В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе юбилейната конференция „Бъдещи перспективи” на специалност „Японистика” към Факултета по класически и нови филологи на СУ. Събитието се организира по повод 25-годишнината на специалността.
В конференцията участват над 20 утвърдени и млади учени японисти от България и чужбина. Докладите покриват широк тематичен спектър и включват презентации в областта на японистиката, японската литература и култура, философия и религия, езикознание и методика на преподаването, история и международни отношения.
Официални гости на събитието бяха зам.-ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков, проф. Александър Федотов, директор на Центъра за източни езици и култури към СУ, посланикът на Япония в България Такаши Коидзуми, гости и учени от Европа и Япония.
Доц. Антон Андреев, ръководител на катедра „Езици и култури на Източна Азия” към Факултета по класически и нови филологии на СУ, се върна в спомените си, когато преди 25 години е един от петимата студенти в първия випуск на тогавашната специалност „Японска филология”. „Ние сме сигурни, че тези 25 години на развитие и растеж не са минали напразно. Нашата специалност може да събере не само талантливи студенти, но изследователи от цял свят, които днес ще споделят своите открития за Япония, нейния език и култура”, отбеляза доц. Андреев и пожела на добър час на конференцията.
Проф. Анастас Герджиков, заместник ректор на Софийския университет, прочете поздравителен адрес от името на ректора на Университета по случай юбилея. „За четвърт век вие не само разработихте и утвърдихте една нова специалност в пространството на академичната общност, но издигнахте нивото й и разширихте своите международни контакти и авторитет. Можете със задоволство да отбележите един сравнително кратък в измеренията на науката път, но път, изпълнен със съдържание, с успехи и удовлетворение”, се казва в поздравителния адрес. По думите на проф. Илчев, специалност „Японистика” е една от най-желаните специалности в Университета, в която се подготвят едни от най-добрите ни студенти. Успехите на преподавателите и студентите от специалността са поредното доказателство, че има смисъл Университетът да поддържа такива малки специалности, които преодоляват далечните географски граници и сближават две различни култури, подчертава ректорът на Софийския университет. „Убеден съм, че и в следващите десетилетия вашият труд ще даде още повече плодове, поводи за гордост и удовлетворение в популяризирането на японския език и култура у нас. Пожелавам ви нови предизвикателства, които да преодолявате, лично щастие и професионални успехи!”, се казва още в поздравителния адрес.
Проф. Герджиков поздрави присъстващите от свое име и разказа, че през 25-те години, в които самият той е израствал като изследовател и преподавател в СУ, е имал възможност да види израстването и развитието на специалност „Японистика”. Проф. Герджиков пожела на присъстващите успешна и приятна конференция и изрази надежда след 25 години да бъдат отчетени още по-големи успехи за радост на целия факултет.
Такаши Коидзуми, посланик на Япония в България, отбеляза, че в България изучаването на японски език и изследователската дейност, свързана с Япония, процъфтяват, но несъмнено Софийският университет е единствената институция в страната, където може да се придобие образователно-квалификационната степен „бакалавър”, „магистър” и „доктор”. Той изказа своя дълбок респект към инициативата на специалността и изрази надежда, че конференцията ще даде още поводи за изследователска дейност и пожела още по-големи успехи в бъдеще.
Приветствие към участниците в конференцията отправи и проф. дфн Александър Федотов, директор на Центъра за източни езици и култури към СУ. Според него има възможност в най-скоро време японистичната програма да се превърне в самостоятелна катедра, тъй като колегите японисти отдавна са показали, че имат необходимия капацитет за това. Проф. Федотов припомни своето мото, според което, за да се занимаваш с Изтока, за да бъдеш изтоковед, трябва да обичаш съответната страна и народ, който е обект на научните ти търсения и отбеляза, че според него колегите японисти са именно такива изтоковеди в пълния смисъл на тази дума и предават това и на своите студенти.
На събитието бе прочетен поздравителен адрес от проф. дфн Бойка Цигова: „Изминалото време от четвърт век за нас беше път от създаване към съзряване, път чиято посока е към хоризонтите на знанието за Япония. Днес с гордост можем да се поздравим с успешно извървяното време. Гордея се с всички наши бивши и настоящи студенти, които преминаха по този път и израснаха като достойни личности”. Проф. Цигова благодари на колегите си от Япония и младите преподаватели, с които упорито са работили, трупали са опит и са се учили един от друг. По думите на проф. Цигова пред специалността стоят нови перспективи и още по-стойностни професионални успехи.
Велияна Мудева поздрави всички участници в събитието от името на студентите в специалност „Японистика”: „За толкова време, наред с преодолените трудности, е постигнато знание за предимствата и посоката, в която трябва да се развива специалността, в резултат на което преподаватели и студенти всяка година си поставят все повече нови и по-амбициозни цели”.
От основаването си досега специалността винаги е била пример за професионализъм и постигнати резултати, добави Виляна Мудева и изтъкна възможностите, които имат студентите за участие в различни програми за обучение в Япония. Според нея опитът, натрупан по време на престоя им в Япония, им помага да придобият ценности и знания за японския език, култура и общество, които умело да популяризират сред българското общество чрез различни инициативи.
Велияна Мудева благодари на преподавателите в специалността и на гост-лекторите от Япония за всеотдайния труд. Тя подчерта помощта на фондация „Мицубиши”, благодарение на която е подобрена материалната база на специалността.
В края на словото си Велияна Мудева пожела на специалност „Японистика” да не спира да търси и разширява своите перспективи и да продължава да бъде обединителен център за японистичната общност в България.
Доц. д-р Гергана Петкова, отговорник на специалност „Японистика” в периода 2000-2014 г., представи историята и спецификата на специалност „Японистика“. Тя припомни периода от края на 60-те години, когато за първи път в България е създаден вечерен курс по японски език към катедра „Източни езици“ на СУ. В него са преподавали първостроителите на българската японистика - Тодор Дичев, Силвия Попова, Дора Барова, Бойка Цигова, Цветана Кръстева, Людмила Холодович. През 1990 г. е създадена редовна петгодишна магистърска програма Японска филология. Днес тя се нарича „Японистика” и засега е единствената специалност в България, акредитирана да провежда обучение и в трите степени на дипломиране – бакалавър, магистър и доктор.
„За 25 години нашата специалност извървя сериозен път на съзряване и утвърждаване, път за национално и международно признание. Път на развитие“, посочи още доц. Петкова. Тя отбеляза постиженията на специалността, като подчерта, че повечето от студентите японисти от всеки випуск завършват с най-високо ниво за владеене на японски език според японските стандарти за владеене на езика. Изключително доброто представяне на студентите японисти в конкурсите за обучение в Япония дава основания през 2014 г. Министерството на образованието на Япония да посочи специалността „Японистика“, изучавана в СУ, като четвърта в света по високи резултати в преподаването и усвояването на японски език.
Доц. Петкова подчерта и ролята на преподавателския състав на специалността, както и научната дейност. В словото си тя отбеляза, че специалност „Японистика“ търси сътрудничество с различни институции с цел подобряване на материалната база и възможности за научен обмен. В резултат със средствата на Японската фондация се провежда ежегодният международен летен лагер по японски език, който е уникална за балканския регион инициатива. С финансовата подкрепа на Корпорация „Мицубиши” са ремонтирани седем помещения в Центъра за източни езици и култури и е подсигурено модерно оборудване. Специалността работи и сътрудничи успешно и с редица български институции.
Доц. Петкова заяви, че от тази година е даден стартът на нова инициатива по японски модел - клубове по интереси – клуб по калиграфия, по визуална култура, клуб по японски танци и др.
В словото си доц. Петкова отбеляза, че специалност „Японистика“ е една от най-желаните специалности в Софийския университет и приемът в нея по правило е с най-висок бал, а завършилите японисти се реализират изключително успешно.