През периода 19-22 септември 2024 г. в гр. Смолян се проведе лятна школа „Религия и култура“ за изтоковеди, организирана в рамките на проект „Далечният Близък изток, близкият Далечен изток: Религия и култура“, подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (договор № 80-10-139/17.04.2024).
Ръководител на лятната школа, насочена към студенти от различни специалности в Центъра за източни езици и култури при Факултета по класически и нови филологии, бе проф. д-р Симеон Евстатиев от Катедра „Арабистика и семитология“, като в нея участваха проф. д-р Милена Братоева – индолог от Катедра „Класически изток“, доц. д-р Галина Евстатиева – преподавател по арабска култура от Катедра „Арабистика и семитология“, доц. д-р Надя Филипова – историк на съвременния Близък изток от катедра „Арабистика и семитология“, доц. д-р Ирина Сотирова от катедра „Кореистика“, доц. д-р Антония Цанкова – китаист, гл. ас. д-р Стоян Доклев от катедра „Арабистика и семитология“, гл. ас. д-р Сирма Костадинова – иранист от катедра „Класически изток“, и ас. д-р Екатерина Красимирова от катедра „Арабистика и семитология“.
Като гост-лектори в лятната школа участваха и двама изявени специалисти от практиката: посланик д-р Камен Величков – български дипломат с богат международен опит, бивш съветник на президента на Република България по външната политика, работил в български задгранични представителства в Западна Европа, Близкия и Далечния изток, както и д-р Бойко Василев – водещ на обзорното предаване „Панорама“ на Българската национална телевизия, медиен експерт и автор на документални филми, свързани с възприемането на Изтока в България и на Балканите.
От страна на докторантите и студентите в различни магистърски програми участие взеха: Ана Минчева – докторант и хоноруван преподавател в катедра „Арабистика и семитология“; Каролина Манукян, Воила Иванчева и Борис-Михаил Ваклинов от магистърска програма „Будизъм: езици, литератури и култури“, както и Светла Ценовска от магистърска програма „Индийско и иранско културознание и обществознание“.
Особен акцент на лятната школа бе участието на студенти от различни бакалавърски програми и специалности на Центъра за източни езици и култури: Александър Петков (Иранистика), Евгени Илиев (Арабистика), Христина Чавдарова (Арабистика), Елена Мешкова (Арабистика), Сияд Кехул (Арабистика), Валентин Александров (Арабистика), Константина Симеонова (Арабистика), Назек Мохсен (Арабистика), Мария Куманова (Южна, Източна и Югоизточна Азия) и Христин Павлова (Арабистика), както и София Делиянкова (Африканистика).
Проведената лятна школа по ориенталистика обедини преподаватели, докторанти и студенти от различни изтоковедски полета в академична дискусия и неформално общуване, които задълбочиха интердисциплинарната интеграция между различни направления на българската ориенталистика. Взаимното допълване и обогатяване между специалностите в Центъра за източни езици и култури е една от основните цели на университетския проект „Далечният Близък изток, близкият Далечен изток“, разработен и по случай отбелязването на 50-годишния юбилей от създаването на българската арабистика като университетска специалност в Алма матер.
Всички участници – студенти и преподаватели – оцениха лятната школа изключително високо. Основна препоръка на участвалите студенти бе тя да се превърне в традиция на Факултета по класически и нови филологии, като продължителността ѝ се увеличи.
ТУК може да разгледате цялата програма на лятната школа и представените от преподаватели и студенти теми.