилищна възраст“
Доц. Огнян Касабов, Философски факултет
Ръководител на проект „Справедливостта в контекста на екологична криза“
Проф. дхн Соня Илиева, Факултет по химия и фармация
Ръководител на проект „Дизайн, синтез и свойства на флуорогенни биомолекулни сонди, базирани на хомо- и хетеродимерни багрила в биосъвместими и биоразградими наночастици“
Доц. д-р Божидар Недев, Стопански факултет
Ръководител на проект „Поведенчески склонности при разрешаването на конфликти във финансовия сектор“
Доц. д-р Силвия Върбанова, Факултет по педагогика
Ръководител на проект „Съвременната култура на бедността – измерения и проявления сред младите хора“
Доц. д-р Силвия Цветанска, Факултет по педагогика
Ръководител на проект „Педагогическа технология за обучение в комуникативни умения на социални работници“
Доц. д-р Силвена Ботева, Биологически факултет
Ръководител на проект „Оценка на ефектите от консервационни дейности реализирани в циркуса на Седемте рилски езера“,
Доц. Боян Ломев, Стопански факултет
Ръководител на проект „Изследване на ефекта от въвеждането на иновации в градската мобилност на голям европейски град (София) посредством методи от теорията на времевите редове с превключване на режими“
Доц. Йонка Първанова, Факултет по педагогика
Ръководител на проект „Подбор и квалификация на директори на образователни институции в системата на предучилищното и училищното образование"
Доц. д-р Виолета Коцева, Исторически факултет
Ръководител на проект „Новите български общности зад граница: между наследените и изобретените идентичности“
Доц. д-р Стойчо П. Стойчев, Философски факултет
Ръководител на проект „Въздействие на изборните реформи върху демократичното участие в България и ЕС (2021 – 2024)“.
Доц. Росица Симеонова, Факултет по педагогика
Ръководител на проект "Ценности и управление на човешките ресурси в социалната работа - измерения и взаимовръзки"
Доц. Георги Георгиев, Биологически факултет
Ръководител на проект "Повишаване ефективността на репрограмиране до индуцирани плурипотентни стволови (iPS) клетки чрез модулиране на мембранния потенциал (Vm) на клетките"
Доц. д-р Стефан Милетиев, Департамент по спорт
Ръководител на проект „Споделени пространства, толерантност и доброволчество”
Проф. д.н. Красимира Алексова, Факултет по славянски филологии
Ръководител на проект "Перцептуална лингвистика"
Доц. Петър Армянов, Факултет по математика и информатика
Ръководител на проект "Ефективни изчисления и алгоритми. Приложение при решаване на теоретични и практически проблеми от различни научни области"
Доц. д-р Иванка Цачева, Биологически факултет
Ръководител на проект “Биомедицински приложения на едноверижни рекомбинантни антитела”
Доц. д-р Милена Миланова, Философски факултет
Ръководител на проект „Изследване на дигиталната зрялост на обществени библиотеки в България“
Проф. д-р Димо Пенков, Богословски факултет
Ръководител на проект "Християнската апология срещу дуализма на източните християнски ереси в "Догматичното всеоръжие" от Евтимий Зигавин"
Доц. д-р Александър Димов, Факултет по математика и информатика
Ръководител на проект AI-BEST (AI and Big data for Education, Software and information Technologies)
Доц. д-р Калин Калинов, Факултет по журналистика и масова комуникация
Ръководител на проект „Бранд автентичност: съвременни аспекти, ефекти на концепцията върху потребителското търсене и интеракции с бранда“
Доц. д-р Здравка Кръстева, Юридически факултет
Ръководител на проект „Прилагане на Принципите за ефективно провеждане на разпити (Принципите Мендес) в досъдебното производство по наказателни дела в България“
Доц. д-р Ноеми Стоичкова, Факултет по славянски филологии
Ръководител на проект „Литературните истории през ХХI век: глобални методи и български практики"
Доц. д-р Димитър Златинов, Стопански факултет
Ръководител на проект „Влияние на демографската динамика върху пазара на труда: оценяване на ефектите върху ключови макроикономически показатели и приложение за България".
Доц. д-р Пейчо Петков, Физически факултет
Ръководител на проект "Моделиране на комплексни системи"
Доц. д-р Валентина Ганева, Биологически факултет
Ръководител на проект "Прилагане на импулсно електрично поле за изолиране на биоактивни пептиди и антиоксиданти от бирени дрожди."
Доц. д-р Албена Танева, Философски факултет
Ръководител на проект "Приложение и развитие на концепцията за споделеното общество: сравнителни модели на социално включване"
Доц. д-р Станимир Колев, Физически факултет
Ръководител на проект "Преобразуване на СО2 в разряди с плъзгаща и стабилизирана дъга с ускорено охлаждане на газа“
Доц. д-р Елена Ташева-Терзиева, Биологически факултет
Ръководител на проект "Изследване и дигитализация на материали от Зоологичната колекция на СУ „Св. Климент Охридски“ (BFUS) и създаване на база данни от медийни ресурси."
Силвия Николаева, Факултет по педагогика
Ръководител на проект „Социални и педагогически парадигми за изследване и моделиране на образователни екосистеми"“.
Доц. д-р Ренета Райкова, Физически факултет
Ръководител на проект "Изследване на фокалните механизми на земетресения с магнитуд М>=4 на територията на България и околностите"
Научният форум продължи с отделни сесии, в които бяха представени по-подробно научните резултати за всяка една от групите по дейности 3.1 и 3.2 по проект SUMMIT . Конференцията ще продължи и на 2 април 2025 г. в Ректората. В отделните сесии са разпределени научните групи, чиито ръководители са:
Чл.-кор. проф. дфн Стойчо Язаджиев от Физическия факултет, ръководител на научната група Математична физика и астрофизика.
Проф. д-р Славка Чолакова, Факултет по химия и фармация, научна група Активни формулировки и материали.
Д-р Цветелина Великова, Медицински факултет водещ учен на научната група GROWTH (group of researchers for opportunities in writing who are talented in healthcare).
Проф. дфзн Асен Пашов от Физическия ръководи научната група Съвременни квантови и оптични технологии.
Проф. д-р Християн Александров от Факултета по химия и фармация, група: Изчислителен хетерогенен катализ.
Проф. дхн Иво Грабчев, Медицински факултет, Наименование на научната група: Биологично активни вещества.
Проф. дхн Тони Спасов, Факултет по химия и фармация, научна група: Функционални материали.
Доц. д-р Любен Загорчев, Биологически факултет, научна група: Растителни паразити.
Чл.-кор. проф. дн Младен Савов, Факултет по математика и информатика, Наименование на научната група: ГАММА.
Проф. д-р Румяна Пейчева-Форсайт, Факултет по педагогика, Наименование на научната група: DigitalEdu-SU.
Доц. д-р Благой Узунов, Биологически факултет, научната група: Алгология (Водораслови колекции).
Проф. Иван Койчев, Факултет по математика и информатика, научната група: Интелигентни системи.
Доц. д-р Гергана Герова, Физически факултет, научната група: Климат, Време, Природни бедствия и Рискове (CW&NR).
Доц. д-р Красимир Митев, група: Ядрена (Nuclear).
Проф. д-р Мария Стойчева, Философски факултет, група: Европейски ценности и социални предизвикателства (EuVaSC).
Проф. дфн Анна-Мария Тотоманова, Факултет по славянски филологии, и доц. д-р Мария Баръмова, Исторически факултет, група: Дигитална хуманитаристика. ИКТ приложения за история и език.
Проф. д-р Десислава Йорданова, Стопански факултет, група: Дигитализация на малките и средни предприятия (МСП).
Проф. Боян Попов. Привлечен от Texas A&M University, USA. Наименование на научната група: NATATA.
Проф. Валентин Вълчев. Привлечен от CNRS, France. група: ZeoNeo.
Д-р Сергей Иванов. Център по биология на храните, София, България. група: Микробиологични рискове в околната среда.
Д-р Сотир Червенков. Привлечен от бизнеса Disco Hi-Tec Europe GmbH, Germany. група: Нови материали и фотоника.
Проф. Иво Влаев. Привлечен от University of Warwick, UK, група: NUDGE.