При положително решение на първичното звено за даване ход на публична защита се прави предложение до Факултетния съвет за състава на научното жури.
Факултетният, съответно научният съвет определя научното жури и в срок до един месец от получаване на предложението на първичното звено прави предложение до Ректора за утвърждаването му и за определяне на дата за защита.
В 7-дневен срок от получаване на предложението на Факултетния, съответно на научния съвет по предходната алинея Ректорът утвърждава състава на научното жури и определя датата за защита.
Научното жури е в състав пет хабилитирани лица в съответната научна област или научни области по темата на дисертацията. Най-малко един от членовете на журито е професор, а не по-малко от трима – външни за СУ „Св. Климент Охридски” лица. Научният ръководител е член на журито по право. В случай че научните ръководители са двама, първичното звено прави предложение, кой от двамата да бъде избран за член на журито.
Членовете на журито изготвят три становища и две рецензии, една от които е от външен за СУ „Св. Климент Охридски” член. Рецензиите и становищата завършват с положителна или отрицателна оценка и се предават в първичното звено в срок до 3 месеца от получаването на дисертационния труд и приложените към него документи.
Научното жури провежда открито заседание за защитата на дисертационния труд в едномесечен срок след публикуването на автореферата, рецензиите и становищата.
За успешно защитен се счита дисертационният труд, получил на защитата три или повече положителни оценки.
При неуспешно защитена дисертация, ако кандидатът желае, не по-късно от една година след датата на връщането на дисертацията по реда на чл. 68, 69 и 70 от Правилник за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Климент Охридски”, се обявява нова процедура за защита, която е окончателна.
Защитата на дисертационни трудове за получаване на образователната и научна степен “доктор” се провежда публично и само на официалния език в Република България – български език.
Чуждестранен гражданин, който е подготвил дисертация на чужд език, може да я защитава на този език при условие, че:
- е представен официален превод на труда в неговите съществени части или разширен автореферат;
- е осигурен лицензиран преводач от съответния чужд език на български език и обратно по време на публичната защита; средствата за възнаграждение на преводача са за сметка на докторанта;
- в обявата за защитата се посочва изрично, че ще се проведе на български език.
Образователната и научна степен "доктор" се придобива от деня на успешната защита на дисертационния труд.
Образователната и научна степен "доктор" се удостоверява с диплома, която се издава на български език, а при заявено искане от докторанта - и приложение на английски език. Дипломата се издава от СУ "Св. Климент Охридски" по образец, утвърден от министъра на образованието, младежта и науката и се изпраща в МОМН за регистриране в тридневен срок от издаването й.