Варна
В периода 16-20 юни 2025 г. във Варна ще се проведе конференцията „Black Holes, Neutron Stars, and Gravitational Waves @ Black Sea“, организирана съвместно от университета в Тюбинген, Германия и Софийския университет (научна група „Математична физика и астрофизика“ по проект SUMMIT с водещ учен чл.-кор. проф. Стойчо Язаджиев).
Събитието е финансирано от немския фонд за научни изследвания (DFG) чрез програмата Еми Ньотер и проекта SUMMIT към Софийския университет, финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.
Директното откриване на гравитационни вълни възвести нова ера в гравитацията и астрофизиката, позволявайки ни да изследваме Вселената по начини, смятани досега за невъзможни. Електромагнитните наблюдения също отбелязаха забележителен напредък през последното десетилетие. Благодарение на това, сега живеем във времена, в които гравитацията в режим на силни полета и поведението на материята при свръхвисоки плътности могат да бъдат тествани с безпрецедентна прецизност, подсказвайки нови идеи за фундаменталната физика.
Конференцията има за цел да открои значението на тези открития, да обсъди най-новите теоретични и наблюдателни постижения и да проучи бъдещите насоки в тази област. Доклади ще изнесат над 40 поканени лектори, които са водещи специалисти в областта на гравитацията и релативистката астрофизика.
Основните теми на конференцията са:
- Гравитационни вълни от сливането на черни дупки, неутронни звезди и други компактни обекти
- Откриване и анализ на гравитационни вълни
- Тестове на общата теория на относителността и алтернативните теории за гравитацията
- Акреционни дискове и сенки на компактни обекти
- Пулсари
- Фундаментална физика с гравитационни вълни
- Модифицирани теории за гравитацията
- Гравитация на големи мащаби, тъмна материя и тъмна енергия
Конференцията е организирана съвместно от университета в Тюбинген, Германия и Софийския университет. Събитието е финансирано от немския фонд за научни изследвания (DFG) чрез програмата Еми Ньотер и проекта SUMMIT към СУ.
Повече информация може да се намери на сайта на конференцията