Стартира двудневната международна конференция „Климентови дни“ 2018. Организатори на традиционното научно събитие са Биологическият факултет на Софийския университет, Фонд „Научни изследвания“, Научно-изследователският сектор при Университета и Факултетният студентски съвет на факултета.
Конференцията бе открита от декана на Биологическия факултет доц. Стоян Шишков, който приветства присъстващите на събитието, посветено на 130-годишнината от създаването на Софийския университет. Той подчерта, че факултетът успешно продължава и развива академичната традиция в ежегодното организиране на научната среща за представяне на изследователките постижения, които покриват широк спектър от направления в биологията, а участието на докторанти и студенти е гаранция за бъдещото развитие на тази наука в страната.
Заместник-ректорът на Алма матер проф. Николай Витанов благодари за поканата да присъства на събитието и посочи, че тази година то е особено знаково предвид 130-годишния юбилей на Алма матер. Той подчерта, че Биологическият факултет е един от водещите в Университета, един от тези факултети, които наистина оформят неговия лик. Проф. Витанов отбеляза, че Софийският университет е на 601-во място по биологически науки в Times Higher Education, която е една от най-реномираните класации. Той подчерта, че това сериозно постижение, особено като се има предвид, че населението на България е по-малко от една хилядна от световното население.
„Биологическият факултет винаги се е отличавал с високо ниво на научните изследвания и никак не е случайно, че благодарение на него участваме в цели три центъра за компетентност и върхови постижения“, каза още заместник-ректорът и допълни, че факултетът участва съществено в няколко национални научни програми.
Проф. Витанов пожела успешна конференция и изрази увереността си, че на нея всеки ще научи нещо ново. „Бих ви пожелал да продължите с енергия, търпение и воля да поддържате високото ниво на биологичните изследвания в нашия Университет“, каза той в края на своето приветствие.
От името на Съюза на учените приветствие поднесе проф. Диана Петкова, председател на Секция „Биохимия, биофизика и молекулярна биология“. Тя посочи, че традиционно в младежката сесия досега успешно се представят научните разработки на студенти-докторанти от различни висши училища и научни институти в областта на биоразнообразието и биологичното образование, екологията, устойчивото развитие, молекулярната биология и биотехнологиите. Проф. Петкова отбеляза, че създаването на съвременни методи за преподаване на биологичните науки е от голямо значение за повишаване интереса на студентите към отделните дисциплини и за повишаване квалификацията на учителите по биология в средните училища. Тя подчерта, че младежката научна сесия „Климентови дни“ 2018 позволява на студентите и докторантите да популяризират изследванията си и да се запознаят с насоките на творческата работа на своите колеги.
Проф. Петкова изрази задоволството си, че секцията, която ръководи, е с най-млад членски състав. „Това говори за интереса на нашите млади колеги към научния живот. Пожелавам успех на младежката сесия, а на участниците в нея да не се отказват от науката, независимо от трудностите, които ще срещнат“, каза още проф. Петкова.
Проф. д-р Мариела Оджакова благодари на организационния комитет, който толкова години с много ентусиазъм и идеи е направил възможно сега, 11 години по-късно, да са отново заедно. Тя припомни първите национални и международни конференции, биофеста и благодари на целия Биологически факултет, особено на студентите от клуб „Скорец“.
Проф. Оджакова призова за едноминутно мълчание в памет на наскоро отишлия си колега и приятел чл.-кор. проф. Здравко Лалчев, който винаги е бил неотлъчно на тези конференции.
Събитието продължи с представяне на доклади и дискусии в тематичните направления биоразнообразие и биологично образование; молекулярна биология и биотехнологии; екология и устойчиво развитие.