Начало / Новини / Новини и събития / Ежегоден научен семинар на катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“

Ежегоден научен семинар на катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“

Катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“ (ФПОХ) във Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проведе своя ежегоден научен семинар от 31 май до 2 юни 2024 г. в учебно-научната база "Проф. Цв. Бончев", Гьолечица.

Тази година към семинара се присъедини проф. Ник Царевски, Department of Chemistry, Southern Methodist University, Dallas, TX, USA, който изнесе поканена лекция на тема: „Cyclic disulfides as building blocks of functional macromolecules“. Проф. Царевски е възпитаник на Факултета по химия и фармация на Софийския университет. Неговата дипломна работа е осъществена в катедрата под ръководството на проф. Георги Георгиев и доц. Елена Каменска.

1-1

Доклади изнесоха проф. Борис Гълъбов, носител на Голямата награда за наука на Софийския университет за 2008 г. и на Почетния знак на Софийския университет с огърлица, проф. Тодор Дудев, носител на Голямата награда „Питагор“ за цялостен научен принос за 2023 г., проф. Огнян Петров, бивш ръководител на катедрата и ръководител на най-успешната магистратура във Факултета по химия и фармация „Медицинска химия“, както и млади учени от катедрата.

1-2

Научната програма на семинара завърши с лекция, изнесена от проф. Царевски в областта история на химията на тема: "Technology and Chemistry of Spirits: A Brief History". Лекцията е пряко свързана с настоящата позиция на проф. Царевски като програмен директор на Division of the History of Chemistry на American Chemical Society.

Организационният комитет на семинара бе в състав проф. Елена Василева, доц. Искра Колева и гл. ас. Деница Николова от катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“.

Програмата на семинара може да бъде открита тук .