Начало / Университетът / Самостоятелни звена / Университетски ботанически градини / Проекти

   

PLANTSCAFE

В периода 2006 – 2008 г. УБГ София и Варна бяха партньор в проект, финансиран от ЕС, чиято цел беше да се разработят учебни модули, фокусирани върху значими теми, свързани с растителния свят – от ролята на растенията за съществуването на живота на Земята, през опазване на редки и застрашени видове, мястото на различни части от растенията на трапезата ни, както и взаимовръзката на растителното царство и човека, запазени в традициите и обичаите.

 

BIG PICNIC

Екипът на проекта Big Picnic включва деветнадесет организации-партньори: ботанически градини, университети, научни институции, както и международна неправителствена организация. Координира се от Световния съвет на ботаническите градини (BGCI), базиран в Лондон.

Проектът насърчава сътрудничеството и разговор за изграждане на общественото разбиране на проблемите на сигурността и качеството на храните и позволява възрастни и млади хора да изразяват своите възгледи към вземащите решения.

Партньорите разработват набор от пътуващи изложби, активни занимания, научни кафенета и събития, с цел генериране на диалог и сътрудничество с местната общност, споделяне на идеи и насърчаване на активност. „Големи пикници” се проведоха в 12 страни в Европа и една в Африка.

 

HEI PLADI

HEI PLADI е тригодишен проект, подкрепен по програмата Еразъм+. Координатор на проекта е Университета в Молизе, Италия. Участници в него са още: Университета в Каляри, Италия, Университета на Малта, Ботаническата градина към Полската академия на науките - център за опазване на биологичното разнообразие в Повсин, Средиземноморски агрономически институт Ханя, Гърция, Университета на Лисабон, Португалия, както и Университетски Ботанически градини, България.

 

INQUIRE

INQUIRE е тригодишен проект, фокусиран върху откривателското учене (IBSE), в който участват 17 партньори от 11 европейски страни. Проектът се финансира от Европейския съюз по 7та рамкова програма. Четиринадесет ботанически градини участват в проекта и всяка от тях разработва едногодишен курс за обучение на учители по откривателско учене с подкрепа от страна на организацията Botanic Gardens Conservation International (BGCI) и два много уважавани университета -- Кингс колидж Лондон (King's College London), Обединеното Кралство и Бременския университет, Германия. Курсовете на INQUIRE ще са вдъхновяващи и ще обучават стотици учители и обучители, като по този начин ще достигат до хиляди деца. Съдържанието на курсовете ще е съсредоточено върху загубата на биоразнообразие и изменението на климата, които са признати от научния свят като основните глобални проблеми на 21 век.

 

ПРОЕКТ „ТРАНСГРАНИЧНО ГРАДИНСКО ИЗКУСТВО ПО ЧЕРНОМОРИЕТО” MIS-ETC Code 697

Проектът „трансгранично градинско изкуство по черноморието” MIS-ETC Code 697, координиран от общината в Текиргьол, е финансиран чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013, приоритетна ос 3.

Проектът има за цел да развие трансграничния туризъм чрез разнообразяване на природните и културните обекти в районите на град Текиргьол, Румъния и град Балчик, България, чрез модернизиране на Университетската ботаническата градина в Балчик, България. Едновременно с това, проектът цели насърчаване на съвместните трансгранични инициативи и стратегии в областта на туризма. Проектът се развива в периода период 13.07.2013 – 31.12.2015 г.

 

НОВ ДЕНДРАРИУМ НА УНИВЕРСИТЕТСКИ БОТАНИЧЕСКИ ГРАДИНИ В СОФИЯ

Създаването на Дендрариум в "Учебно – експериментална база” на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ е замислено и осъществено като естествено продължение на дейността на Университетски ботанически градини – гр.София. Дендрариумът е изграден през 2014 г. на площ от 7215 кв.м. по проект на ландшафтни специалисти от Университетски ботанически градини – гр. София и с финансовата подкрепа на Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Целта на проекта е да се отгледат и експонират при контролирани условия толкова видове дървета, колкото климатичните условия и площта на Дендрариума позволяват, както и да се създадат предпоставки за подпомагане и популяризиране на биологичното разнообразие.