Начало / Новини / Новини и събития / Тържествено отбелязване на 135-годишнината на Факултета по математика и информатика

   
Тържествено отбелязване на 135-годишнината на Факултета по математика и информатика

В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя тържествено честване на 135-годишнината от основаването на Факултета по математика и информатика (ФМИ).

В приветственото си слово деканът на Факултета по математика и информатика проф. Мая Стоянова не скри вълнението си от повода на празника и се върна назад към богатото историческо наследство на факултета, като обърна внимание на избрани моменти от дългогодишната му история. Факултетът по математика и информатика е основан на 24 ноември 1889 г. като Физико-математическо отделение към първото висше училище в България. Проф. Стоянова подчерта, че през цялата си дългогодишна история Факултетът по математика и информатика е бил духовен център за висше образование и научни изследвания. Тя припомни пионерите в преподаването на висша математика Теодор Монин и Емануил Иванов, с чиито усилия са положени основите на академичното познание в тази област.

1

Със закон от 24 декември 1894 г. във висшето училище се оформят и създават факултети, факултетни съвети и се въвеждат длъжността декан и званията професор и доцент, а със закон от 29 януари 1904 г. Висшето училище се преименува в Университет с три факултета, един от които е Физико-математическият. Във втория от тези закони изрично се споменават вече оформилите се катедри във всички факултети. По математика те са: „Основи на висшата математика“, „Висш анализ“, „Геометрия“ и „Аналитична механика“.

4

„Първото поколение преподаватели, сред които са Антон Шоурек, Владислав Шак, Михаил Момчилов, Атанас Тинтеров и Спиридон Ганев, поставят висок стандарт за научна работа и обучение, които и до днес ни вдъхновяват“, отбеляза проф. Стоянова. Тя припомни, че първият випуск „физико-математици“, завършили през 1892 г., се състои от „16 питомци от различни краища на страната“. Първият доцент във факултета, който е и негов възпитаник, е Георги Стоянов, получил своето назначение за доцент през 1909 г. През следващите десетилетия престижът на Факултета по математика и информатика непрекъснато расте и възпитаниците му оставят трайни следи в образованието, науката и развитието на информационните технологии.

През 1959 г. във Факултета по математика и информатика се слага началото на обучението по информатика в България със създаването на специализацията „Изчислителна математика“ към Катедрата по висш анализ, чиито ръководител тогава е проф. Любомир Илиев. През учебната 1985/1986 г. се открива новата специалност „Информатика“ и от 1986 г. факултетът получава сегашното си име – Факултет по математика и информатика.

3

Проф. Мая Стоянова посочи, че за поредна година Факултетът по математика и информатика е на първо място в Националната рейтингова система на висшите училища у нас и в трите професионални направления, в които обучава студенти. „Днес Факултетът по математика и информатика е не само водеща образователна институция в България, но и център за изследвания и иновации. Сред ключовите му постижения са разработването на иновативни алгоритми, приносът към анализа на данни и изкуствения интелект, както и сътрудничеството с водещи технологични компании и академични институции у нас и по света“, отбеляза проф. Стоянова и изказа своята благодарност към всички, които са допринесли и продължават да допринасят за развитието на Факултета по математика и информатика и на Софийския университет.

16

Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев честити годишнината на Факултета по математика и информатика и 135-годишнината от създаването на математиката като академична дисциплина в Софийския университет: „Тръгнала като факултет между математиката и физиката, тя показва всъщност, че още от самото начало Софийският университет тръгва по пътя на класическия университет, където хуманитарно, социално и природно знание вървят ръка за ръка. И това е нашата най-голяма сила и до ден днешен – пълнокръвният университет, който два възможности на нашите студенти да черпят знанието във всички негови необозрими посоки“.

5

Успехите на факултета са несъмнени и безспорни, подчерта ректорът. „Бил съм многократно гост на факултета, когато се провеждат дните на кариерата и виждам огромния интерес от реалния сектор, особено в сферата на информатиката, към възпитаниците на Факултета по математика и информатика“, каза проф. Вълчев и оцени високо усилията на преподавателите, които продължават да поддържат високото качество на обучение и да увличат своите студенти. Той изрази своята увереност, че математиката ще продължи да се развива като академично поле в университета по възходяща линия и през следващите години. Ректорът благодари на всички преподаватели за техните ежедневни усилия и отдаденост в работата, пожела им здраве, още по-добра интеграция в международните научни мрежи и още по-хармонично вписване в образователното пространство в Европа и света.

21

Доц. д-р Първан Първанов, зам.-ректор по администрация и информационни дейности в Алма матер, предишен декан на ФМИ и преподавател, честити празника и заяви, че в ден като днешния е задължително да се върнем назад и да изкажем дълбоката си благодарност и поклон пред всички наши учители, които са дали своя дан за просперитета на Факултета по математика и информатика. Той акцентира върху делото на тримата чешки учени Теодор Монин, проф. Шоурек и Владислав Шак, дошли да преподават тук и които заедно с проф. Емануил Иванов поставят началото на математическото образование у нас.

6

Доц. Първанов призова присъстващите да се върнат назад в спомените си в своите студентски години, защото само по този начин могат да разберат какво вълнува младите днес и да предадат този заряд на тях. По думите му Факултетът по математика и информатика е еталон за традиции в областта на качественото образование, с изключително високи изисквания към начина на преподаване, на оценяване и високо ниво на завършващите студенти, които после се реализират отлично в професията. Той посочи, че има много примери за положителни практики, които Факултетът по математика и информатика е въвел като стандарт и след това са възприети и от други факултети на университета.

Доц. Първанов отбеляза, че с колегите му имат правото да са оптимисти, преди всичко защото имат щастието да работят с елита на нацията, да подготвят студенти, които са мотивирани, амбицирани, които в процеса на ученето разбират, че има още много неща, които са им интересни и ги завладяват да учат, хора, чиито труд е високо оценен, достойни граждани на обществото. В заключение доц. Първанов пожела на всички здраве, щастие, много успехи и късмет.

24

Акад. дмн Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките, посочи, че 135 години е солидна възраст за един факултет и изрази задоволството си, че е техен колега и също е завършил Софийския университет. Той отбеляза три важни неща, направени от Факултета по математика и информатика, свързани с БАН и с държавата. Първото е пионерската роля на факултета при въвеждането на изчислителната математика, на второ място той посочи ролята на факултета в изграждането, създаването и развитието на Института по математика и информатика. На трето място проф. Ревалски посочи съвременния и модерен за онова време подход, роден в началото на 70-те години в България – бакалавър, магистър и докторант, което е позволило да се създаде една изключително голяма по обем и качество българска математическа колегия, правеща математика на световно ниво. Той пожела и в бъдеще да правят такива големи неща, които да са от полза за цялото общество.

2996-2000-max (4)

Снимка: Олег Константинов

В рамките на тържеството ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев връчи ежегодната награда на името на проф. дмн Иван Сосков за изследователски и научни постижения в областта на компютърните науки, математическата логика и изчислимостта на Григор Колев, редовен докторант към катедра „Математическа логика и приложенията ѝ“ във ФМИ.

12

По време на празника приветствия към присъстващите отправиха още чл.-кор. проф. дмн Петър Бойваленков (Директор на Института по математика и информатика към БАН), Марина Дамянова (възпитаник на ФМИ, дипломиран бакалавър, специалност „Математика и информатика“ и магистър, специалност „Електронно обучение“, носител на приза „Млад учител на годината“ за 2024 г. в националния конкурс, традиционно организиран от Синдиката на българските учители), доц. Божидар Сендов (дългогодишен преподавател във ФМИ, който е бил и част от ръководството на Факултета, първи ръководител на новооснованата Катедра „Информационни технологии“), доц. Гергана Енева (дългогодишен преподавател във ФМИ, доайен на Катедра „Геометрия“), акад. проф. дн Стефан Иванов (водещ преподавател във ФМИ от Катедра „Геометрия“), Радослав Николов (изпълнителен директор на стратегическия развоен център на компанията SAP в София и старши вицепрезидент „Развойна дейност“ в SAP), Станислав Овчаров (изпълнителен директор на МусалаСофт), Владимир Начев (регионален мениджър на ЕПАМ за България), Люба Конова (студент на годината на СУ „Св. Климент Охридски“ за учебната 2023/24 г.).

2

Водещи на събитието бяха студентите от факултета Кристиан Иванов и Петя Георгиева, а камерен ансамбъл „Силуети“ (http://silhouettes-ensemble.com) поздрави гостите с няколко изпълнения на класически произведения.

Запис от тържеството в Аулата можете да видите тук: https://youtu.be/JG82F35IbGY

Репортаж на Телевизия "Алма Матер":