Начало / Новини / Новини и събития / Международна конференция „Социална и педагогическа работа с лица по време и след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“.

   
Международна конференция „Социална и педагогическа работа с лица по време и след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“.

В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна международна научнопрактическа конференция „Социална и педагогическа работа с лица по време и след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“. В нея участват представители на различни правозащитни и правоприлагащи органи и други институции.

Събитието се провежда в рамките на проект №80-10-135 от 16.04.2024 г., финансиран от средствата, отпуснати целево за Факултета по педагогика от Държавния бюджет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за научни изследвания за 2024 г.

Сред официалните гости бяха съдия Александър Ангелов, председател на Софийския районен съд, съдия Даниела Александрова, заместник-председател на Софийския районен съд, прокурор Ралица Първанова от Софийска районна прокуратура, от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерството на правосъдието присъстваха комисар Юлиян Шемширов – началник сектор „Социална дейност и възпитателна работа с правонарушителите и главен инспектор Ангел Топкаров – началник сектор „Психологическа лаборатория“. Присъстваха и представители на териториални звена към Главна дирекция изпълнение на наказанията – главен инспектор Донка Илиева, началник сектор „Социална дейност и възпитателна работа“ в Затвор Сливен, старши експерт Сийка Павлова – методолог в Затвор Сливен, Теодора Тонкова, Силвия Кунова и Николай Савов – инспектори социална дейност и възпитателна работа в Затвор Плевен. На събитието присъстваха и Петя Петрова, секретар Централна комисия за борба срещу противообществените прояви към Министерки съвет и Мадлен Ценкова, главен експерт. От Главна дирекция „Национална полиция“ към Министерството на вътрешните работи, отдел „Криминална полиция“ присъстваха инспектор Десислава Цанкова, сектор „Детска престъпност“ и инспектор Никола Николов, сектор „Оперативно обслужване на местата за лишаване от свобода“. Сред гостите присъстваха и представители на Българската академия на науките, на Академията на МВР, на Българската асоциация по криминология, Регионален исторически музей – гр. Сливен.

1

Научният форум бе открит от гл. ас. д-р Даниел Полихронов, който постави въпроса за актуалността на въпроса за работата с правонарушителите. Основни средства за ресоциализация на лишените от свобода са социалната дейност и възпитателната работа, насочени към помагане на личността на осъдените и формиране умения за способности за законосъобразен начин на живот в обществото.

9

„Това неминуемо оказва влияние за подготовката на специалисти за работа в системата на превантивната, корекционно-възпитателната и ресоциализационната дейност в условията на висшето образование“, отбеляза гл. ас. Полихронов. Той допълни, че на тази тема е посветена и международната научнопрактическа конференция „Социална и педагогическа работа с лица по време и след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“.

10

Присъстващите гости, студенти и участници в конференцията бяха поздравени от заместник-ректора на Софийския университет проф. Соня Милева, която посочи, че е щастлива да поздрави всички участници в събитието от името на цялото ректорско ръководство: „За мен е изключително важно да има подобни конференции, които на практика да покажат резултати от дейността на нашите колеги, които се занимават с научноизследователска дейност, работата със студенти, там, на място, където се случва практическата насоченост на тяхната подготовка и разбира се – полезността от всичко това, което правим и заради което сме тук в тази зала“.

6

По думите й университетът има своята отговорност към обществото и да допринесе то да стане едно по-добро място за нас, за нашите деца и всички, които са част от него. Проф. Милева благодари на всички, положили усилия да организират събитието, изтъкна значението на научноизследователските резултати и добави, че фактът, че всички са заедно днес и има единомислие, партньорство и общ поглед е много важен, защото взаимодействието с институциите в полза на обществото е една от основните функции на университета.

2

Проф. Милева отбеляза още, че е много важна и отговорността по една такава чувствителна тема, защото това не е аспект, който може да бъде решен лесно и без нужната експертиза. В заключение тя пожела успех на събитието и изрази надежда да се положат основните на бъдещи партньорства и съвместни инициативи.

11

Деканът на Факултета по педагогика доц. д-р Ваня Божилова припомни началото на идеята за педагогика на ресоциализацията и работата на проф. Рангелова. По думите й именно нейните ученици днес са тези, които продължават това дело – доц. Тони Манасиева, гл. ас. Даниел Полихронов, гл. ас. Даниела Рачева и още много колеги. Доц. Божилова посочи, че успешното партньорство между Софийския университет и колегите от практиката се вижда в подписаното през месец февруари 2024 г. споразумение с Главна дирекция изпълнение на наказанията към Министерство на правосъдието. Благодарение на това споразумение днешната конференция е вече факт.

3

Доц. Божилова допълни, че в споразумението е включено и партньорство по отношение на квалификационните програми, възможност на студентите да посещават местата, на които се виждат реалните ситуации и казуси. Деканът на Факултета по педагогика подчерта в изказването си взаимната полза от това партньорство и готовността и на двете страни то да се развива. „Днес е празник за нашия факултет, защото ние имаме възможност с различните колеги от различните структури, които вече бяха споменати, да си кажем, че това, което поставихме като начало, ще продължи и оттук нататък“.

4

Доц. Божилова изтъкна, че програмата на конференцията е предизвикателна в хубавия смисъл на думата, ражда идеи и възможности за развитие и пожела на всички успех.

12

В рамките на откриването на тържеството бяха поднесени поздравителни адреси от български и чуждестранни институции.

Научният форум продължи с представяне на доклади.

13

В рамките на събитието ще бъдат представени доклади от сборник, носещ името на конференцията (съставител: гл. ас. д-р Даниел Полихронов; научен редактор: доц. д-р Тони Манасиева; рецензенти: проф. д-р Живка Военкинова, доц. д-р Ваня Божилова).

17

Научният форум ще завърши с дискусионен панел, на който ще бъдат обсъдени възможностите за оптимизиране на обучението на студенти, подготвяни за социална и педагогическа работа в пенитенциарната система.

Програма