Проф. дфзн. Георги Райновски – декан на Физическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отговаря на въпросите на студентите в поредното издание на „УниверситетЪТ“ на Телевизия „Алма Матер“.
Проф. Райновски – един от най-изтъкнатите специалисти по ядрена физика в световен мащаб, ръководи факултет със 135 годишна история.
Университетското образование по физика в България започва само година след основаването на Софийския университет и го превръща във висше училище от Хумболтовски тип, по класически модел, където хуманитарните и социалните науки съжителстват с природонаучните дисциплини.
Професорът, който твърди, че още от ранните си младежки години (като ученик в 7-8-ми клас) е осъзнал, че ще се занимава с ядрена физика, подчертава съществена характеристика на управлявания от него факултет: преобладаващата част от преподавателите са и учени като ежегодно поне четирима от тях се класират в първите 2% на водещите умове в света. Научните изследвания във Физическия факултет са едно от най-сериозните предимства и притегателен фактор за настоящите и бъдещи студенти.
В разговора - при краткото описание на научния профил на Факултета - намират място понятия като „квантова информатика“ и „космология и черни дупки“, за които широката аудитория е чела само в научно-популярната литература. По-познато може би звучат само разясненията, че във факултета се подготвят специалисти по метеорология, астрономия и такива, които управляват сложните процеси на ядрените реактори в АЕЦ „Козлодуй“.
В краткия видео-разказ за Физическия факултет студентите разпалено говорят за възможностите и перспективите на тяхното образование, както и за активната студентска общност, която се самоорганизира в клубове по интереси, кръжоци и научни дискусии.
Проф. Райновски отбелязва активната работа на преподавателите с ученици от специализираните гимназии като ги увличат в съвместни проекти, помагат им да печелят международни олимпиади и награди и по естествен път да избират Физическия факултет за продължаване на образованието си. Добавя и факта, че активната комуникация между преподаватели и студенти остава и в рамките на Факултета, което не е особено характерно дори за водещи световни университети.
„Учете английски, за да може светът да ви разбира. Учете физика, за можете да разбирате света“, обобщава проф. Райновски в отговор на въпрос на водещата какво би посъветвал бъдещите кандидат-студенти.
Най-запомнящата се част от интервюто е може би заключителната, когато на въпроса „за 1 милион долара“ как ще се развива физиката в следващите 50 години, проф. Райновски признава, че съвременната наука може да обясни не повече от 7-8% от заобикалящата ни Вселена. За всичко останало се знае, че го има, но е ясно какво е и предстои „нещо да се случи“ !
„Бях силно развълнувана и леко притеснена“, споделя Никол Димитрова, студентка по журналистика 2-ри курс, за която интервюто с проф. Райновски в студиото на „Алма Матер“ ТВ е дебют пред камера. „Мисля, че сериозната подготовка, съчетана с добронамерен и високоинтелигентен гост като проф. Райновски е формулата за летящ старт и успех за всеки, който иска да се занимава с телевизионна журналистика“, добавя Никол преди да застане до първия си гост за традиционната снимка за архива на предаването.
Настоящият брой на предаването можете да гледате в стрийма на телевизия „Алма Матер“ на www.amtv.bg или в YouTube-канала на телевизията на https://youtu.be/ay4rOtDz8oE .
За телевизията:
„Алма Матер“ ТВ е студентска телевизия към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за култура, образование и младежки предавания със статут на „национална обществена телевизия“ в България.
Излъчва се в Интернет на www.amtv.bg , а отделните предавания могат да се гледат в YouTube-канала на телевизията на https://www.youtube.com/@TVAlmaMaterBG
Физическият факултет е едно от основните научни звена на България, генерирайки 40% научната продукция на Софийски университет и 10% от цялата научна продукция на страната. Възпитаниците ни продължават традицията на високи постижения, изявявайки се по цял свят, включително в CERN, Обединен институт за ядрени изследвания – Дубна, Европейската космическа агенция, NASA, Макс Планк-Институт, и други.