След 1944 г. се оформят различни виждания за името на Университета, което прекъсва временно традицията на университетската празничност. Тя е възстановена през 1962 г., за да възвърне напълно своята представителност и престиж в обществото в края на 70-те години на ХХ в. в хода на честването на 90-годишнината от създаването на първото висше училище в България. Разнообразните прояви през 1978 г. подготвят на практика тържественото отбелязване на вековния юбилей на Университета.
Университетската празничност достига своята кулминация по време на тържественото отбелязване на 100-годишния юбилей на Университета. Организацията по подготовката на юбилея започва още от 1986 г. със създаването на организационен комитет и оперативно бюро за честванията. Дейността се осъществява в няколко основни посоки – рекламно-сувенирна, издателска, художествено-естетична, международна, връзки с обществеността, юбилейни отличия, юбилейно честване. Изработени са запазеният знак на юбилея със стилизирания огън, музикалната емблема, юбилейните монети (по проект на худ. Стефан Ненов), копията на 50 броя икони с лика на св. Климент Охридски от XIV в. (худ. Йордан Шентов), цветните пластмасови значки в комплект по 3 бр. (в ДИ”Септември” по проект на худ. Михаил Танев), малките метални значки (по проект на худ. Стефан Ненов), юбилейните марки, два вида сух кръгъл юбилеен печат, бланки, пликове, покани, дипломи, книжни и пластмасови папки в три цвята, 80 фотоса за фотоизложба, 25 зам. ректорски тоги и нови сценични костюми за членовете на академичния състав. Създадени са контакти с всички медии, които откриват свои рубрики “100 години Софийски университет”. Разпратени са покани до над 400 души видни учени – гости, за четене на лекции и за участие в международния симпозиум “Университетското образование през XXI в. – промени, проблеми, тенденции”. Организирани са юбилейните експедиции до Антарктида, Хималаите и Виетнам. Отпечатани са пълна и кратка История на Софийския университет, Алманах на СУ ”Климент Охридски”, Спомени за Университета, Климент Охридски– биографичен очерк, Албум на Софийския университет на български, английски, френски и руски език, цветна дипляна, Албум на загиналите антифашисти, възпитаници на Университета –“Верни на народа”, юбилеен брой на вестник “Софийски университет”. Заснети са документален филм за Софийския университет в две серии от студия “Екран”, филм на Интерпрограма за чужбина, видеофилм “За българската Алма Матер на пет езика на “Българско видео”, документалният филм “Вечният светилник” на БНТ и кинопреглед “100 години Софийски университет”.
От 15.03.1988 г. започва работа пресцентър, който информира обществеността за провежданите инициативи, посветени на юбилея. Основните прояви в хода на тържествата се свеждат до пресконференция на изпълнителното бюро на националния юбилеен комитет, тържествени събрания по страната, посветени на 100-годишнината, тържествено откриване на стотната учебна година, среща на Академичния съвет с ветерани на Университета, поклонение на гробове на университетски преподаватели, тържествени сесии на факултетните и научните съвети, среща с дарителите на Университета, фотоизложба за историята на Университета, среща на гостите със студенти и млади учени, международен симпозиум, тържествено шествие, събрание и бал-концерта в залите на НДК.
Като цяло обновеният академичен празничен ритуал намира своя завършен израз по време на юбилейните тържества по случай 100-годишнината на Университета в дните от 3 до 8 октомври 1988 г. С академични церемонни са съпроводени проявите, свързани тържественото откриване на стотната учебна година (1.10.), тържествените сесии на факултетните и научните съвети (3.10.), награждаванията с почетния знак със синя лента на 36 видни университетски учени, на 21 чуждестранни гости, с юбилейния медал “100 години Софийски университет” на 141 ветерани на Университета (1.10.) и 250 граждани със заслуги към Университета (3.10.). В навечерието на юбилейните тържества с почетен доктор на Софийския университет са удостоени акад. Дмитрий Лихачов (филолог, СССР), проф. Рикардо Пикио (историк, Италия), проф. Райнхолд Олеш (филолог, ФРГ), проф. Георге Михъила (филолог, Румъния), Джулио Андреоти (министър на външните работи на Република Италия). Тържествените церемонии преминават при отлична организация.
Особено представително и впечатляващо е академичното юбилейно шествие на 7 октомври 1988 г. Начело с Ректора на Университета проф. д-р Минчо Семов, с академиците Д. Косев, Г. Близнаков, Бл. Сендов и И. Димитров (ректори от предходни години) от двете му страни, следван от Академичния съвет и чуждестранните гости, всички в тоги и огърлици, от университетската общност, шествието изминава маршрута от Ректората покрай храм-паметника “Св. Александър Невски”, по бул. “Руски”, пл. “9-ти септември”, бул.”Витоша”, до Националния дворец на културата, където се провежда тържественото събрание и бал-концертът.