Конферентна зала, Ректорат
Юбилейната XX Национална конференция по етика на тема „Академична етика“ се организира от катедра „Логика, етика и естетика“, Философски факултет, СУ „Св. Климент Охридски“ и секция „Етически изследвания“, Институт по философия и социология, Българска академия на науките. Традиционно форумът има за цел да разгърне различни аспекти на етическия дебат по значими за съвременното общество проблеми, събирайки заедно специалисти от различни научни направления, представители на държавни институции и неправителствени организации. През тази година отново предлагаме тема, която е актуална и социално значима. С нея насочваме вниманието към изследванията и практиките в областта на академичната етика в широките рамки и контекст на образованието и науката. За участие в конференцията ще се приемат доклади, ангажирани както с теоретичните проблеми на академичната етика, така и с практическите предизвикателства и проблеми на академизма през ХХI в.
Събитието се организира от Катедра „Логика, етика и естетика“ на Философския факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и секция „Етически изследвания”.
Тематичните направления на XX Национална конференция по етика са насочени към следните аспекти на академичната етика, но не са ограничени единствено до тях:
- · Академичната етика като общност и традиция: история, настояще и перспективи; приоритети, тенденции, структура и свързаност; академични фигури.
- · Институционални аспекти: етиката в академичната периодика и научната комуникация - структура, тенденции, приоритети; професионализъм и академизъм в академичното общуване; институционализация и стратификация на академичната общност.
- · Нормативни аспекти и проблеми на академичната етика: етически стандарти, кодекси, комисии; неетични практики в академичната дейност и тяхното предотвратяване – плагиатство, фалшификация, корупция, псевдонаука и др.; морални проблеми и етически рискове при оценката на научното изследване и научния резултат.
- · Образователни аспекти: съвременно състояние и проблеми на академичното преподаване и образованието по етика - програми, приоритети, новаторски подходи и професионален опит; възпитателни ресурси в преподаването – етически игри, самоуправление в образователната среда, етнокултурно възпитание и др.
- · Икономически аспекти: институционална стратификация и комерсиализация на научните изследвания; индустриализация и бюрократизация на академичното образование и науката; етически рискове при финансирането на научните изследвания – конкуренция, конфликт на интереси, прозрачност и манипулация на научните резултати.
- · Социални аспекти: академична етика и академични ценности – свобода, автономия и обществена отговорност на науката и университета; отворена наука и науката в полза на обществото; академичната етика и обществото, основано на знанието – политики, програми и проекти.
- · Интердисциплинарни аспекти и проблеми на академичната етика: академичната етика пред предизвикателствата на технологичния прогрес - Изкуствен интелект, глобализация и културни различия в условията на социален и етически риск; етика на научното изследване – специфики според обекта и предмета на изследване; етически принципи на интердисциплинарната научна комуникация и сътрудничество.
Двадесетата национална конференция по етика ще се проведе присъствено на 7 и 8 ноември 2024г. в Конферентна зала, СУ „Св. Климент Охридски“, Ректорат (Северно крило), ет. 2, бул. „Цар Освободител“ № 15, гр. София.