В Аулата в Ректората на Софийския университет започна юбилейна конференция „Сто години романистика в България: завещания и (не)приемственост“, с която се отбелязва един век от създаването на Катедра „Романистика“ към Факултета по класически и нови филологии. Научният форум ще продължи до 18 ноември 2023 г.
Главният организатор на конференцията гл. ас д-р Малинка Велинова поздрави присъстващите с „Добре дошли“ и изрази задоволството си да се срещне с участниците в конференцията.
Поздрав поднесе и ръководителят на катедра „Романистика“ доц. д-р Маргарита Руски-Вандова.
От името на деканското ръководство на Факултета по класически и нови филологии поздрав отправи доц. д-р Галина Евстатиева. Тя заяви, че създаването на катедрата по романска филология и в частност френска филология през 1923 г. в Историко-филологическия факултет на нашия университет има не само исторически измерения, не само академични измерения. То се превръща в истинско културно събитие за българската общественост.
Заместник-деканът отбеляза, че основателят на катедрата по романска филология проф. Тома Томов допринася и за обособяването на специалност „Италианска филология“. Най-новата за катедрата, но уникална за България „Румънска филология“ я обогатява и с балканистичен ракурс, каза още доц. Евстатиева и припомни и за основателя на Факултета по класически и нови филологии е доайенът на катедрата по романистика проф. Божил Николов. Това са само две от значимите имена на българското филологическо знание.
„Но, позволете ми, изхождайки от оригиналното заглавие на тази конференция, да кажа, че тези ерудити завещават романистиката да бъде един от стожерите на нашия факултет. И модернизиращи се в новите условия чрез приемственост или не, с напълно оригинални постижения, целият академичен състав на катедрата продължава да бъде високо ценен, защото през изминалите десетилетия със своята научноизследователска и преводаческа дейност той допринася развитието на романистиката и участва активно в международния академичен обмен. А с натрупания професионален опит и преподавателски талант подготвя висококвалифицирани специалисти“, каза още доц. Евстатиева.
Участниците в конференцията бяха поздравени и от заместник-ректора на Софийския университет акад. Николай Витанов, който прочете поздравителен адрес от името на ректора на Алма матер проф. Анастас Герджиков. В него той посочва, че престижните международни форуми, които катедрата организира, отдавна са се превърнали в авторитетна академична традиция. „Вярвам, че конференцията ще даде възможност за много плодотворни дискусии, обмен на знания и нови срещи на изследователите в тези разнообразни области“, се казва още в адреса.
В него ректорът изразява увереността си, че на този ден ще прозвучат и думи на благодарност към основателите на катедрата, поставили преди век стабилните основи, върху които днес неуморно колегите от катедрата развиват и надграждат преподаването и научните изследвания.
„Приемете искрените ми пожелания успех на конференцията, още професионални предизвикателства и нови постигнати успехи“, казва накрая проф. Герджиков..
Тридневният научен форум е разпределен в пет секции - медиевистично – „Изследванията в областта на средновековните романски езици и литератури: актуални перспективи“; литературоведско – „Диалог, приемственост, отваряне: случаят на романските литератури“; езиковедско – „110 години след Сосюр: разнообразие от теории и методи в науките за езика“; по история на романистиката – „История на романистиката в България и другаде“ и по дидактика и превод на романските езици и литератури. В рамките й доклади ще изнесат и петима поканени лектори: проф. Стоян Атанасов, проф. Оливие Суте (от Сорбоната), доц. Алвизе Андреозе (от Университета в Удине), проф. Силви Фрейермют (от Университета на Люксембург) и проф. Хава Бат-Зеев Шилдкрот (от Университета в Тел-Авив).
Програмата на конференцията е достъпна на адрес: https://sites.google.com/view/ciersofia2023/accueil/programme?authuser=0 .
Конференцията се съфинансира от Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет.
На 17 ноември от 17,30 ч. в Конферентната зала ще бъде прожектиран документален филм на режисьора Александър Стойков, посветен на юбилея на катедра „Романистика“ и заснет през 2023 г., също с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет.
Репортаж на Телевизия "Алма Матер":