В зала „Яйцето“ на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Центърът за азербайджански език и култура с подкрепа на Azerbaijan Kelagayi организира събитието „Келагаи – копринена перла на Азербайджан“, посветено на 10-годишнината от вписването на шал „Келагаи“ в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Присъстваха посланикът на Азербайджан в България Н.Пр. Хюсейн Хюсейнов, заместник-деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. Милена Йорданова, ръководителят на Катедра „Тюркология и алтаистика“ проф. Ирина Саръиванова, преподаватели и студенти, представители на азербайджанската диаспора и др.
Събитието бе открито от директора на Центъра София Шигаева-Митреска, която посочи, че на 26 ноември в Азербайджан се отбелязва Денят на келагаи, честването на който започва, когато на 9-тата сесия на ЮНЕСКО през ноември 2014 г. традиционното изкуство на изготвянето и носенето на женския копринен шал келагаи и неговата символика се вписват в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Шалът е произведение на изкуството, което изисква много труд и демонстрира символизъм, хармония на композициите, разнообразие на цветовете и е част от женската национална носия, която е уникална по рода си.
Студентите тюрколози Вероника Балканджъ и Елица Тасева представиха по-обстойна презентация за историята и символиката на шала, който се изработва основно в градовете Шеки и Баскал. Те разказаха, че традиционната му форма е правоъгълна, а представените орнаменти съдържат изображения на цветя, птици, планини. Елица Тасева изтъкна, че според древна традиция азербайджанската жена притежава сила да прекрати кръвопролитие, битка или дори война, хвърляйки шала си между двама воюващи – жест, който не е просто символ, а зов за мир, който поставя нейната чест и достойнство в краката на воюващите, които трябва да спрат, да сведат главите надолу с уважение към жена и нейната непоколебима воля за мир.
Студентите Никол Георгиева, Катрин Никова и Йоанна Йорданова представиха танци с шалове, а след това заедно със студентите Cузан Ахмед, Рада Панайотова, Ваня Терзова, Кристина Богданова, Калина Стоянова и Славея Митева показаха десет начина, по които може да бъде завързан шалът.
Гостите имаха възможност да се запознаят и с изложба от копринените женски шалове, представена в залата.
Освен келагай в списъка на ЮНЕСКО са включени още азербайджанският мугам, изкуството на азербайджанските ашуги, Новруз, традиционното килимарско изкуство в Азербайджан, майсторството на изготвяне и изкуството на свиренето на тар.