От тази учебна година студентите на Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” ще се обучават в изцяло ремонтираната със средства на „Прокредит банк” зала № 421. На откриването на обновената зала присъстваха деканът на Философския факултет проф. д-р Димитър Денков, ръководителят на отдел „Маркетинг” в „Прокредит банк” Олег Кузнецов, Маргарита Етова, ръководител отдел „Обучение” и Адриана Драмджиева, експерт маркетинг, отговаряща за организацията на работния процес по обновяването на залата, студенти от факултета.
В Заседателна зала 1 на Софийския университет бе представена най-добрата система в Европа за обучение по британска и американска литература за XI и XII клас LitUps! Автори на двете учебни помагала на издателство „Просвета” са проф. Мадлен Данова и Райна Костова.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ 140 бакалаври и магистри от Физическия факултет получиха своите дипломи за завършено висше образование. Четирима са абсолвентите, пълни отличници.
В Аулата на Софийския университет бе отбелязан Световният ден на философията. На тържеството присъстваха министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, деканът на Философския факултет проф. Димитър Денков, много преподаватели и студенти. В рамките на празника в Аулата бяха връчени и наградите от конкурса за есе на тема: „Българският път. Потенциал, проблеми, перспективи”.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя тържествена церемония по удостояване с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на проф. д-р Масимо Малаго – водещ европейски експерт в областта на чернодробната, панкреасната и жлъчната хирургия, хирургичното лечение на злокачествени заболявания и на чернодробната трансплантация.
В Конферентната зала на Софийския университет се проведе заключителен семинар по университетския проект „София - учещ се град“, организиран от Центъра за интердисциплинарни изследвания и иновации в неформалното образование към Факултета по педагогика на Софийския университет.
В Заседателна зала 1 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна международна конференция, посветена на стогодишнината на българо-унгарските политически, стопански и културни връзки. На събитието присъстваха ректорът на СУ проф. дин Иван Илчев, извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Андраш Клейн, представители на академичната общност от двете страни.
Събитието е организирано от посолствата на Чешката и Словашката република в България съвместно със Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се провежда под патронажа на президента на Република България.
Новоназначените преподаватели получиха трудовите си договори от ректора на най-старото българско висше училище.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ спечели наградата за 2014 г. на платформата StudyPortals за удовлетвореност на чуждестранните студенти.
Официалното откриване на Световния ГИС ден 2014 г. се проведе в зала „Роял“, хотел „Шератън“. Организатор на събитието е „ЕСРИ България“, изключителен представител на Esri Inc. за страната. Световният ГИС ден се отбелязва за 16- и път. В залата присъстваха проф. дин Иван Илчев, ректор на Софийския университет, Антъни Томпсън, директор на Световна банка за България, Аарт Вингерден, генерален директор на Esri Inc. за Европа, Евгения Караджова, управител на ЕСРИ България, представители на министерства, университети, неправителствени организации, общини, учени и студенти.
В Заседателната зала на Факултета по химия и фармация на Софийския университет проф. дхн Димитър Тодоровски бе удостоен с Почетния знак на СУ със синя лента. Високото отличие му бе връчено от заместник-ректора на Софийския университет проф. дпн Албена Чавдарова.
В Заседателна зала 1 беше тържествено отбелязана 140-годишнината от рождението на проф. Михаил Герасков. По време на събитието внукът на именития педагог проф. дмн Пенко Шотеков-Герасков дари личния архив на Михаил Герасков на Университетския архив. Честването се организира от катедра "История на педагогиката и управление на образованието" към Факултета по педагогика на СУ.
В „Нощта на театрите“ срещата между човеците се пренесе и извън пространствата на театър-лаборатория „Алма Алтер“. Залата на Университетския театър се оказа малка, за да събере всички желаещи да посетят спектаклите от програмата „Шекспир – съвременен и жесток“.
В Конферентната зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна конференция, посветена на 200-годишнината на Норвежката конституция и 135-годишнината на Търновската конституция: „Конституцията – основа на модерната държавност“. На откриването присъстваха посланикът на Норвегия г-жа Гюру Катарина Х. Викьор, гост-преподаватели от Норвегия, учени и преподаватели от България, работещи в областта на историята, правото, литературознанието и скандинавското езикознание.
На 14 и 15 ноември 2014 г. в Департамента за информация и усъвършенстване на учителите към Софийския университет се проведе IV Есенен научно-образователен форум “Учителят и модернизирането на образованието – национални и европейски практики”. Гости на конференцията бяха Ваня Кастрева – заместник-министър на образованието и науката, проф. дпн Албена Чавдарова – заместник-ректор на СУ “Св. Климент Охридски”, дикн Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители.
В Заседателна зала 1 на Софийския университет „Св. Климент Охридски” бе представена книгата на преподавателите от Факултета по славянски филологии на СУ д-р Владислав Миланов и доц. Надежда Сталянова "Езикови портрети на български политици и журналисти. Част втора".
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” бе открит Международен филологически форум за студенти и докторанти. Мащабното събитие се организира от СУ „Св. Климент Охридски”, Факултета по славянски филологии, Студентския съвет на Университета и Центъра за анализ на политическата и журналистическата реч.
В Заседателна зала 1 на СУ Студентският съвет на Университета заедно с фондациите „Клуб на готините баби” и „Сила за живот” връчиха стипендии на студенти с увреждания в неравностойно положение в рамките на кампанията „Колкото повече, толкова повече”.
За девета поредна година Фондация „Помощ на благотворителността в България“ и Фондация „Сирак“ връчиха стипендии „Готови за успех“ на студенти и ученици, постигнали висок успех в образованието си. По традиция домакин на събитието е Софийският университет „Св. Климент Охридски“, а мястото – сцената на университетския театър.
В периода 7 - 9 ноември 2014 г. в град Хисаря се проведе III Национална студентска олимпиада по компютърна математика „Акад. Стефан Додунеков" . Националната студентска олимпиада по компютърна математика е индивидуално състезание и в него участват студенти от бакалавърски или магистърски програми. Организатори на събитието са Факултетът по математика и информатика и Факултетът по химия и фармация на СУ "Св. Кл. Охридски".
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дин Иван Илчев изпрати днес писмо до кмета на община Балчик Николай Ангелов, в което отправя покана за среща в най-старото висше училище в България.
Международната научна конференция по спорт "Съвременни тенденции на физическото възпитание и спорта" беше открита в Зала 2 на Ректората. Присъстваха заместник-ректорът Анастас Герджиков, проф. Анжелина Янева, директор на Департамента по спорт на СУ, гости от български и чуждестранни университети.
В Заседателната зала на Факултетa по химия и фармация на СУ “Св. Климент Охридски” бе представена студентската програма за научни изследвания по естествени науки и биотехнологии „Стипендианти на Амджен – Европа“ - The Amgen Scholars Europe Programme. В събитието участваха чл.-кор. проф. Тони Спасов, декан на Факултетa по химия и фармация, доц. Милен Богданов, преподавател във Факултетa по химия и фармация към СУ “Св. Климент Охридски” и д-р Красимира Чемишанска, генерален мениджър на „Амджен” България.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се състоя тържествена церемония по удостояването с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на проф. Ян Рихлик – изтъкнат университетски учен и специалист в областта на бохемистиката, балканистиката и българистиката.
Ректорът на Софийския университет връчи трудовите договори на младите си колеги.
Проф. дин Иван Илчев се срещна днес с новоназначените преподаватели в най-старото българско висше училище. Той проведе кратък разговор с тях и ги поздрави за избора им да се включат в преподавателския състав на Алма матер. Ректорът пожела нa новите си колеги успех.
Във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ бяха открити нови учебни лаборатории, оборудвани изцяло или частично с парично дарение на семейство Желеви. Дарението в размер на 80 000 лв. е в памет на дъщеря им Валерия, студент във Факултета по химия и фармация, загинала в жестокия влаков пожар през 2008 г.
От октомври 2014 г. студентите в Софийския университет, интересуващи се от кариера в институциите на Европа, имат свое лице за контакт. Мария Трифонова, която е докторант в Стопанския факултет, беше избрана за кариерен посланик за 2014/2015 г. на Европейската служба за подбор на персонал за България.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Факултетът по журналистика и масова комуникация отбеляза двоен юбилей – четири десетилетия от създаването му като самостоятелен факултет и 20 години от създаването на специалността „Връзки с обществеността“. На празника присъстваха бивши и настоящи възпитаници и преподаватели на факултета, представители на академичната общност.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" с дълбоко прискърбие съобщава, че на 27.10.2014 г. почина проф. дфн Иван Буюклиев.
Поклонението ще се състои на 3.11.2014 г. от 11:30 ч. на Централните софийски гробища.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ректорът на Европейския университетски институт във Флоренция проф. Джоузеф Уайлър изнесе открита лекция на тема: "Краят на Pax Americana (1914-2014): отново слепешком". Гости на събитието бяха министър-председателят на служебното правителство проф. Георги Близнашки и министърът на образованието и науката в служебното правителство доц. Румяна Коларова.
В Галерия „Алма Матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе отбелязана 5-годишнината от създаването на Културния център на СУ. На празника присъстваха ректорът на СУ проф. дин Иван Илчев, директорът на центъра проф. Александър Кьосев, много представители на академичната общност. Празникът бе отбелязан с премиера на брой № 8 на онлайн списанието „Пирон”. Темата на поредния брой е „Академичният (under)ground 1981 – 1989”. Годишнината беше отбелязана и с откриването на архивна изложба.
В Заседателна зала 1 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дюн Георги Бойчев бе удостоен с Почетния знак на СУ със синя лента. Високото отличие бе връчено от ректора на СУ проф. дин Иван Илчев.
В Заседателната зала на Националната библиотека официално бе подписан договор за сътрудничество между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Подписи положиха ректорът на Университета проф. дин Иван Илчев и проф. дфн Боряна Христова – директор на Библиотеката.
Четири проектни предложения за финансиране от Университетския фонд за стратегическо развитие бяха одобрени от комисия, назначена със заповед на ректора на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ проф. дин Иван Илчев.
В Конферентната зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе публична лекция на д-р Ефраим Лапид, Университет Бар-Илан, Израел, на тема The National Security Of Israel. Д-р Лапид е гост на Центъра за регионални изследвания и анализи (ЦРИА) към "Регионалната програма" на Университетския комплекс по хуманитаристика "Алма Матер". На събитието присъстваха посланикът на Израел в България Шаул Камиса Раз, преподаватели и студенти.
Стипендиите "Сасакава" са предназначени за изследователска работа на кандидатите (докторантите) в чуждестранни университети и университетски библиотеки по темата на техните дисертации със срок не по-малък от един месец.
В Конферентната зала на Софийския университет беше представен четиринадесетият документален сборник от поредицата „Из архивите на ДС” на тема „ДС и „вражеските” радиостанции”. Представянето бе организирано от Комисията по досиетата в партньорство с Университетския комплекс по хуманитаристика "Алма матер" и Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Стела Стоянова, вестник "Стандарт"
Нобеловата награда за физика тази година бе връчена на трима японски учени - Исаму Акасаки, Хироши Амано и Шуджи Накамура. В нея обаче за първи път може да бъде открита и "българска следа". Доц. Евгения Вълчева от Физическия факултет на Софийския университет е съавтор в 13 статии с физиците Акасаки и Амано по проблеми, свързани с откритието им. Проф. Борис Арнаудов от същия факултет на Алма матер пък е поставил точката на дългогодишен спор, в който японците били на противоположното мнение.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се срещна с новия посланик на Република Индия у нас Раджеш К. Сачдев. След срещата с проф. Илчев Раджеш К. Сачдев изнесе публична лекция в Конферентната зала на СУ на тема: „Съвременното индийско общество”. Организатори на събитието бяха Клуб „Приятели на Индия”, специалност „Индология” на СУ и Посолството на Република Индия в България.
В Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. Василка Младенова от Геолого-географския факултет откри изложбата „Калцитите на България“. На същото събитие бяха връчени и наградите от фотоконкурса „Геоложкото многообразие на България през погледа на обектива“.
В Аулата на Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ започна Първата национална конференция по Биотехнология. На събитието присъстваха деканът на БФ проф. Мариела Оджакова, зам.-ректорът на СУ чл.-кор. проф. Румен Панков, чл. – кор. проф. Иван Иванов, съпредседател на организационния комитет, много преподаватели и студенти. По време на официалното откриване на конференцията проф. Христо Панайотов бе отличен с Почетния знак на СУ със синя лента.
В Интер Експо Център бе открит 12-тият ежегоден форум за насърчаване на предприемачеството в България- “The European Day of the Entrepreneur 2014”, който се провежда в рамките на Европейската седмица на малките и средни предприятия. Организатори на събитието са Научноизследователският сектор на СУ „Св. Климент Охридски”, Представителството на Европейската комисия в България и Министерството на икономиката и енергетиката.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се състоя тържествена церемония по удостояването с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на проф. Игор Мелчук – изтъкнат лингвист от Университета в Монреал, Канада. Предложението за удостояването на световноизвестния лингвист с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по славянски филологии с подкрепата на Факултета по класически и нови филологии.
В Университетската библиотека на СУ бе открита изложбата „Проф. д-р Георги Бижков – ученият, изследователят, преподавателят”. Събитието се провежда в рамките на честването на 30-годишнината на Факултета по начална и предучилищна педагогика. Изложбата включва 77 заглавия - книги, учебници и монографии, от близо 40-годишния творчески път на проф. Бижков. Голяма част от книгите са издавани самостоятелно, а други в съавторство с учени от България и чужбина. Акцент в изложбата са ордените и наградите, получени от проф. Бижков през годините.
В зала 29 на Факултета по журналистика и масова комуникация ректорът на Софийския университет проф. дин Иван Илчев удостои проф. дсн Петранка Филева с Почетния знак на „Св. Климент Охридски” със синя лента. Проф. Филева получи едно от най-високите отличия на Алма матер за своите научни постижения, както и дългогодишната си добросъвестна работа като ръководител на катедра „История и теория на журналистиката” на ФЖМК.
В Националния музей „Земята и хората“ бе открита изложба, посветена на 60-та годишнина от основаването на ЦЕРН и 15-та годишнина от пълноправното членство на България в организацията. Събитието е организирано от Министерството на образованието и науката и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с любезното съдействие на Националния музей „Земята и хората“ и София Тех Парк.
30 чуждестранни студенти от Гърция, Израел, Армения, Турция, Република Корея, Кипър, Монголия и Молдова започват днес своето едногодишно начално обучение по български език.
Официално стартира петата Национална стипендиантска програма „За жените в науката“ на L’Oréal и UNESCO. Всички жени учени в областта на естествените науки на възраст до 35 години могат да подадат своите заявления за участие на адрес: www.zajenitevnaukata.bg
В Заседателна зала 2 на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе международната научна конференция „Драгоманови четения“, която се организира ежегодно от Софийския университет, посолството на Украйна в България и Фондация „Мати Украйна“.