Начало / Новини / Новини и събития / Международна научна конференция „250 години геополитика и геостратегия в Източния въпрос“

   
Международна научна конференция „250 години геополитика и геостратегия в Източния въпрос“

От 24 до 26 октомври 2024 г. в Конферентната зала на Софийския университет “Св. Климент Охридски” се проведе международна научна конференция на тема “250 години геополитика и геостратегия в Източния въпрос. Мирът от Кючук Кайнарджа и равновесието на силите в Европа през дългия XVIII век” с участието на историци, балканисти и представители на свързани дисциплини.

Събитието беше организирано от Университетския център за регионални изследвания и анализи (УЦРИА), Катедра “История на Византия и балканските народи” към Историческия факултет и Международното дружество за проучване на XVIII век в Югоизточна Европа (The Society for 18th Century Studies on South Eastern Europe, SOG18) към университета „Карл Франц“ в Грац. Инициативата да се организира подобен международен научен форум в София принадлежи на проф. д-р Харалд Хепнер, който през 2014 г. беше удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски .

Първото заседание на конференцията беше ръководено от доц. д-р Мария Баръмова и беше посветено на темата “Великите сили и Източният въпрос (1774-1815)”. В него взеха участие проф. д-р Харалд Хепнер от университета „Карл Франц“ в Грац, проф. д.и.н. Иван Първев и доц. Баръмова. Те откроиха ключови моменти в десетилетията на Източния въпрос между 1774 и 1815 г., които попадат в един много интригуващ европейски и глобален исторически контекст. От една страна, войните за континентално господство определено се прехвърлят и в Новия свят, т.е. европейското равновесие на силите вече включва и „геополитически тежести" от други континенти. Това несъмнено насочва голямата европейска политика в руслото на позната геополитическа дихотомия на сблъсъка между „империята на морето“ и „империята на сушата“.

1

Вторият панел на конференцията с модератор проф. Харалд Хепнер беше посветен на “Икономиката и геополитиката на Балканите (1774-1856)”. Специфични изследователски проблеми в тази тематична област представиха проф. д-р Олга Кациарди-Херинг от Атинския университет „Й. Каподистриас”, д-р Ивета Косева, доц. д-р Любомир Кръстев, доц. д-р Тина Георгиева и д-р Михаил Симов.

3

Заключителното заседание на конференцията по въпроса за “Религиозния фактор в Източния въпрос (1774-1856)” се ръководи от проф. Иван Първев. В него взеха участие д-р Конрад Петровски от Австрийската академия на науките, гл. ас. д-р Ваня Рачева, доц. д-р Радослав Спасов и доц. д-р Надежда Александрова.

Конференцията предизвика сериозен академичен интерес и оживени дискусии, в които взеха участие гости, преподаватели и студенти от Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Участниците в конференцията откриха нови интердисциплинарни връзки, които да използват в бъдещи изследвания, те изразиха и своята удовлетвореност от навременното провеждане на научния форум.

2

Форумът се осъществи със съдействието на доц. д-р Мария Баръмова в рамките на проекта SUMMIT. Проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.