В зала „Дом на Европа“ в Представителството на Европейската комисия в България се проведе заключителната конференция по проект BG05M2OP001-2.016-0018 „Модерн-@“: Модернизация в партньорство чрез дигитализация на Академичната eкосистема”, финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
В проекта, чийто координатор е Софийският университет „Св. Климент Охридски“, участват осем български университета и двадесет асоциирани партньорски висши училища от чужбина, както и три национално представени организации на бизнеса: Българска търговско-промишлена палата, Българска стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Събитието беше модерирано от доц. Силвия Цветанска, член на управленския екип и координатор Управление на качеството по проекта. Тя поздрави всички присъстващи и им благодари за активността и съпричастността при изпълнение на проектните дейности. „Всеки проект има смисъл, ако има продължение, ако има устойчивост и ако тези екипи, които създадохме заедно, продължат да съществуват“, отбеляза доц. Цветанска и допълни, че проектът, по който работят всички заедно е голям, амбициозен, с ясно изразено европейско измерение и със сигурност ще повлияе на системата за висше образование у нас. Доц. Цветанска изрази надеждата си, че проектът ще даде вдъхновение за още нови и споделени магистърски програми.
При откриването на заключителното събитие участниците бяха приветствани от проф. дхн Георги Вайсилов, Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, която координира работата по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ – финансирала проекта.
Той поднесе поздрав към Софийския университет, като координатор на проекта и към останалите включени университети и партньорски организации. Той подчерта, че това е един от най-добрите проекти, който работи в областта на модернизацията на българското висше образование. Проф. Вайсилов говори и за различните процедури, насочени към висшите училища и посочи, че се предвиждат нови такива. Той пожела успех и изрази увереността си, че работата на всички ще бъде полезна и успешна.
Проф. д-р Елиза Стефанова, ръководител на проект „Модерн-@“, представи постигнатите резултати. Тя посочи, че проектът е започнал през лятото на 2021 г. и въпреки предизвикателствата, свързани с пандемията от Ковид-19, работата е организирана успешно. Проф. Стефанова подчерта, че при създаване на проекта идеята е била да обединят усилията си като преподаватели, като фирми и организации от бизнеса, за да предоставят образование, което е важно за обществото. В изказването си проф. Стефанова представи постиженията по всички проектни дейности. Като основно постижение на проекта тя изтъкна изградената партньорска мрежа и развитото умение на партньорите от висшите училища и от работодателските организации да говорят на общ език.
Проф. Стефанова подчерта, че миналата година са били записани и първите студенти в новосъздадените споделени програми, а вече има и първите дипломирани студенти по тях, което показва, че направеното по проекта ще има устойчивост.
Програмите са в три приоритетни области: педагогически, природо-математически и технически науки, В рамките на проекта е изградена облачна академична екосистема, която дава възможност на преподавателите да споделят дигитално съдържание.
Работната програма на заключителната среща продължи с презентация на д-р Томчо Томов от Българската стопанска камара за ролята на компетентностните модели при създаване на програмите по проекта. След това проф. Мария Нишева-Павлова от Софийския университет представи съвместната бакалавърска програма „Анализ на данни“, създадена съвместно с Техническия университет - София. Интерес предизвика представянето на магистърската програма „Медицинска физика“ от доц. Красимир Митев от Софийския университет и партньорите от Пловдивския университет. В последвалите презентации на представителите на бизнеса беше засегната темата за необходимостта от нови умения и навлизането на нови професии на пазара на труда. От името на работодателските организации говориха г-жа Беата Папазова от Българската търговско-промишлена палата и г-жа Росица Стелиянова от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Доц. Николина Николова и партньорите от ЮЗУ, ШУ, ТрУ и Университета „Асен Златаров“ - Бургас представиха магистърските програми в областта на математиката, информатиката и информационните технологии, а проф. Мадлен Данова засегна темата за съвременната методическа подготовка на бъдещите учители по повод на представянето на магистърската програма „Дигитални компетентности в чуждоезиковото обучение“. Специален гост на форума беше д-р Фотини Толуди от Аристотеловия университет в Солун – асоцииран партньор по проекта. Тя говори за ползите от международно партньорство и проведените специализации на преподаватели
По проекта е създаден междууниверситетски и междуфакултетски виртуален център в подкрепа на подготовката на учители, който беше представен от проф. Румяна Пейчева - Форсайт.
Събитието приключи със заключителна дискусия, водена от проф. Васил Маринов – функционален ректор на Софийския университет и член на управленския екип по проекта. В дискусионен формат бяха обсъдени научените уроци, актуалните въпроси и бъдещите ориентации за съвместна работа след приключването на проекта.
Споделеното мнение от всички участници във форума потвърди успешното постигане на целите на проекта и високата добавена стойност на създадените съвместни програми. Като полезни и необходими бяха оценени проведените обучения за преподаватели и студенти, както и разработените електронни ресурси за обучение.
Част от магистърските програми бяха представени по атрактивен начин чрез постерни презентации и видеоклипове.
Видео представяния на магистърска програма „Обучението по гражданско и интеркултурно образование в средното училище“ :
Видео представяне на специалност „Анализ на данни“ (ОКС „Бакалавър“):