Начало / Новини / Новини и събития / В Битоля бе открита изложбата „Любомир Милетич – първият библиотекар на Висшето училище“

   
В Битоля бе открита изложбата „Любомир Милетич – първият библиотекар на Висшето училище“

На 18 ноември 2024 г. в Генералното консулство на Република България в Битоля, Република Северна Македония, се състоя откриването на изложбата „Любомир Милетич – първият библиотекар на Висшето училище“, подготвена от Университетската библиотека.

На откриването на изложбата присъстваха дипломати от посолството на България в Скопие, председателят на дружеството на хърватите в Битоля, представители на българските сдружения в Северна Македония и гости.

102

В словото си генералният консул на България в Битоля Николай Димитров изтъкна ролята на академик Любомир Милетич за развитието на една от най-важните структури в образователната дейност на Софийската Алма матер – Университетската библиотека. Той представи участниците и гостите на откриването на изложбата и посочи важни факти от биографията на родения в град Щип учен с европейска известност и пламенен родолюбец.

 

100

Директорът на Университетската библиотека доц. Биляна Яврукова разказа за идеята на изложбата, включена в традиционните Климентови дни на Софийския университет. Организирана по инициатива и съвместно с Генералното консулство на Република България в Битоля, изложбата представя научната дейност на акад. Любомир Милетич с акцент на работата му като библиотекар на Висшето училище, изтъквайки и приноса му за построяване сградата на Университетската библиотека.

104
105

Като член на Ефорията, която отговаря за наследството на братята Евлоги и Христо Георгиеви, той застава твърдо зад предложението за построяване на специална сграда за библиотеката и участва активно в провеждането на конкурса и обсъждането на разпределението на помещенията.

Доц. Яврукова запозна гостите с предстоящото на 16 декември 2024 г. отбелязване на 90-годишнината от официалното откриване на сградите на Софийския университет и Университетската библиотека, които като архитектурен комплекс са обявени за паметник на културата от национално значение.

103

В изказванията си гостуващите учени от Българската академия на науките представиха различни аспекти от работата на акад. Милетич и приноса му в българското езикознание и история. Николай Поппетров от Института за исторически изследвания към БАН допълни факти от биографията на Любомир Милетич. В изказването си доц. Георги Митринов от Института за български език се спря на езиковедските му трудове. За заслугите на Милетич за запознаване на чуждестранни учени и политици с македонския въпрос говори Николета Войнова докторант в Института за исторически изследвания към БАН и член на Македонския научен институт.

101