Начало / Новини / Календар / „Образование и европейска интеграция“ – годишна среща на Ротердамската правна мрежа

Зала 1

На 19 април 2013 г. от 9.00 часа в Зала 1 на Ректората на Софийския университет „Св. Кл. Охридски” ще се проведе годишната среща на представителите на европейските правни факултети, членуващи в Ротердамската правна мрежа (Rotterdam Law Network). Темата на срещата тази година е „Образование и европейска интеграция“.

Европейската мрежа на правните факултети е създадена по инициатива на Университета „Еразъм“ в Ротердам през 1995 г. Днес тя обхваща повече от 30 европейски правни факултети както от държавите-членки на Европейския съюз, така и от държавите-кандидатки за постоянно членство и тези от Европейската икономическа зона.

Дейността на Rotterdam Law Network е фокусирана върху взаимодействието на членовете в академичния обмен - студентски, преподавателски и на подпомагащата го администрация, както и върху усъвършенстване на програмите за обучение, за да се отговори на новите предизвикателства пред правното образование в контекста на глобализацията.

Всяка година се провежда среща на представителите на членуващите в Rotterdam Law Network правни факултети, в която участват декани, професори, администрация. Основната тема на годишните срещи е европеизирането/интернационализирането на правното образование.

Участниците обсъждат също така и актуалното състояние на сътрудничеството в областта на академичния обмен и добрите практики в организирането на правното образование в контекста на Болонската декларация, Лисабонската стратегия и Стратегия 2020.

Юристите все повече действат в контекста на множество разнообразни източници на правото и юрисдикции. Европеизирането на правото има за естествена последица европеизирането на образованието на юристите. Основните инструменти за това са въвеждането на дисциплини, имащи за предмет правото на ЕС, неговата институционална система и други с европейска тематика, както и включването в предмета на фундаменталните за формирането на юристите дисциплини на европейско измерение.

В контекста на глобализацията, за да бъде европейското правно образование конкурентно, нараства необходимостта европейските юристи да имат познания и умения да работят с норми не само от своята национална правна система и правото на ЕС, но също така и с норми от правните системи на други национални държави. Така правото, което се преподава, се променя; профилът на юристите, които глобалният пазар изисква, също е друг. Европеизирането на учебните планове и програми в европейските юридически факултети, включително и българските, вече не е достатъчно.

Актуален е проблемът за формирането на юристи с компетентност, която не се ограничава в пределите на една правна култура. Това налага да се преосмисли самото преподаване на правото- нови методи и средства, а не просто повече правна информация. Тези и други основни въпроси, ще бъдат предмет на обсъждане на настоящата годишна среща на Rotterdam Law Network.