Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Кандидатстудентските изпити продължават

   
Кандидатстудентските изпити продължават

Тази неделя втората изпитна сесия продължава с изпити по английски език, философия и социални науки и комплексен изпит по сръбски и хърватски език.

Изпитът по английски език е писмен и проверява езиковите знания и умения на кандидатите.

Изпитът включва диктовка, тест (с 4 компонента) и кратко съчинение. Времетраенето му е общо около 4 часа. Чистото време, необходимо за провеждане на изпита, е около 2 часа и 30 минути.

1. Диктовката има за цел да провери в каква степен кандидатът възприема и разбира английската реч и владее основите на правописа на езика. Текстът е научно-популярен (250 -270 думи ) из областта на литературознанието, странознанието, социологията, психологията, историята и др., и не съдържа специализирана терминология. Текстът се прочита 3 пъти: първия път - с нормална скорост, при второто четене се диктува и накрая се изчита отново за проверка. Времетраене - около 25 минути. Максимален брой точки - 15.

2. С теста се проверяват знанията на кандидатите по лексика и граматика и уменията им да разбират английски език при четене. Състои се от следните 4 типа тестови задачи с многовариантен избор:
- Разбиране при четене на текст от художествената литература с дължина 750-850 думи, върху който са зададени 10 въпроса. Към всеки въпрос са формулирани четири отговора, един от които е правилен. Време за избиране на правилните отговори към всички въпроси - 25 минути. Максимален брой точки - 10.
- В научно-популярен или художествен текст с дължина от около 500 думи на десет места са пропуснати думи или части от словосъчетания. Предлагат се четири възможности за попълване, като само един от отговорите е правилен. Задачата на кандидата е да посочи правилните отговори. Времетраене - 10 минути. Максимален брой точки - 10.
- Откриване на грешки в 20 изречения. Задачата на кандидатите е за всяко изречение да посочат кое от подчертаните словосъчетания съдържа грешката (ако в изречението изобщо има грешка). Ако преценят, че в изречението няма грешка, посочват отговора No error. Времетраене - 20 минути. Максимален брой точки - 20.
- Избиране на най-подходящите в синтактично и смислово отношение парафрази за 10 изречения. Времетраене - 10 минути. Максимален брой точки - 10.
3. С краткото съчинение се проверява способността на кандидата да се изразява писмено на английски език. То е по зададена тема (дава се възможност за избор между две теми ), за която не е необходима теоретична подготовка. Дължината на съчинението трябва да бъде 1-1,5 страници (300-350 думи), като кандидатът разполага с 50 минути за написването му. Максимален брой точки - 25.

Езиков материал
Кандидат-студентите трябва да владеят следния езиков материал:

Лексика. Около 10 000 най -често употребявани в английския език думи, включени в посочените по-долу речници (вж. Литература).

Граматика

1. Съществителни имена. Род, число и падеж.
2. Членуване на имената. Определителен и неопределителен член; изпускане на члена. Особености при употреба с броими и неброими съществителни, с конкретни и абстрактни съществителни, с имена на лица и географски названия.
3. Местоимения: лични, показателни, въпросителни, притежателни, неопределителни, възвратни, относителни. Употреба.
4. Прилагателни имена: образуване, степенуване и употреба.
5. Наречия: видове наречия. Образуване, степенуване и употреба.
6. Предлози и употребата им. Предложни изрази.
7. Числителни: бройни и редни. Употреба.
8. Глагол. Видове глаголи: пълнозначни и спомагателни (be, have, do; модални глаголи ), глаголи-връзка; преходни и непреходни глаголи. Безлична и възвратна употреба. Фразови глаголи. Употреба.
9. Глаголни времена: прости, продължителни, перфектни. Форми и употреба.
10. Наклонение. Особености на подчинителното наклонение (subjunctive).
11. Деятелен и страдателен залог на глагола. Употреба.
12. Съгласуване на времената. Пряка и непряка реч.
13. Нелични глаголни форми (инфинитив, герундий, причастие). Употреба.
Глаголи, изискващи инфинитив и герундий.
14. Словоред на простото изречение. Мястото на прякото и непрякото допълнение, на обстоятелственото пояснение за време, място и начин.
15. Въпросителни изречения. Видове.
16. Условни изречения.

Езикови умения

Кандидатите трябва да владеят следните езикови умения:
- Възприемане и разбиране на английската реч;
- Разбиране при четене на английски език;
- Изразяване писмено на английски език.

Методически указания

За да се справят успешно с приемния изпит по английски език, кандидатите трябва да притежават задълбочени и системни знания, придобити чрез:
- усвояване на материала, предвиден за средните училища;
- използване на всяка възможност за активно четене и слушане (т.е. с разбиране) на естествени носители на английска реч;
- трениране - самостоятелно и по възможност контролирано - на уменията да се изразяват правилно, писмено и устно, на английски език, като се съобразяват с фактора време. Например, бързо взимане на правилно решение при възможност за избор (особено при тестовите задачи); написване на завършено, смислено и прегледно съчинение в рамките на 300-350 думи (1-1,5 страници формат А 4).

Критерии за оценяване

Писмен изпит. Общ брой точки - 90.

Диктовка. Диктовката се оценява на базата на броя на допуснатите грешки, като точките се определят с помощта на разработена за целта скала. За всяка грешка се отнема една точка от общия брой точки, определен за диктовката. Максимален брой точки - 15.

Тест. Всеки верен отговор носи една точка. Максимален брой точки - 50.

Съчинение. Оценката се поставя въз основа на следните критерии: строго придържане към темата и поставената задача, смислова свързаност и завършеност, подходяща организация на текста, правилна и уместна употреба на езиковите средства, езиково богатство, правопис и пунктуация. От значение е и прегледният вид на съчинението. Максимален брой точки - 25.

Когато общият брой точки от теста и диктовката е 14 или по-малко, съчинението не се проверява и оценява.

 

Кандидатстудентският изпит по Философия и социални науки се основава се на държавните образователни изисквания за предметния цикъл "Философия ": Психология и Логика (IХ клас), Етика и Право (X клас), Философия (ХI клас), Свят и личност (ХІІ клас). Изпитът е писмен, анонимен, в две части с обща продължителност от четири астрономически часа. По време на изпита е допустимо използването на пособие с откъси от текстове на посочените по-долу автори и примерни тестове – с чисти полета и без подчертаване на литература.

Първа част: Писмена работа (есе) по избор на една от две възможности: есе по зададен философски фрагмент или есе по зададен проблем.

Очаква се в есето кандидатите да проявят умения за:
• мислене чрез понятия, принципи и теории;
• осмисляне на жизнен опит;
• аргументиране на теза и позиция;
• точно и смислено изразяване, добър стил и широка обща култура.
Фрагментите са от следните произведения:
Платон: Държавата (откъси от втора, шеста и седма книга);
Аристотел: Политика (откъси от първа и седма книга);
Аврелий Августин: Изповед (откъси от шеста, десета и единадесета книга);
Рене Декарт: Размишления върху първата философия (второ размишление);
Блез Паскал: Мисли (72 фрагмент);
Жан-Жак Русо: За обществения договор (първа книга);
Имануел Кант: Отговор на въпроса "Що е Просвещение ?";
Фридрих Ницше: Тъй рече Заратустра (откъси от "Трите метаморфози" и "За себенадмогването");
Жан-Пол Сартр: Екзистенциализмът е хуманизъм;
Лудвиг Витгенщайн: Логико-философски трактат (фрагменти).
Проблемите се формулират от кръг понятия: истина, добро, зло, ценност, норма, свобода, избор, добродетел, достойнство, справедливост, морал, право, закон, култура, толерантност, човек, човешки права, гражданско общество, държава, свят.

Втора част: Решаване на тест от двадесет и пет задачи (получават се след третия час на изпита).
Тестовите задачи са от един формат - множествен избор с четири алтернативи, с един верен отговор, всеки верен отговор получава от една до три точки в зависимост от трудността на задачата.
Задачите показват:
• основни логически и аналитични умения;
• фактически знания;
• обща хуманитарна и гражданска култура;
Оценяване:
Есето се оценява в диапазона от 0 до 50 точки, както следва:
1. Формулиране на теза и собствена позиция - до десет (10) точки.
2. Изясняване на основните понятия в есето - до десет (10) точки.
3. Връзка с други понятия и владеене на общия понятиен инструментариум - до десет (10) точки.
4. Умения за аргументиране - до десет (10) точки.
5. Езикова култура, стил, грамотност - до десет (10) точки.
Тестовите задачи се оценяват по ключ за верните отговори от една до три точки в зависимост от трудността: максимален брой точки – петдесет (50).
Оценката се формира от общия брой точки за двете части на изпита, като преходът в шестобална система с точност до 0,25 е по следната скала:
от 23 до 28 точки: оценка среден 3,00
от 29 до 34 точки: оценка среден 3,25
от 35 до 40 точки: оценка добър 3,50
от 41 до 46 точки: оценка добър 3,75
от 47 до 52 точки: оценка добър 4,00
от 53 до 58 точки: оценка добър 4,25
от 59 до 64 точки: оценка много добър 4,50
от 65 до 70 точки: оценка много добър 4,75
от 71 до 76 точки: оценка много добър 5,00
от 77 до 82 точки: оценка много добър 5,25
от 83 до 88 точки: оценка отличен 5,50
от 89 до 94 точки: оценка отличен 5,75
от 95 до 100 точки: оценка отличен 6,00
Работата се оценява от двама оценители независимо един от друг.
Крайната оценка е средноаритметична от оценките на двамата оценители и се определя с точност до третия десетичен знак. При разлика в оценките над 0,50 (петдесет стотни) работата подлежи на арбитриране. Оценката на арбитъра не може да е по-ниска от най-ниската оценка на единия от оценителите.

 

Изпитът по славянски езици се провежда в рамките на изучавания в средното училище лексико-граматически материал. Целта на изпита е да се проверят езиковите знания и умения на кандидат-студентите. Изпитът е писмен с времетраене 4 часа. Той се състои от диктовка, комплексен езиков тест и преразказ.

Диктовката е с обем до 20 стандартни машинописни реда. С нея се цели да се провери правилното слухово възприемане на текст на съответния език и усвояването на правописните му правила. Текстът на диктовката се чете три пъти.

Комплексният езиков текст се състои от следните елементи:

- граматични упражнения, включващи основния граматичен материал;
- текст с обем около 15 машинописни реда, към които са зададени 5 въпроса, чиито отговор предполага правилно разбиране на текста;
- редакция на оригинален текст на български език с обем до 10 машинописни реда, в които са допуснати 10 правописни, граматически и пунктуационни грешки.
Текстът проверява степента на владеене на граматическия материал, както и умението на кандидатите да четат и разбират правилно текст на съответния език. Редактирането на текст на български език цели да се провери езиковата им култура на родния език.

Преразказът включва текст с обем до 1 стандартна машинописна страница, който включва умението на кандидатите да предадат цялостно и свързано съдържанието на два пъти прочетен текст.

Езиков материал

Кандидат-студентите трябва да са овладели практически следния езиков материал:
1. Съществително име. Род и число на съществителното име
2. Падеж на съществителните, прилагателните имена и местоименията
3. Глагол. Вид и време на глагола в съответния славянски език
4. Спомагателни и модални глаголи
5. Спрежение, лице и число на глагола. Инфинитив
6. Условно наклонение
7. Прилагателни и наречия. Степени за сравнение
8. Лични местоимения
9. Показателни, въпросителни и неопределителни местоимения
10. Видове изречения. Просто и сложно изречение
11. Части на изречението
12. Словоред

Методически указания

За успешното полагане на кандидат-студентския изпит се препоръчват следните форми на подготовка:
1. За диктовката е необходимо да се правят системни упражнения за парвилно писмено възпроизвеждане на слухово възприета реч.
2. За езиковия тест е необходимо да се правят упражнения за правилна употреба на съответните граматични форми. Подготовката за правилно разбиране на текст на съответния славянски език е препоръчително да включва самостоятелна работа с оригинални текстове на езика. Работата върху езиковия тест предполага и овладяване на основни умения за редактиране на българския текст.
3. За преразказа се препоръчват упражнения за точно възпроизвеждане на кратък текст на съответния език. Особено важно е точното отчитане на всички елементи от текста, без да се излиза извън рамките на разказаното в изходния текст.

Критерии за оценяване

1. Диктовка. За всяка правописна грешка оценката се намалява с 0,50. Повтарящите се грешки не се отчитат. При допускате на няколко правописни грешки в една и съща дума, те се броят като една грешка. За допусната пунктуационна грешка оценката се намалява с 0,25.
2. Комплексен езиков тест. За всяка допусната грешка оценката се намалява с 0,25.
3. Преразказ. За пропуснат елемент от сюжета или цяло погрешно конструирано изречение оценката се намалява с 1,00. За погрешно употребена дума или допусната граматическа грешка оценката се намалява с 0,50, а за правописна или пунктуационна грешка - с 0,25.
Общата оценка на изпита се формира като средноаритметично от оценките на неговите три елемента. При слаба оценка на единия от компонентите общата оценка е слаб (2,00).

Коментари

Влез, за да коментираш.