Софийският университет е домакин на Втората международна конференция "Университетът, културата и града" на Мрежата на европейските столични университети (UNICA). Тридневната конференция акцентира върху приложението на културното разнообразие в университетите и отварянето на научните изследвания и академичната култура към града и превръщането им във важен фактор в градския и културния живот.
Събитието бе открито от ректора на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков, който приветства всички присъстващи и отбеляза, че решението Алма матер да бъде домакин на конференцията не е изненадващо. Ректорът подчерта, че Университетът всяка година е домакин на над хиляда разнообразни културни събития, организирани съвместно с академични и културни институции, посолства и др. Всичко това несъмнено показва, че Софийският университет играе решаваща роля в развитието на културата на столицата и на национално ниво, подчерта проф. Герджиков.
По думите му, академичната общност високо оценява инициативата на УНИКА да подкрепя тематични годишни конференции, целящи да съдействат за връзката и обмена между университетите, местните институции и културните центрове.
Ректорът обърна внимание, че тази година конференцията се провежда само няколко дни след отбелязването на празника на българската просвета и култура и на славянската писменост. „24 май е един от най-важните и най-обичаните празници и ние сме горди, че сме запазили своето културно наследство и с приноса си за обогатяването на европейската и световната култура“, каза проф. Анастас Герджиков.
Ректорът обърна внимание на факта, че по време на Първата конференция „Университетът, културата и градът“ участниците са имали възможност да обсъдят въпроси за участието на университетите в културния живот и в оформянето на културните стратегии на градовете, както и за ролята на студентите като културни фактори. Основната тема на Втората конференция е ролята на университетите като градска културна институция, подчерта проф. Герджиков и добави, че това събитие събира различни участници в областта на културата: представители на академичната общност, хора от практиката и хората, вземащи решения по политиките. Той изрази убеждението си, че конференцията ще допринесе за по-доброто разбиране и взаимодействие между всички тях.
Ректорът обърна внимание на програмата на конференцията, която съдържа нови теми като сътрудничеството с градовете, взаимодействието между културните и академичните политики, университетските и културни фактори, ролята на културните изследвания за градовете и за университетите.
Проф. Анастас Герджиков изтъкна, че присъстващите ще могат да се запознаят с примери от столичните градове в Европа, а работните сесии ще дадат възможност на всички участници да обменят идеи, различни гледни точки и да споделят добри практики.
Ректорът благодари на Столичната община за възможността да приветства участниците в конференцията на археологическите разкопки на древния римски град Сердика, който е един от най-важните обекти на културното наследство в София. Проф. Герджиков отправи своята благодарност и към колегите си от Софийския университет и на съорганизаторите от УНИКА и Столичната община за усилията им за осъществяването на тази конференция.
„Бих искал да благодаря и на участниците, които ще изнесат доклади, за готовността им да изложат своята експертиза и да споделят професионалния си опит“, каза още ректорът и пожела на всички приятен и плодотворен престой в София и в Софийския университет.
Кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова приветства всички с добре дошли и изрази радостта си, че всички те – учени и интелектуалци, се събират в София, за да обсъдят важни обществени и културни въпроси, присъщи именно на университетите като Софийския университет.
В словото си г-жа Фандъкова отбеляза, че най-старото висше училище в България заема централно място както на картата на София, сред архитектурните забележителности в историческото сърце в града, така и в духовния и образователния живот на столицата ни. Тук е събрана голяма част от научния потенциал на града ни, а това е и най-голямото богатство на София, каза Йорданка Фандъкова и добави, че на Софийския университет се дължи подготовката на добре подготвени специалисти във всички области.
Кметът на София подчерта, че Столичната община се опитва да използва целия научен потенциал на университетите за доброто на града, а безспорно водещо място тук има Софийския университет. Йорданка Фандъкова разгледа ролята на Алма матер в три сфери – научния капитал на града и управлението на града (взаимодействието между научния потенциал и управлението на града); подготовката на образовани кадри и специалисти за всички сфери в икономиката на града и участието в обществения и културен живот на града.
В изказването си г-жа Фандъкова посочи примери за съвместните инициативи между Общината и Университета, които целят използването на научния потенциал на Алма матер за развитието на София като град на иновациите и знанието.
Връзките между Столична община и Софийския университет са дългогодишни и двустранни посочи кметът и отбеляза, че през 2013 г. двете институции са подписали Меморандум за сътрудничество, а през годините десетки студенти са работили като стажанти в различните сектори на Столична община.
Преподаватели от Университета участват в консултативния съвет към кмета на Столична община, където се разглеждат важни за града проекти в различни области. Представители на Софийския университет участват в разработването и обсъждането на Стратегията за интелигентна специализация на София – първата, разработена в страната, целяща столицата да се развива като зелен и иновативен град.
Съвместно с Гьоте институт и Алма матер Общината е изградила едно изключително плодотворно партньорство – Академия за мениджмънт в областта на културата, която от 2016 г. е и с международно участие, каза Йорданка Фандъкова и подчерта, че особено цени този проект, защото той дава възможност на много културни оператори да повишават своята компетентност, да развиват нови качества и умения, както и да се запознават с добри европейски практики.
Кметът благодари на ректора на Софийския университет проф. Герджиков за това партньорство и на проф. Александър Кьосев, който е активен участник в реализирането на проекта.
Йорданка Фандъкова отбеляза, че за насърчаване на младите учени в София ежегодно Столична община присъжда наградата „Млад учен на Софийския университет“. Тя отбеляза, че с екипа й активно подкрепят проекта „Майсторски класове за будители“ на Центъра за изследвания и иновации в неформалното образование към Софийския университет като са учредили и специална награда „Будители на годината-София“.
Кметът припомни, че в проведения наскоро 24-часов Хакатон са участвали представители на Факултета по математика и информатика и Стопанския факултет на Алма матер. На събитието участниците са предложили решения на част от проблемите на града чрез използването на технологиите.
Йорданка Фандъкова пожела на всички участници успешна работа и изрази убеждението си, че София и Софийският университет могат да представят на конференцията редица добри инициативи и практики, които да бъдат споделени с колегите от останалите столични университети в Европа.
„София и Софийския университет вече повече от 100 години пазят духа на града като развиващ се, амбициозен в своите цели, стъпил здраво на хилядолетната си културна история град, но и град на младите хора, град на иновативните решения“, каза кметът Йорданка Фандъкова и добави, че заедно ще продължават да работят по редица иновативни практики и нови идеи.
Присъстващите бяха поздравени и от заместник-ректора на Университета „Нова“ в Лисабон Жоао Сагуа и председателя на организационния комитет на конференцията на УНИКА „Университетът, културата и градът“ Франсиско Карамело.
Събитието е продължение на първата конференция на УНИКА „Университетът, културата и градът“, проведена в Университета „Нова“ в Лисабон през май 2016 г. В конференцията ще вземат участие учени, изследователи, представители на различни институции, които имат опит и интерес към темата „Университетът, културата и града“. По време на събитието участниците в различните дискусии ще разгледат както теоретичните, така и практическите въпроси на връзката между университетите и градския живот.
Конференцията продължава до 31 май с доклади и дискусии. Програмата на конференцията можете да видите тук .