Аула
Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. дин Иван Илчев и деканът на Факултета по химия и фармация проф. дхн Тони Спасов Ви канят на тържествена церемония по удостояването с почетния знак Doctor honoris causa на акад. Евгени Головински. Награждаването ще се състои на 18.03.2013 г. от 11.00 часа в Аулата на Университета.
Темата на Академичното слово на акад. Головински е "Многостранни таланти: химиците, които стават писатели".
Академик Евгени Головински работи в областта на биоорганичната химия и фармакобиохимията. Основните му приноси са по създаването на нови методи за синтез на важни групи органични съединения, предимно биологичноактивни вещества и по изясняването на биохимичните механизми на действие на лекарствени средства.
Създава няколко нови оригинални препаративни методи за получаването на пуринови аналози, като напр. триазоло-, тетразоло- и пиразолоурацили, изхождайки от амидразони. Изучен е и фармакологичният ефект на голям брой от тези съединения. Тези приноси са включени в световноизвестни наръчници, справочници и енциклопедии. Получава нови аналози на природни аминокиселини и пептиди, включващи такива аналози и изучава биологичния им ефект (антибактериален, противотуморен, противоболков), както и механизмите им на действие. Синтезира нови метаболитни инхибитори, главно с противотуморно действие и изучава молекулните механизми на действие на такива инхибитори. Участва в колектива от немски учени, които изясняват фармакобиохимията на противотуморния препарат ендоксан, получава и изучава биохимичните механизми на действие на платинови комплекси с противотуморин ефект. Разработва в колектив патентнозащитен оригинален метод за промишленото получаване на противотуморния препарат цисплатина. Изяснява биохимичните механизми на някои антиметаболити, например на аналозите на оротовата киселина. Изучава заедно със свои сътрудници биохимията на инхибиторите на ключовия ензим глюкуронозилтрансфераза, като получава също и нови, неописани аналози на преходното състояние в реакцията на ензимно глюкуронидиране. Установява важни количествени зависимости "химичен строеж- биологично действие" в реда на някои антиметаболити на обмяната на нуклеиновите киселини.
Монографията на Головински "Биохимия на антиметаболитите" е издадена в Германия (1985, второ издание 2005) и е многократно цитирана у нас и от чужди автори.
Евгени Головински е също дългогодишен университетски преподавател, автор на няколко учебници и научен ръководител на 26 успешно защитили докторанти, двама от които - немски граждани, в Германия.
Евгени Головински е научен ръководител на Научноинформационния център на БАН Българска енциклопеция, главен редактор е на най-известната наша еднотомна енциклопедия - "Българска енциклопедия А-Я", претърпяла три издания в много голям тираж, както и две електронни издания за последните 10 години.