Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Конституцията - общественият договор

   
Конституцията - общественият договор

На 12-и юли 2011г. в Аулата на Софийския унивеситет се проведе конференцията „Парламентарната демокрация - постижения и предизвикателства”, огранизирана от сдружение „Конституционализъм и демокрация”.

Конференцията се състоя по случай честването на двадесетгодишнината от приемането на Конституцията на Република България.

Тя е основният закон на държавата, който установява принципите на автономно политическо управление – формата, структурата и процедурите на държавните и местните органи, икономиката и обществото, отношението „държава-гражданин“. Предимството на Конституцията е, че поддържа стремежа към разбирателство, толерантност и национално съгласие.
От 12 юли 1991г. Българското общество скъсва с тоталитарното минало и започва да се развива по пътя на демокрацията. Парламентарната форма на управление, както и редица от водаческите дейности на институтите, са взаимствани от Конституциите на Усоабуям ФРГ, Гърция, Италия.
Любен Корнезов, избран за депутат в Седмото Велико Народно събрание, назначено съобразно първите свободни и демократични избори в България, изрази мнението си пред аудиторията, че на 12 юли 1991г. 313 „мечтатели” подписват Конституцията на Република България. Още тогава депутатите от опозицията се обявяват срещу конституцията, защото не я смятат за достатъчно демократична. Неслучайно Корнезов обобщава „А ако правото е изкуство, то конституционното право е висш пилотаж в изкуството.”
Лъчезара Пръвчева

Коментари

Влез, за да коментираш.