Начало / Новини / Новини и събития / Студентското предприемачество и иновациите - фокус на Европейския ден на предприемача - 2024

   
Студентското предприемачество и иновациите  - фокус  на Европейския ден на предприемача - 2024

Събитието се проведе на 7 ноември 2024 г. в Дома на Европа в София с основна тема: „Иновации и предприемачество“. Форумът бе организиран от Центъра за трансфер на технологии към Научноизследователския сектор (НИС) на Софийския университет с подкрепата на Innovation Starter и Стопанския факултет на Университета.

„Радвам се, че днес в залата освен основателите на този форум присъстват много студенти и ученици. Защото събития като това играят основна роля в изграждането на предприемаческа култура сред студентите и докторантите на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Нашият университет е класически университет, който в пълния смисъл на думата е и изследователски университет. При нас всеки преподавател е и откривател. В такава интересна среда всеки студент и преподавател имат възможност да разгърнат своя творчески и предприемачески потенциал, а това е формула за успех в бъдещето“, заяви акад. Тони Спасов, заместник-ректор по научно-изследователска и научна проектна дейност на СУ „Св. Климент Охридски“ по време на откриването на 22-ото издание на Европейския ден на предприемача (ЕДП).

Тони Спасов

Форумът бе открит от инж. Божил Добрев – директор на НИС при Софийския университет, който в приветствието си към участниците припомни, че това е най-старият форум за насърчаване на студентското и младежкото предприемачество в България.

Божил Добрев

„Това събитие се провежда за 22-и път и за наша голяма радост се разпознава от участниците, които както виждаме са предимно млади хора, като значимо и полезно. В последните десетина години, откакто Европейския ден на предприемача се организира от Центъра за трансфер на технологии, събитието промени формата си, но остана все така разпознаваемо и полезно. Обръщайки се назад във времето, не мога да не изкажа и личната си благодарност към проф. Румен Николов, който постави началото на това събитие“, допълни Божил Добрев.

Кръгла маса

За първи път в рамките на ЕДП се проведе кръгла маса на тема: „Иновации в предприемачеството или предприемачество в иновациите“. Тя бе модерирана от Елеонора Гецова, ръководител звено „Проектна и информационна дейност“ в Научноизследователския сектор, и в нея взеха участие видни експерти от областта на предприемачеството, бизнеса, финансите и обучението.

Според доц. Тодор Ялъмов, заместник-декан на Стопанския факултет по научноизследователска дейност, иновации и проекти, предприемачеството е начин на мислене и отношение към света, а успешният предприемач трябва да бъде любопитен, да търси решения на невъзможни задачи, да вярва, че може да бъде и лидер, който успява да увлече след себе си съмишленици. Той отбеляза връзката между образованието и бъдещата реализация на младите хора като посочи, че университетите са място, където се развива любопитството и широка обща култура, макар дълбоката специализация, характерна за нашето образование, донякъде да е бариера за това. Доц. Ялъмов цитира изследване от 2020 г., което отчита положителната връзка между иновациите в бизнеса и образованието, според което между 38 и 40 процента от големите компании са наели академични лица за извършване на научноизследователска и развойна дейност, а в малките компании има между 2 и 5 процента наети представители на университетите.

Д-р Леона Асланова, изпълнителен директор на агенция за иновации Innovation Starter, отбеляза, че липсва достатъчно силно ниво на цифрови умения сред младите хора у нас, което и ЕК посочва в свои доклади. Предприемачи - иноватори се създават, като участваме в икономиката на знанието, като сме високо конкурентоспособни и следим последните новости в технологиите и иновациите и тогава всичко е лесно, но ние не сме там, посочи тя.

Предприемачът Димитър Филипов коментира, че да си предприемач е начин на мислене и това ти дава свобода, но според него проблем е, че нашите предприемачи по някаква причина мислят локално. Всеки се оплаква че няма пари, че не върви работата. „Мислете глобално“, посъветва Филипов. Той каза още, че много малко от младите хора у нас мислят в глобален мащаб, по думите му те "гледат хляба днес и в тази ежедневна бъркотия изпускат голямата картинка, а в момента има много възможности да се правят пари и да се инвестира".

Университетите и бизнесът си партнират, всички ние търсим млади хора с идеи, каза Кирил Величков, директор "Европейски проекти и финансови институции" в ОББ. По думите му битката на бизнеса е да се намерят млади хора с идеи. Ако мислите, че сте от тях, имате голям шанс в предприемачеството, се обърна той към студентите и учениците, присъстващи на форума.

Според Филип Мутафис, управляващ партньор Paysera Bulgaria, предприемачеството е усет, който трябва да бъде развит във времето, а за изграждането на успешния предприемач са необходими и много идеи, знания и финанси. В България са налице всички тези фактори, трябват само още малко повече хъс и упорита работа.

участници

В традиционния за събитието панел за представяне на предприемачи тази година участваха десет младежи с развити предприемачески идеи от областта на физиката, образованието, екологията, информационните технологии, здравословния начин на живот и др.

МПН.1

В края на форума бяха наградени победителите в третото издание на конкурса "Млад предприемач в науката - 2024", в който участват студенти и докторанти от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тази година журито присъди две втори награди от по 5 000 лева – на Антонио Стефанов за проекта „Eco Hunt- Мобилно приложение“ и на Златан Димитров за проекта „Concept- Уеб сайт за мебели“. Решението на журито и грамотите им бяха връчени от директора на НИС инж. Божил Добрев.