На тържествена церемония в Аулата в Ректората 61 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Богословския факултет на Софийския университет получиха дипломите си за завършено висше образование. 17 от тях са с отличен успех.
Тържеството бе открито от заместник-декана на Богословския факултет проф. д-р Павел Павлов. „Който се надява на Господа, е като планината Сион, няма да се помръдне, той пребъдва вечно“, започна словото си той и обръщайки се към абсолвентите, заяви, че те са изкачили стълбите на най-високото академично здание в нашата страна – Софийския университет.
„Избрахте това да стане в Богословския факултет и по този начин се образовахте с истинския образ на нашия Господ Исус Христос“, каза деканът. Той сподели, че от известно време не го напуска текста от последното Неделно евангелие за евангелския богаташ – думата богатство и богат е със същия корен като думата Бог.
„Ние сме богати, когато сме с Бога. В Евангелието е казано: където е съкровището ви, там е и сърцето ви. Вие придобихте това най-важно съкровище – образа и знанието, богопознанието за нашия Господ“, каза още деканът. Той пожела на абсолвентите Господ да им дава вяра, сили и кураж, за да може да приложат наученото в Алма матер за по-доброто на България.
Дипломантите, техните преподаватели и близки бяха поздравени от ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев. Той не скри вълнението си, че участва за първи път в церемонията по връчването на дипломите в Богословския факултет и подчерта, че за него това е привилегия и чест и от името на академичната колегия да поздрави успешната стъпка на абсолвентите в техния житейски път.
Ректорът припомни, че неотдавна чествахме 100-годишнинита от създаването на Богословския факултет в Софийския университет. По думите му това означава, че съвремието и модерните времена са си дали сметка, че знанието трябва да върви с вярата. Че едното не противоречи на другото. Че до важните, съкровените неща, тайните на нашия живот може да се стига по различни пътища, единият от които е вярата.
„За нас подготовката, която получавате, е изключително важна, защото в днешно време виждате как омразата зае трайно територия в нашето общество. Обществото ни е болно, заразено е от вируси, които идват заедно с модерните времена. Много се надявам, получавайки вашата диплома тук, ако продължите професионалния си път в полето на вярата, да помогнете да се излекуваме като общество от тази завист, омраза, натрупани противоречия, които всеки ден ни раздират и все повече ни отдалечават един от друг“, каза ректорът. Той допълни, че една от големите беди на съвремието ни е, че подценихме дадените ни сетива. Ние много повярвахме на това, което ни разказват непрекъснато през телефоните ни, през съвременните средства за комуникация какво е светът, какво е той.
„Започнахме да взимаме наготово тази картина и това не е добре, защото това подменя нашата същност, нашето усилие да опознаем, да прозрем истинския свят, истинския път, който трябва да ни води напред“, подчерта проф. Вълчев. Той обърна внимание на няколко важни неща – на първо място – знанието и вярата освен отдаденост искат и много труд. Проф. Вълчев отбеляза, че днес на много млади хора е внушено, че успехът трябва да дойде бързо, да бъдат успешни на всяка цена, да стигнат бързо до желани професионални позиции. А това не е така. Истинският професионалист се доказва чрез труда си.
„Това усилие да ни се внуши, че непременно трябва много бързо да стигнем до успеха, отключи процеси, които не са добри. Защото някак гордостта надделя над смирението. Някак мечтите много бързо започнаха да се превръщат в химери и ни потискат, вместо да ни вдъхновяват и да откриват пътища пред нас“, посочи още проф. Вълчев в словото си. Нека и с помощта на вярата, и с помощта на познанието да намерим нашите съвременни общи каузи, нека да концентрираме обществена енергия там, призова ректорът и изрази надеждата си, че абсолвентите ще спомогнат обществото ни да тръгне в тази посока.
Накрая той обърна внимание на моментите, които понякога ни сломяват. Тогава трябва да намираме сили да протегнем ръка за помощ, да проявим съчувствие, състрадание, милосърдие. „Бъдете живи и здрави, вървете мъдро напред, гордейте се с това, което постигнахте, но внесете своя принос за хармонизирането на нашия объркан съвременен свят“, призова ректорът и обяви випуск 2024 г. на Богословския факултет за завършил.
От името на абсолвентите слово произнесе отличникът на випуска Васил Дечков. Той заяви, че днес е ден, в който поглеждат назад към всички усилия и успехи, които са постигнали заедно през годините на обучението им в Богословския факултет „Това е време за благодарност и размисъл за пътя, който извървяхме, за предизвикателствата, които преодоляхме, и за знанията, които придобихме и споделихме помежду си.
Всеки един от нас знае за ценността на богословското образование, което ни води към извисяване на личността - една от основните цели на богословието“, подчерта Васил Дечков и отправи благодарност към преподавателския състав, който ги е научил да разглеждат академичното образование не като самоцел, а като помощно средство, което да ги насочва към по-висше духовно разбиране и към спасение.
„Както ни учат св. Паисий Светогорец и св. Козма Етолийски, културата сама по себе си е прекрасно нещо, но тя ще завърши с катастрофа, ако не е съпроводена с духовност. Св. Паисий казва: „Културата е хубаво нещо, но за да има полза от нея, е нужно да си „окултурим“ и душата.“ Архим. Серафим Алексиев добавя: „Душевността без истинска духовност не е достатъчна за създадения по Божий образ човек. Душевните му заложби, колкото и високи поначало, могат да се изродят, както се и израждат, когато бъдат откъснати от Бога и от Неговата света воля“, припомни в словото си отличникът и подчерта, че образованието им не се състои само в правилното познаване на вярата, но и в живеенето по нея. За истинска духовност ни трябват две криле - правилната вяра и животът, живян според вярата, каквото е учението на светите отци, подчерта още той. Васил Дечков отбеляза още, че изправени пред света, завършващите имат отговорността да разпространяват вярата и да възприемат просветата и апологетиката като част от тяхната мисия.
„Пътят пред нас е изпълнен с отговорности и възможности да служим на Всевишния, на обществото, на нашите ближни. Завършването ни днес е следствие от труд, вяра и подкрепа. Благодарим на нашите преподаватели за тяхната отдаденост и знания, които ни преподадоха, както и на нашите семейства и приятели, които ни подкрепяха и вярваха в нас“, каза още абсолвентът и изказа благодарност към ръководството на Богословския факултет, на проф. Павел Павлов, който пое грижата за неговото развитие, на духовниците за тяхната богословска проницателност и духовни напътствия, на преподавателите от катедрата по практическо богословие, които са му помогнали за по-добро усвояване на любимото му източно църковно пеене и практическото му прилагане, както и на всички от администрацията на факултета. Васил Дечков специално изрази благодарност и към своята годеница Славяна за подкрепата й в продължение на цялото му следване.
„Нека продължаваме да се стремим да бъдем светлина и вдъхновение за всички около нас, следвайки истината, любовта и духовната мъдрост, която нашето обучение ни даде. Както казва Христос на апостолите: „Вие сте светлината на света“ (Мат. 5:14). Така и ние да подражаваме на техния подвиг!
Благодаря Ви и на всички желая успех и благословение в бъдещето. Да си припомним думите на незабравимия отец Георги от село Жегларци: „Негови [Божии] сме!“
Празничният ден продължи с връчване на дипломите.