Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 13 януари 2025 г. ни напусна проф. дхн Стоян Александров, дългогодишен преподавател във Факултета по химия и фармация.
Поклонението ще се състои на 16 януари 2025 г. от 11.00 ч. в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.
Професор Стоян Александров е изтъкнат учен и преподавател в областта на аналитичната химия, физичните методи за анализ и методите за разтваряне, разделяне и концентриране. Бил е ръководител на Катедрата по аналитична химия (1982–1991), заместник-декан на Химическия факултет, член на Факултетния съвет на ХФ-СУ и член на СНС по неорганична и аналитична химия при ВАК (1986–1990).
Завършва висшето си образование по химия в Химическия факултет (сега Факултет по химия и фармация) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1969 г.), където реализира и цялата си преподавателска и научна кариера, последователно като асистент, доцент (1980 г.) и професор по аналитична химия (1990 г.) в катедра „Аналитична химия“. През 1973 г. му е присъдена научната степен „кандидат на химическите науки“ (сега „доктор”) по радиохимия, а през 1989 г. защитава дисертация за научната степен „доктор на химическите науки” по аналитична химия.
Професор Александров е автор на повече от 100 научни съобщения, включително пет авторски свидетелства за изобретения, в областта на химията, публикувани в реномирани международни научни списания. Автор и съавтор е на 15 учебници и учебни помагала за студенти. Научен ръководител e на повече от 50 дипломанти и на петима докторанти, някои от които вече са хабилитирани като доценти и професори у нас и в чужбина. Стоян Александров е специализирал в Русия и Франция, бил е лектор в Шуменския университет „Еп. К. Преславски” и в Университета в Батна, Алжир.
Научноизследователската и научноприложната дейност на проф. дхн Ст. Александров е в областта на аналитичната химия, главно върху методите за разделяне, концентриране и количествено определяне на химични елементи в различни обекти. Особено внимание е отделено на възможностите за разделяне, концентриране и определяне на ниски концентрации от живак в проби от околната среда с приложение на атомни спектрални методи, анализ на лавандулово и розово масло и др. Предложил е допълнение на правилото на Панет–Фаянс–Хан при приложението му в системата сулфид–йони на среброто, златото, живака и на платиновите метали.
Академичната общност загуби почитан колега, преподавател и приятел, който ще остане в спомените със своя авторитет, трудолюбие и ерудиция.
Поклон пред светлата му памет!
От академичната общност на Софийския университет "Св. Климент Охридски“