През изминалата седмица Софийският университет отвори вратите на две от базите си за настаняване на бежанци от Украйна. Алма матер работи в сътрудничество с Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“.
Във фоайето на Университетската библиотека е представена изложбата „Строг жрец в храма на науката“, посветена на 140-годишнината от рождението на проф. Стоян Романски. Експозицията е подготвена от екипа на библиотеката и представя научната и преподавателска дейност на големия учен.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, 70 бакалаври и магистри от випуск 2021 г. получиха дипломите си за завършено висше образование. Двама от тях са пълни отличници.
Ръководител на проекта EXO-RESTART, подкрепен от Фонд „Научни изследвания“, програма ВИХРЕН-2021, е д-р Трифон Трифонов, който е сред водещите световни изследователи в областта на анализа на екзопланетни системи.
Студентският съвет на Софийския университет, с подкрепата на ректорското ръководство, създаде канал в електронната система за обучение Мудъл, в който са записани всички студенти и докторанти, граждани на Украйна, обучаващи се в университета.
Софийският университет започна да настанява бежанци от Украйна в две от своите бази – Творческия дом в Китен и част от общежитието на Департамента за информация и усъвършенстване на учители (ДИУУ) в София.
Ние, долуподписаните преподаватели и служители от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, категорично осъждаме бруталната военна агресия на диктаторския режим на Владимир Путин срещу суверенна Украйна и украинския народ.
Центърът за психологическо консултиране и изследвания към Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ съвместно със Студентския съвет организира група за психологическа подкрепа на всички студенти, засегнати от социално-травматичните събития в Украйна.
Самостоятелната изложба „Пространство – материя“ на доц. д-р Добрин Атанасов от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата беше представена на уеб сайта на проект „ЕКО-арт/АРТ-еко“.
В Аулата в Ректората на Софийския университет ректорът проф. Анастас Герджиков връчи отличието „Знак за качество“ за 2021 г. в категория „Успешна промяна“ на доц. Първан Първанов, декан на Факултета по математика и информатика. Номинацията бе издигната от Факултетния студентски съвет на факултета. В края на 2021 г. в категория „Устойчиво развитие“ отличието бе присъдено на Центъра за интердисциплинарни изследвания и иновации в неформалното образование към Факултета по педагогика. Номинацията бе издигната от Катедра „Социална работа“ към факултета. В категория „Значима иновация“ – не бе присъдено отличие.
Една от дългогодишните инициативи на EPSO (European Personnel Selection Office) е мрежата от студентски посланици на EU Careers , които помагат да бъде повишена осведомеността относно възможностите за кариера в институциите на ЕС.
Успешно завършиха дейностите по проект „Дизайн и експериментално валидиране на химерни антисенс олигонуклеотиди като антибактериални агенти“ (договор ДН13/14/20.12.2017 г. с ФНИ). Проектът е с ръководител проф. Роберт Пенчовски от Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и е подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Радослав Спасов от Историческия факултет изнесе лекция на тема „Васил Левски – познатият и непознатият“.
Стартирането на първия етап от незвисимото кандидатстване и подбор по Програмата за обмен преподаватели завърши успешно. Поради големия интерес към инициативата и отличните кандидатури, Съвместната комисия за подбор взе решение да одобри всички, които отговарят на условията от поканата.
Във Физическия факултет на Софийския университет бе открита нова учебна Лаборатория по автоматизация на проектирането в електрониката (Electronic Design Automation Lab, EDA Lab) във връзка с разширяване на възможностите за обучение на специалностите „Компютърно инженерство“, „Инженерна физика“ и „Комуникации и физична електроника“ към факултета. С това Софийският университет затвърждава високото ниво на обучение в областта на компютърното инженерство и електрониката и разширява сътрудничеството с водещи индустриални партньори.
Посланикът на Франция в България г-жа Флоранс Робин се срещна с представители на Консорциум „Дигитална Медицина“ в посолството на Франция в София с цел обсъждане на възможностите за сътрудничество с френски институции, компании и университети в областта на дигиталната медицина.
В Централното фоайе на Софийския университет бе открита фотоизложба, представяща сътрудничеството в изследването на Антарктида между България и Аржентина. След официалното откриване, в заседателна зала 1 на Ректората бе подписано споразумение за сътрудничество между Българския антарктически институт и Националната антарктична дирекция на Министерството на външните работи на Република Аржентина.
Университетският театър „Алма Алтер“ ще представи всички свои постановки от програмата "Българска класика" в новия подкаст канал "Гласът на нашите корени" под формата на радио театър. Първият епизод "Албена" вече е факт.
На церемония, която се проведе в Аулата на Софийския университет, бяха наградени победителите в конкурса „Нужни ли са ни зелени финанси“. Конкурсът бе организиран от Българската банка за развитие и Стопанския факултет на Софийския университет. Даден бе старт и на съвместната им инициатива „Академия за устойчиви инвестиции и финанси“, която дава шанс за по-добро кариерно развитие на българските студенти в областта на устойчивото развитие и финансите.
За наградите могат да кандидатстват студенти с българско гражданство, обучаващи се у нас и в чужбина.
Софийският университет бе домакин на отбелязването на Международния ден за отдаване на почит към паметта на жертвите на Холокоста. Събитието се проведе в Аулата в Ректората, а в Централното фоайе е представена изложбата How was it Humanly Possible? на Световния център за възпоменание на Холокоста Яд Вашем.
На заседание на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проведено на 26 януари 2022 г., бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2022 г. – Правилник и график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии. Балообразуването за специалностите в Алма матер беше прието на заседание на Академичния съвет, проведено на 27 октомври 2021 г.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава за кончината на проф. дфн Ани Атанасова Гергова, ръководител на катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“ при Философския факултет в периода от 1992 до 1999 г., председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (от 2000 до 2002 г.) и преподавател в областта на историята на книжовната култура.
Опелото ще бъде отслужено на 29.01.2022 г. от 12.15 часа в храм "Преображение Господне"- Лозенец - ул. "Ралица" № 2, гр. София.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет беше открита фотоизложба и бяха наградени победителите в националния конкурс „Занаятите не се предават. Шапки долу!“.
В деня след като държавният глава Румен Радев положи клетва пред Народното събрание в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе публична дискусия с президентите Георги Първанов (2002-2012) и Росен Плевнелиев (2012-2016). Събитието, организирано от Студентския клуб на политолога към Софийския университет със съдействието на Студентския съвет, се проведе под надслов „Ролята на политическото слово на държавния глава“.
Във Велико Търново се проведе първата пресконференция по проект BG05M2OP001-2.016-0003-C01 „Модернизация на Национален военен университет "В. Левски"- гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски"- гр. София. Бюджетът е в размер на 1 963 234 лв. Ръководител на проекта от страна на Националния военен университет е доц. Ваня Димитрова, координатор е зам.-началникът на университета полк. Николай Урумов, а от страна на Софийския университет е проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет.
В Националния студентски дом бе открита изложбата на Адам Фекете „Обещание“. Младият автор е студент във Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 81 години почина авторитетният български учен проф. д.ик.н. Нансен Бехар, дългогодишен преподавател в Стопанския факултет.
Поклонението ще се състои на 21 януари 2022 г. от 14.30 ч. в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
По случай Световния ден на логиката на 14 януари 2022 г. се проведе съвместно заседание на Семинара по алгебра и логика на Института по математика и информатика на БАН, на Семинара по математическа логика на Факултета по математика и информатика на Софийския университет, на Семинара по логика на Института по философия и социология на БАН и на Секция „Изкуствен интелект и езикови технологии“ на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава за кончината на проф. Димитрина Нанева, дългогогишен преподавател в Геолого-географския факултет на Алма матер.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава за кончината на проф. д-р протопрезвитер Николай Стефанов Шиваров, ректор на Духовната академия „Св. Климент Охридски“ (сега Богословския факултет) в периода 1981 до 1989 г и дългогодишен преподавател в областта на Свещеното Писание на Стария Завет, библейската археология и херменевтика.
Опелото ще бъде отслужено в събота, 8 януари 2022 г., в храм „Преображение Господне“, от 13:30 ч. в гр. София.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че почина проф. дхн Добри Лазаров, дългогодишен преподавател във Факултета по химия и фармация на Алма матер.
Поклонението ще се състои на 7.01.2022 г. от 13.00 ч. в църквата "Св. Седмочисленици" в гр. София.
В края на 2021 г. Катедрата по испанистика и португалистика към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет бе наградена с отличието „Обединител на култури“ на Деветото издание на ежегодния журналистически конкурс „Светове и цветове” – 2021 на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България (СИЖБ).
Екип от специалност „Философия“ на Философския факултет започна разработване на онлайн речник по философия – Thesaurus. Sofia University Dictionary of Philosophy.
Проектът „Сближаване чрез езика“ е разработен от доц. д-р Бисерка Велева от Катедра „Западни езици“ във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет по предложение на Министерството на външните работи на Република България за отпускане на безвъзмездна финансова помощ от страна на България на различни институции в Азербайджан.
На 20 декември в галерия „КО-ОП“ в София бе открит IX форум „Малки графични форми“. Националната изложба се провежда ежегодно и отразява творческите търсения както на утвърдени, така и на млади автори. Изложбата е една от най-популярните изяви на секция „Графика и илюстрация“ към Съюза на българските художници и по традиция се провежда в края на годината.
На среща в Софийския университет Управителният съвет на Съвета на ректорите на висшите училища в Република България и Националният браншов синдикат "Висше образование и наука" при КНСБ обсъдиха субсидията за издръжка на обучението и политиката по доходите на преподавателския и непреподавателския състав като част от националната политика за повишаване на размера на работните заплати в отрасъл образование във връзка с обсъждането на проекта на Закон за държавния бюджет за 2022 г.
На 16-ти и 17-ти декември се състоя онлайн конференцията „Над него ден изгрява“, или за образа на Слънцето в българската литература и фолклор“. На откриването доц. д-р Бойко Пенчев, декан на Факултета по славянски филологии, коментира значението на научните форуми за поддържането на „живеца в академичната литературоведска общност“, а също и успешността и перспективността на имагологията като подход както за различните изследователски полета, така и за преподавателската практика.
Творби на проф. дн Лаура Димитрова и доц. д-р Снежина Бисерова от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата са сред селектираните за международната изложба “LIMITLESS”, представена в галерия “Florence Contemporary Gallery” във Флоренция, Италия.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ чрез Центъра по компетентност „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ участва в проект по Хоризонт 2020 на тема „Preventing Recalcitrant Organic Mobile Industrial chemicalS for Circular Economy in the Soil-sediment-water system“, PROMISCES, по конкурсна процедура към Зелена сделка LC-GD-8-1-2020, „Иновативни, системни решения за нулево замърсяване за защита на здравето, околната среда и природните ресурси от устойчиви и подвижни химикали“. Проектът е на обща стойност 12 милиона евро и официално стартира на 1 ноември 2021 г.
За шеста поредна година на официална церемония бяха връчени Академичните оскари, с които се отличават българските университети. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, представители на академичните среди и на бизнеса, които обсъдиха възможностите как могат да си бъдат взаимно полезни.
Уъркшоп със заглавие Лексикалното и неподвижното словно ударение: представяне, възпроизвеждане и перцепция, организиран от екип на Софийския университет и Университета в Саарланд, беше одобрен за представяне на 55-та Годишна среща на Европейското лингвистично общество.
Катедрата по арабистика и семитология към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза тази година 18 декември, обявен от ЮНЕСКО за Международен ден на арабския език, с поредица от събития, които в условията на пандемията бяха проведени в онлайн среда.
Годишната научна конференция с международно участие на Българското геологическо дружество „Геонауки 2021“ се проведе онлайн на 9 и 10 декември в Ректората на Софийския университет през платформата MS Teams.
Проф. дн Лаура Димитрова и проф. д-р Стефан Алтъков от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет участват в международната изложба „Luna 1“ в галерия “Gil”, Краков, Полша. Изложбата е посветена на 100-годишнината от рождението на писателя Станислав Лем и e открита на 17 декември 2021 г.
На 16 декември 2021 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и най-голямата банково-застрахователна група в България - КВС Груп подписаха договор за сътрудничество.
През 2021 година се честват 880 години от рождението на Низами Гянджеви – изтъкнат поет и мислител на азербайджанската и световната литература, един от най-големите поети на средновековния Изток.
На 15 декември 2021 г. онлайн се проведе VI Студентски конкурс по украински правопис, организиран от Катедрата по славянско езикознание във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с подкрепата на посолството на Украйна в Република България.
От следващата академична учебна 2022/2023 година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ разкрива нова бакалавърска програма „Анализ на данни“. Програмата ще бъде част от специалностите във Факултета по математика и информатика в професионално направление 4.5 Математика. Студентите ще се обучават в редовна форма в продължение на осем семестъра. Приемът ще се осъществява по избор с оценка от държавен зрелостен изпит по математика, по информатика или по информационни технологии или с оценка от кандидатстудентски изпит по математика.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с научен семинар бе отбелязана 30-годишнината от подписването на Мадридския протокол. Събитието бе съпътствано от изложбата "България и Испания, приятели в Антарктида", разположена в Централното фоайе в Ректората.