Често срещано, погрешно схващане за упражненията е, че трябва да са интензивни, за да бъдат ефективни. Въпреки, че няма съмнение, че високо-интензивните кардио натоварвания са от полза, чудесното при ниско-интензивните интервални тренировки е, че те могат да помогнат за подобряване на цялостното здраве и физическото състояние (фитнес) по по-нежен и достъпен начин.
Всъщност, кардио упражненията с ниска интензивност са включени във всяка от високо-интензивните програми. Те са лесни за изпълнение и са в рамките на зоната на комфорт на повечето хора – което ги прави идеалният фитнес стил за начинаещи, или да помогнат на тези, които са си взели дълга почивка от упражнения, да се движат отново.
При кардио тренировките с ниска интензивност се работи с интензивност между 57%–63% от максималната пулсова честота обикновено за 30 минути или повече. Максималната пулсова честота (МПЧ) се определя по формулата:
МПЧ = 220 - възрастта
Тяхното предимство пред високоинтензивните кардио тренировки е, че те осигуряват всички сърдечно-съдови ползи от упражненията, без да стресират ставите, защото при тях се избягва упражненията да се изпълняват с летежна фаза (подскоци).
При ниска или умерена степен на натоварване, тялото функционира предимно аеробно, т.е. използва кислород, за да осигури енергията, необходима за физическата активност. Няма задъхване, мускулите са добре снабдени с кислород, а тялото не е прекомерно стресирано. Изразходването на калории се случва с течение на времето и тялото започва да черпи от мазнините, за да произвежда енергия, но след като запасът от въглехидрати е изчерпан (средно след 45 минути упражняване). Основният недостатък на аеробното натоварване се корени в свойството на организма да се адаптира, което означава, че след време за да се поддържа същата ефективност, тренировката ще трябва да продължава все по-дълго и по-дълго. По време на НИИТ, мускулите разчитат на енергия от комбинация от кислород, въглехидрати и мазнини. С течение на времето тялото става по-ефективно при използването на тези енергийни източници - което означава, че човек ще може да работи физически за по-дълги периоди от време.
Ползите от НИИТ:
- помагат за укрепване на сърцето, белия дроб, мускулите и костите — точно както високо-интензивните тренировки;
- успокояват нервната система, което води до по-добър сън след тренировка;
- осигуряват прилив на ендорфин, което води до подобряване на настроението;
- поради по-ниското и деликатно натоварване, причиняват по-малко скованост, болка или травми;
- помагат за управление или предотвратяване на рисковете за здравето, включително високо кръвно налягане, диабет и сърдечни заболявания;