
В Аулата на Софийския университет се проведе EMBL Info Day 2025 на Европейската лаборатория по молекулярна биология. Събитието представи новите хоризонти, които се откриват пред българските учени с перспективното членство на Република България в Европейската лаборатория по молекулярна биология.
Заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов откри информационния ден и поздрави участниците в него. Той посочи, че събитието предоставя големи и разнообразни възможности за изследвания пред общността на учените, работещи в полето на молекулярната биология. Той подчерта, че България е член на организацията от юли 2024 г. Акад. Витанов изтъкна, че Европейската лаборатория по молекулярна биология е водеща европейска, но и световна изследователска институция в науките за живота. Според него това е мястото, където научното любопитство се среща с иновациите и технологиите и води до впечатляващ напредък в разбирането ни за биологията и човешкото здраве, което е от значение за всички нас.
Акад. Витанов окуражи участниците да се възползват от предоставените възможности да задават въпроси и да участват в плодотворни дискусии с останалите си колеги, които споделят същата страст към науката и изследванията. Според него EMBL е отличен пример за успешна съвместна работа на учени, насърчаване на иновациите и отворена наука. Той заяви, че се надява събитието да вдъхнови участниците да изследват необятните възможности, които стоят пред тях.
Микаела Станчева, представител на Република България в EMBL, също не скри вълнението си от възможността да бъде част от събитието и да види толкова разнообразна публика – изследователи, студенти, професионалисти в индустрията и хора със страст към откритията. Тя изтъкна, че откакто България е член на Европейската лаборатория по молекулярна биология активно популяризира у нас невероятните възможности, които това членство носи на общността на науките за живота.
По думите на Микаела Станчева фокусът на EMBL върху пионерските изследвания, напредналите технологии и глобалните сътрудничества продължават да разширяват границите на молекулярната биология, обединявайки учените, за да изследват живота на най-фундаменталното му ниво. Микаела Станчева благодари на всички участници за ангажимента им в името на напредъка на научните изследвания и за приноса за по-светло бъдеще на науката в България. Тя изрази искрената си надежда срещата да доведе до смислени дискусии, ползотворен обмен на идеи и знания и ценни възможности за съвместна работа.
Участниците в събитието имаха възможност да разберат повече за това как EMBL стимулира научния прогрес в своите шест локации в Европа, насърчавайки научното сътрудничество, най-съвременните технологии и кариерните възможности за учени на всички нива. Те получиха информация за ключовите изследователски области, финансиращите програми, обучителните инициативи и отворените ресурси на Лабораторията, които подпомагат научния прогрес в глобален мащаб.
В рамките на събитието водещите експерти в науките за живота и ръководители на звена в Лабораторията - Пламена Маркова, Моника Лахнер, Паола Бертучи, Николаус Лайш, Симоне Матей и Владимир Бенеш, представиха възможностите за сътрудничество, финансиране и научно развитие, които могат да бъдат осъществени в рамките на EMBL.