
На 4 март 2025 г. в галерия „Алма Матер“ беше открита изложбата „Между личното и мистичното“ на студенти от четвърти курс на специалност „Изобразително изкуство“ във Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Студентските творби са разработени в рамките на художествена специализация „Живопис“ под ръководството на проф. д-р Стефан Алтъков.
Изложбата представя художествени творби на шестима млади творци, които се стремят да съпоставят личните възприятия и мистичния свят. Творбите са създадени чрез различни живописни техники, а всяка картина носи в себе си дълбок смисъл. Произведенията на младите студенти включват пейзажи, абстрактни и фигурални композиции. В изложбата участват: Калин Митев, Мария Николова, Мария Стойчева, Мирослава Петкова, Стефани Леонидова, Яна Колева. Тяхната цел е да предизвикат въпроси и да провокират размисли за реалното и нереалното.
Серията „Таро и природа“ на Яна Колева подбира шест карти „Голяма Аркана“, част от световно известните карти „Таро“, като ги представя чрез пейзажи. Използвани като форма на игра, а след това като средство за духовно свързване и изследване, „Таро“ картите включват както позитивни, така и негативни значения. Серията цели да представи този вид карти по по-различен начин, като включва темите и някои от символите на най-разпространената им версия, а именно колодата на Райдър Уейт. В своите творби, художничката засяга теми свързани с личностното развитие на човека, как той вижда света и живота, същевременно напомняйки, че е част от природата и всеки един е нужен за нейния баланс.
Със своята серия „Котешки живот“ Калин Митев представя различни породи котки и тяхното ежедневие в природата. Изобразявайки котешките фигури, техните детайли и околната им среда, младият автор цели да покаже дълбоката си лична връзка с тези животни и колко значат те за него. Чрез рисуването на тези образи, художникът се опитва да възкреси това, което е загубил отдавна – котките, които някога е срещнал или отгледал. В тези композиции, авторът комбинира личната си болка от загубата на своите любимци и уменията си за рисуване с акрилни бои. По този начин връща котките си обратно към живота.
Серията картини „Вътрешният затвор“ на Мария Стойчева изследва невидимите граници, които човек сам изгражда в съзнанието си. Те не са от бетон и решетки, а от страхове, съмнения и убеждения, които оформят личната ни реалност. Всяка работа разказва за вътрешната борба между ограниченията и стремежа към свобода – от стените на самоналожените страхове до пукнатините, през които проблясва надеждата. Чрез серията си от картини, художничката приканва зрителя да се вгледа в собствените си вътрешни бариери и да се запита: Кой съм аз извън тях?
Серията „Уловени мигове“ на Мария Николова изследва връзката между човека и природата, като акцентира върху интереса на авторката да запечатва преходни моменти на различни състояния, характер и поведение на представители от животинския свят. Творбите са вдъхновени от лични фотографии, уловили атмосферата и емоцията на даден миг. Със своите художествени произведения младата авторка предава мимолетността на миговете, превръщайки ги във визуални разкази за времето, пространството и взаимодействието между човека и природата.
Серията „Танцът на душата“ на Мирослава Петкова изследва връзката между движението, емоцията и експресията чрез изкуството. Вдъхновена от танца като форма на себеизразяване, серията представя как ритъмът и жестовете могат да се трансформират във визуални образи, носещи дълбока емоционална и духовна сила. Танцът като метафора на живота – динамиката, балансът, хаосът и хармонията в човешкото съществуване. Душевността и вътрешните състояния – изразяване на радост, болка, трансформация и свобода чрез художествени средства. Експресивност и движение – използване на различни техники, които улавят кинетиката на тялото и неговия емоционален заряд.
Със своята серия „Моралното и емоционалното“ Стефани Леонидова изобразява различни емоции, през които всеки човек преминава. Тези емоции са изобразени чрез различни мистични същества и сюрреалистични образи. Митичните същества, както и колорита на творбите са съобразени с дадената емоция, която те изобразяват. Чрез тази серия младата авторка има за цел да предизвика хората да изразяват своите емоции, вместо да ги крият в себе си.