Изследване на физическото развитие на студентите от Софийския университет “Св. Климент Охридски"
Научният проект “Изследване на физическото развитие на студентите от Софийския университет “Св. Климент Охридски” се базира на научно-изследователската работа на специалистите по различните спортни дисциплини, включени в програмата за обучение от Департамента по спорт на СУ “Св. Климент Охридски”.
Физическото развитие е процес на изменение на морфофункционалните признаци на организма на човека в продължение на неговия живот (онтогенезис). Най-често това понятие се използва във връзка с измененията на външните размери и масата на тялото, които се измерват и се оценяват с антропометрични и биометрични показатели: ръст, тегло, гръдна обиколка и др. Научните наблюдения и обобщаването на практиката показват, че физическото развитие на човека е биосоциален процес, подчинен на влиянието на две взаимосвързани програми – онтогенетична и социална, които комплексно въздействат върху индивида.
Понятието “физическо развитие”, включва в себе си всички антропометрични показатели на личността, както и основните физически показатели за сила и издръжливост. Изследването на всички тях ще доведе до придобиване на цялостна представа за физическото и здравно състояние, които да бъдат използвани като насоки и препоръки за бъдещо развитие на студентската младеж.
Според Световната здравна организация здравето е „състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не само отсъствие на болест и инвалидност”. Какво е общото здравословно състояние на учащата се младеж в най-елитното висше училище? Този въпрос не е задаван дълго време. Последното проучване по проблема в Алма Матер е през 1976 г., което естествено не показва актуалното физическо, респективно здравословно развитие на обучаваните в Университета студенти.
Цел: Научният колектив си поставя за цел да проучи, обобщи и разкрие актуалното физическото развитие на студентите в СУ „Св. Климент Охридски”, като висше училище с неспортна насоченост.
Задачи: За целите на научното изследване, авторският колектив предлага конкретни тестове и нормативи за проверка на физическото развитие, здравословното състояние, самочувствието и отношението на студентите към заниманията със спорт. Базата данни ще бъдат сравнени, обобщение и анализирани с проведени такива по света и у нас със съответните препоръки за практиката.
Хипотеза: Изследователският колектив твърди, че студентите, които се занимават със спорт по време на следването си в Университета са с по-добро физическо развитие и съответно здравословно състояние от неспортуващите си колеги.
Авторският колектив е убеден, че обобщенията и теоретичните изводи от проекта ще дадат цялостна представа за здравословното състояние и отношението на студентите към спорта, като учебна дисциплина в Университета и като средство за подобряване на физическото развитие и здравето и повишаване на емоционалните и психически аспекти на младата личност.
__________________________________________________________
Ключови думи: студенти, спорт, физическо развитие, здравно състояние