Начало / Новини / Новини и събития / Институтът INSAIT към Софийския университет представи български изкуствен интелект на световно ниво

   
Институтът INSAIT към Софийския университет представи български изкуствен интелект на световно ниво

В зала „Яйцето“ в Ректората институтът INSAIT към Софийския университет представи изкуствен интелект от последно поколение. Това е първият в света генеративен модел на местен език, чието качество е конкурентно на платените версии на популярни международни платформи. Технологията превъзхожда в пъти по-големи модели на водещи световни компании и е сравнима с платените версии на някои от най-популярните платформи в света. Големите езикови модели като този на INSAIT стоят зад най-популярните приложения на изкуствения интелект днес, включително ChatGPT.

Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година. Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (например български) без да забравя старите си умения (например английски). Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24, водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ.

1

На събитието в Софийския университет присъстваха ректорът проф. Георги Вълчев, министър-председателят Димитър Главчев, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, научният директор на INSAT проф. Мартин Вечев и изпълнителният му директор Борислав Петров, преподаватели, студенти, гости.

Проф. Мартин Вечев посочи, че изкуственият интелект е една от технологиите, които са най-значими и трансформиращи в световен мащаб и навлизат във всички сфери на обществото – образование, здравеопазване и т.н. По думите му няма да има сфера, в която изкуственият интелект няма да влезе и един от стратегическите въпроси пред всяка държава в момента е не дали ще използва изкуствения интелект, а дали ще създава и развива собствен такъв или ще наема от чужди държави. Поставя се въпросът за зависимост и независимост в изкуствения интелект. Според проф. Вечев това е причината редица държави в Европа в момента да се стремят към изграждане на собствен изкуствен интелект, който е добре запознат с местната култура, история и който местните организации могат да използват, притежават и развиват. По думите на проф. Вечев този ден е много важен за България, защото чрез новите генеративни модели на INSAIT България се превръща в технологичен лидер в световен мащаб в момент, когато редица държави отделят стотици милиони долари и тепърва започват да изграждат собствени езикови модели с цел осигуряване на национална независимост и суверенитет в изкуствения интелект.

3

Проф. Вечев посочи, че има много различни сфери, където може да се прилага изкуствения интелект – генериране на съдържание, право, администрация, образование, здравеопазване и др. Той изтъкна, че в момента България е първата държава в Европа с такава технология и това е изключителен пример за технологичен трансфер от изследвания и наука на световно ниво, които се правят в INSAIT в Софийския университет, до нови изследвания и до новата приложна технология, която се пуска за масово ползване от бизнеса и обществото. Към тази технология има огромен интерес, защото може да се ползва и за други езици и държави и скоро големи технологични компании ще пишат за тази технология, защото са много впечатлени от това, което е създадено в България.

4

Проф. Вечев отбеляза, че на 23 ноември 2024 г. България ще стане първата държава в света, където държавна организация – Институтът INSAIT, пуска чат на световно ниво, безплатен за цялото българско общество. Езиковият модел на INSAIT превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета. Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.

9

Министър-председателят на Република България Димитър Главчев посочи, че за него е чест да присъства на това събитие: „Това е постижение на световно ниво, което показва и какви са възможностите въобще на българските научни организации и българската наука“. Той отбеляза, че миналата седмица са били отпуснати парите за Института INSAIT и този проект и подчерта, че има последователност и приемственост между правителствата от 2021 г. – всяко правителство е отпускало средства по проекта и това е добър пример как трябва заедно да вършим работа, която е добра и е в интерес на цялото общество. Постижението е наистина на световно ниво, каза Димитър Главчев и изрази радостта си, че България е на първо място в тази област в Европейския съюз. Според него най-хубавото е, че при този модел в дигиталната епоха се запазва и чистотата на българския езика, което е абсолютен принос на INSAIT и Софийския университет. Димитър Главчев пожела на всички преподаватели, специалисти и студенти в INSAIT и Софийския университет и успехи в бъдеще.

10

Проф. Галин Цоков също поздрави проф. Вечев, проф. Вълчев и екипа на INSAIT за поредното и значимо постижение на Института INSAIT. Той отбеляза, че успехът е логичен, защото през последната година и половина двете институции са изпълнявали изключително ярки програми – за осигуряване на докторантски стипендии и за задържане на младите умове в страната. По думите на министъра изкуственият интелект не е само водещо направление в технологиите, но и ключов елемент за развитие на всички сфери на обществения живот, включително на образованието, науката и на националната сигурност.

7

„Новата технология може да се използва за създаване на учебно съдържание, за персонализирано обучение, за научни изследвания и за облекчаване на административната работа“, каза министър Цоков. В образователните институции могат да бъдат създадени инструменти, които да облекчат административното натоварване, което да помогне за по-доброто управление на учебния процес и да освободи повече време за пряка работа с децата и младежите. Министър Цоков припомни, че в следващата година МОН ще започне и изпълнение на нов проект за дигитализация на образователната система, в който може да се приложи този генеративен модел на INSAIT и това ще подпомогне технологично българските образователни институции.

11

Проф. Георги Вълчев отбеляза, че новият модел на Института INSAIT показва какъв голям естествен интелект има в България и немалка част от него е в Софийския университет. „В обществото има много страхове за формите и начините на използването на изкуствения интелект и България показва един от най-добрите начини, по който той може да се използва тогава, когато държавата стои зад една структура, която е и част от най-големия публичен университет в България и това помага новата технология да бъде използвана за позитивни цели“, подчерта проф. Вълчев. Той посочи, че е важно за какви цели се използват новите технологии. Ето защо Институтът INSAIT показа с какви бързи темпове може да надгражда модели и да създава такива, които са водещи в световен мащаб.

8

На второ място INSAIT не само е към Софийския университет, но изключително добре работи с останалите структури на Алма матер, отбеляза ректорът и даде пример с Факултета по математика и информатика и предстоящото сътрудничество с Физическия факултет, което разширява възможностите за следващи технологични пробиви. Проф. Вълчев отбеляза още, че е изключително важно студентите, младите хора да имат досег до водещи специалисти от цял свят, защото това вещае добро бъдеще на страната ни. В заключение проф. Вълчев посочи, че се надява колегите от INSAIT да продължат със същите темпове своята работа, защото тя е от полза за цялото общество и развитието на всички възлови сфери от нашия обществен живот.

След официалното откриване в рамките на последвалата дискусия присъстващите имаха възможност да зададат своите въпроси.

12

Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai/ и може да бъде свален и интегриран в системите на всяка българска институция, частна компания или обществена организация. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита - той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании. Същевременно осигурява конкурентно предимство за българския бизнес, позволявайки създаването на собствени продукти с български изкуствен интелект в различни области като образование, публична администрация, услуги и др. Представената технология е безпрецедентен пример за технологичен трансфер от научни изследвания на световно ниво към индустрията и публичния сектор.